top of page

15 odkryć menedżerskich - cykl wywiadów - w.11 - Paweł Komar

Zaktualizowano: 10 lis 2021

Drodzy Przyjaciele i Sympatycy naszych aktywności,

zapraszamy Was na jedenasty wywiad z Menedżerem w ramach cyklu Manage or Die Interview. Dzisiaj naszym Gościem będzie Paweł Komar, który jest jednym z bardziej rozpoznawalnych przedstawicieli młodego pokolenia menedżerów sektora finansowego,  będący zarazem jednym z najmłodszych członków zarządów spółek z GPW. Nagrodzony w 2016 tytułem TOP MANAGER  branży finansowej w Polsce.


Jaka jest najważniejsza zasada, którą kierujesz się w życiu zawodowym?

Skuteczność. Zawsze była miarą prawdy, którą posługuję się w biznesie. Sam zwracałem uwagę u innych na jakość, a nie ilość i na finalny rezultat. Przełożenie tej zasady na elementy życia prywatnego, też potrafi zmienić codziennie funkcjonowanie. Kolokwializm korporacyjnego określenia - "dowozić"  sprawy, projekty do końca itp. przypadł mi do gustu podczas podróży do USA, gdzie na jednym ze skrzyżowań w Nowym Jorku zobaczyłem reklamę firmy kurierskiej UPS ,,We deliver , becasue we are effective.,,Co wyróżnia Ciebie jako Menedżera?

Konsekwencja. To jest chyba najważniejszy element, który może mnie wyróżniać. Kiedyś myślałem, że jestem uparty, ale po kilkunastu latach doświadczeń zawodowych doszedłem do wniosku, że to jednak konsekwencja, a nie upór.

Jaki był przełomowy moment w Twojej karierze zawodowej?

Odejście z korporacji po 15 latach i rozpoczęcie kariery przedsiębiorcy. Swoboda działania, pełna niezależność, 100% odpowiedzialność za podejmowane decyzje, zaangażowanie własnego prywatnego kapitału w rozwój spółek, którymi się kieruje.Jakie działania podejmujesz, aby kształtować pozytywne relacje w swoim zespole / dziale / firmie?

Przede wszystkim transparentność , otwarta niczym nie skrępowana komunikacja i szczery feedback. Brak komunikacji i możliwości swobodnego wyrażania opinii to coś, co zabija każdy biznes, a nawet małżeństwo 😉 lub jakąkolwiek inną formę relacji pomiędzy ludźmi.

Dodatkowo otwartość na krytykę jest również niezwykle istotna, oczywiście konstruktywną krytykę popartą merytorycznymi argumentami. Jeśli brakuje szczerości i nie umie się rozmawiać z ludźmi o błędach, czy porażkach, tylko zamiata rzeczy pod dywan, żeby nie eskalować problemów, albo z uwagi o niechęć do urażenia kogoś, to wtedy tworzy się fikcję, organizację typowo fasadową. To wszystko musi być też poparte zaufaniem, a zaufanie buduje się w organizacjach poprzez oddanie ludziom przestrzeni. To buduje kreatywność i daje im swobodę działania, przez co są bardziej zaangażowani i związani z firmą . Sam skończyłem kilka szkół z zakresu zarządzania, budowania i skalowania przedsiębiorstw i żadna nie dała mi tyle lekcji, co praca na żywym organizmie, w którym kilka lat temu dostałem możliwość popełniania błędów i wyciągania z nich trafnych wniosków.Jakimi innowacyjnymi projektami możesz pochwalić się Ty jako Menedżer?

Nie zawsze chodzi o innowacje. Coś co dla niektórych jest innowacją dla innych nie musi być interesujące. Nadzoruję kilkanaście przedsiębiorstw o różnych profilach działalności i w różnych branżach, od finansów, po nieruchomości, recykling, branżę usługową, handel, produkcję jak i projekty technologiczne – to wymaga bycia innowacyjnym, rezylientnym, antykruchym czy elastycznym każdego dnia. Największe innowacje, które łączą każdy z tych biznesów to umiejętne budowanie relacji z ludźmi i motywowanie ich do robienia nieprzeciętnych rzeczy.

To ludzie, którzy ze mną współpracują są największymi innowatorami, jak z perspektywy rad nadzorczych mogę im tylko pomagać w rozwijaniu siebie, a co za tym idzie przedsiębiorstw, w których pracują. To układ win to win, a że bezpośrednio i pośrednio w organizacjach, które nadzoruję lub którymi zarządzam pracuje kilka tysięcy osób, więc z ich innowacjami spotykam się na co dzień.Jaki jest Twój przepis na sukces zawodowy?

Konsekwencja i determinacja w realizacji celów. Na pewno także nieograniczona wyobraźnia i chęć budowania. I odwaga , bez odwagi nie da się niczego osiągnąć . Ryzyko będzie zawsze na każdym etapie naszej drogi zawodowej. Wyznaję zasadę nie myśl tylko rób , najwyżej nie wyjdzie, albo będziesz musiał się "zpivotować". To oczywiście nie tak ,że nie analizuje i nie buduje strategii czy scenariuszy wariantowych, ale jak coś ,,czuję,,( a inteligencja emocjonalna zawsze była czymś czym bardzo się interesowałem ) i widzę ,że ma to sens albo perspektywy to wchodzę w to .


