top of page

15 odkryć menedżerskich - cykl wywiadów - w.12 - Roman Wendt

Zaktualizowano: 2 gru 2021


Drodzy Przyjaciele i Sympatycy naszych aktywności,

zapraszamy Was na kolejny wywiad z doświadczonym Menedżerem w ramach Manage or Die Interview. Dzisiaj naszym Gościem naszego cyklu będzie Roman Wendt, który jest ekspertem efektywności biznesowej, praktykiem, który zrealizował ponad 20 projektów wdrażania zmian. Roman jest jednym z bardziej doświadczonych Interim Menedżerów w Polsce, z 15-letnim doświadczeniem. Jest orędownikiem produktywności, dla którego wszystkie narzędzia i działania, choćby najbardziej rozwinięte technologicznie, są tylko drogą do celu jakim jest efekt i usatysfakcjonowani ludzie, którzy go tworzą.


Jaka jest najważniejsza zasada, którą kierujesz się w życiu zawodowym?

W życiu zawodowym stawiam na zaufanie, uczciwość i etykę.Co wyróżnia Ciebie jako Menedżera?

Patrzenie na biznes w sposób systemowy, stwarzanie warunków do rozwoju i rozwijanie ludzi, by nie trzeba było nimi zarządzać, lecz wspierać.Jaki był przełomowy moment w Twojej karierze zawodowej?

Były dwa: 1) przejście z pracy etatowej do tworzenia, rozwijanie i zarządzania firmą, której byłem współwłaścicielem, 2) rozpoczęcie funkcjonowania jako interim manager. To ostatnie, doświadczenie pozwoliło na intensywniejsze zdobywanie wiedzy i umiejętności. Funkcja IM pozwala na pozyskiwanie doświadczeń 10 razy bardziej bogatych (niż w tradycyjnej formie zarządczej), 10 razy bardziej intensywnych i w 10-krotnie większej ilości. Wymusza także konieczność ciągłego uczenia się i rozwijania, poznawanie nowych ludzi, nowych organizacji i skupiania się na tym jak im rzeczywiście pomóc.Jakie działania podejmujesz, aby kształtować pozytywne relacje w swoim zespole / dziale / firmie?

Organizuję samą pracę oraz środowisko, w którym funkcjonują i wykonują swoją pracą ludzie.

Planuję, rozliczam, motywuję i rozwijam ludzi, z którymi pracuję. Staram się, by wyszli z tej relacji, jaką jest współpraca bogatsi i bardziej świadomi.


Jakimi innowacyjnymi projektami możesz pochwalić się Ty jako Menedżer?

Dla mnie innowacyjność w głównej mierze polega na tym by działać bardziej świadomie. Zrealizowałem ponad 30 projektów. 1/3 z nich dotyczyła kompletnych transformacji organizacji, wchodzenia na „wyższy poziom” doskonałości operacyjnej i biznesowej, zmiany ich DNA.

Największą satysfakcję w sprawiało mi zawsze obserwowanie tego jak ludzie rozumieją i świetnie radzą sobie z tym, co jeszcze niedawno było problemem, o który rozbijali się jak o mur.


Jaki jest Twój przepis na sukces zawodowy?

Działać, wykorzystywać okazje, być ciekawym nowych rzeczy, rozwijać siebie i ludzi wokół siebie.Co Cię najbardziej motywuje w pracy?

Satysfakcja z dobrze wykonanej pracy i to, że inni zaczynają rozumieć i doceniać wartość, której wcześniej nie dostrzegali.

Jakiej decyzji najbardziej żałujesz?

Nie ma takich.

Nawet rzeczy, które kiedyś uważałem za takie, które „mogłyby pójść lepiej”, z obecnej perspektywy, po opadnięciu emocji, oceniam, jako cenne doświadczenia. Na nich mogłem budować wyżej i dalej w swojej karierze.Co jest najtrudniejsze w pracy Menedżera?

Wyjście z poza schematy i zrozumienie głębszej warstwy tego na czym polega ich praca, a także wzięcie odpowiedzialności za ludzi, z którymi pracują.


Na co nie może sobie pozwolić Menedżerka, Menedżer?

Na rzeczy, które są nieskuteczne, nie pomagają, a wręcz przeszkadzają w wypełnianiu jej roli i celu, dla którego funkcjonują w organizacji.Jako doświadczony Menedżer, jakie rady dasz młodej, będącej na początku drogi zawodowej, kadrze zarządzającej?

Działać, wykorzystywać okazje, być ciekawym nowych rzeczy, rozwijać siebie i ludzi wokół siebie.


Jakbyś miał wybrać jedną osobę / postać z przeszłości lub teraźniejszości, jako swojego szefa to kto to by był i dlaczego?

Mój pierwszy szef . Pozwolił mi przekształcić się z niedoświadczonego, „nieopierzonego” studenta, w tego kim jestem dzisiaj. Choć nie zawsze było miło :)Na co przeznaczyłaś pierwsze zarobione pieniądze?

Nie pamiętam. Widocznie nie było to istotne.

Pieniądze to tylko środek do tego by działać, rozwijać się i realizować swoje wizje, cele i marzenia.Jaka jest Twoja największa pasja?

Poznawanie i rozumienie rzeczy, które jeszcze "wczoraj" wydawały mi się trudne do „ogarnięcia”.


Co dla Ciebie oznacza „Manage or Die”?

Energię, konsekwencję i skuteczność.

Dziękujemy bardzo!


Roman Wendt - krótkie BIO:


Ekspert efektywności biznesowej, doskonały praktyk dzielący się swoimi doświadczeniami, do których należy zaliczyć ponad 20 projektów wdrażania zmian. Interim Manager z 15 letnim doświadczeniem. Orędownik produktywności, dla którego wszystkie narzędzia i działania, choćby najbardziej rozwinięte technologicznie, są tylko drogą do celu jakim jest efekt i usatysfakcjonowani ludzie, którzy go tworzą.

Najwięcej potencjału dla usprawnień odnajduje łącząc sprzedaż i oczekiwania klientów ze sprawną realizacją zamówień. Zdobywał doświadczenie tworząc od podstaw i doprowadzając do pozycji lidera branży swoją firmę usługową B2B (od poziomu start-pu do sprzedaży), a następnie pracując w ogólnopolskiej firmie konsultingowo-wdrożeniowej i realizując własne projekty zmian.

Chcesz skontaktować się z Autorem, kliknij tutaj.


Cykl wywiadów prezentowany będzie 2 x w miesiącu w następujących miejscach:


204 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page