Co Cię najbardziej motywuje w pracy?

Właśnie to wspomniane wyżej budowanie - Architektem nie jestem, ale nic nie daje mi takiej frajdy jak tworzenie, budowa i rozwój nowych przedsięwzięć .


Jakiej decyzji najbardziej żałujesz?

Staram się nie żałować . Nie myśleć o historii tylko przyszłości. Na pewno jest kilka rzeczy ,ale nie chcę ich wymieniać czy opisywać . Mogę powiedzieć tyle, że kilka razy odpuściłem coś co było dla mnie ważne i tego żałuję . Dlatego staram się nie odpuszczać tylko walczyć do końca.


Co jest najtrudniejsze w pracy Menedżera?

Samotność szefa. Trzeba się do tego przyzwyczaić i z tym żyć , na pewnym etapie to nie odłączny element naszej codzienności. Druga to podejmowanie decyzji , dużo managerów bardzo się tego boi, stawia na prokrastynację i zwleka z podejmowaniem decyzji , licząc ,że coś się zadzieje samo. Jeśli cały czas robisz to samo a oczekujesz innych rezultatów to w medycynie to na nazywa się chyba schizofrenią . Podejmowanie decyzji uczy odpowiedzialności i kształtuje charakter, wieczna ucieczka donikąd to słaby kierunek.

Na co nie może sobie pozwolić Menedżerka, Menedżer?

Na oszustwo , na fałsz , na kłamstwo. Nie da się budować wiarygodności , leadershipu i autorytetu bez tego. Inne mankamenty zawsze można naprawić . Z drugiej strony każdy ma prawo popełniać błędy, żyjemy w wiecznym napięciu , stresie , pod presją. To logiczne ,że zawsze może zrobić coś nie do końca zgodnego z naszym wewnętrznym DNA, starać się dziwnie kreować własną rzeczywistość czy naginać rzeczywistość innych do realizacji naszych celów . jeśli nie jest to świadoma manipulacja i zdajemy sobie z tego sprawę i nie popełniamy kolejnych tego typu błędów to damy radę , bo to element ludzkiej na tury. Pod warunkiem oczywiście ,że mamy wokół się odpowiednich ludzi i zbudowaliśmy u nich już jakiś kapitał zaufania. Jeśli jednak cały czas lecimy na kolokwialnie mówiąc ,, patencie,, oszukujemy czy koloryzujemy to ludzie prędzej czy później zaczną to widzieć i będą od Nas odchodzić.Jako doświadczony Menedżer, jakie rady dasz młodej, będącej na początku drogi zawodowej, kadrze zarządzającej?

Nigdy się nie poddawaj😊mierz wysoko i otaczaj się lepszymi od siebie.


Jakbyś miał wybrać jedną osobę / postać z przeszłości lub teraźniejszości, jako swojego szefa to kto to by był i dlaczego?

Autorytetów, które mnie inspirują mam kilka. Często ze świata sportu, bo uważam, że sport i biznes to bardzo pokrewne kategorie. Wskazać jednego będzie ciężko. Szefa nie wybiorę, bo wolę być jednak szefem sam dla siebie.
Na co przeznaczyłaś pierwsze zarobione pieniądze?

Na samochód. A większe pierwsze pieniądze na mieszkanie (wsparte lewarem z kredytu hipotecznego 😊 )Jaka jest Twoja największa pasja?

Sport pod wieloma formami. I podróże , lubię często się przemieszczać.


Co dla Ciebie oznacza „Manage or Die”?

Stawaj się lepszym każdego dnia i walcz, bo biznes to nieustanna walka.


Dziękujemy bardzo!


Paweł Komar - krótkie BIO:


Jeden z bardziej rozpoznawalnych przedstawicieli młodego pokolenia managerów sektora finansowego,  będący zarazem jednym z najmłodszych członków zarządów spółek z GPW. Nagrodzony w 2016 tytułem TOP MANAGER  branży finansowej w Polsce. Z notowanymi na giełdzie spółkami z branży finansowej związany od 2006 roku odpowiadając, w tym czasie za różne obszary zarządcze i projektowe, budując jednocześnie kilka organizacji od zera. Odpowiedzialny głównie za strategię , rozwój  i skalowanie przedsiębiorstw oraz obszary sprzedaży. Zasiadał w radach nadzorczych spółek z branży bankowej, ubezpieczeniowej oraz towarzystwach funduszy inwestycyjnych. Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie na wydziale Zarządzania i Finansów oraz Master of Business Administration, Executive Studies na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie.


Przewodniczący rady nadzorczej Związku Firm Pośrednictwa Finansowego, członek rady Manager Business Hub i wielu innych kapituł oraz stowarzyszeń branżowych. Zawodowo także pasjonat nowych technologii i spółek start-upowych, przedsiębiorca, inwestor.


Chcesz skontaktować się z Autorem, kliknij tutaj.


Cykl wywiadów prezentowany będzie 2 x w miesiącu w następujących miejscach:


323 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Commentaires


bottom of page