top of page

15 odkryć menedżerskich - cykl wywiadów - w.13 - Piotr Pastwa

Zaktualizowano: 14 gru 2021


Drodzy Przyjaciele i Sympatycy naszych aktywności,

zapraszamy Was na kolejny wywiad z doświadczonym Menedżerem w ramach Manage or Die Interview. Dzisiaj naszym Gościem naszego cyklu będzie Piotr Pastwa. Piotr, to Menedżer z 8 letnim doświadczeniem w zarządzaniu oddziałami Agencji Pracy Tymczasowej w Polsce. Obecnie kompleksowo  zarządzający jedną z wiodących Agencji Pracy we Wrocławiu. Wcześniej mocno związany z branżą merchandisingu dla czołowych firm FMCG. Specjalizuje się w budowie nowych zespołów oraz rozwijaniu firm na lokalnych rynkach. Prywatnie pasjonat podróży.


Jaka jest najważniejsza zasada, którą kierujesz się w życiu zawodowym?

Biznes dla każdej ze stron musi być win / win.


Co wyróżnia Ciebie jako Menedżera?

Tutaj powinien się wypowiedzieć mój zespół, a nie ja. Jednak myślę, że podejście do spraw. Skupiam się na tym co jest istotne i co ma realny wpływ na biznes lub mój zespół. Nie dobudowuję zbędnych teorii do rzeczy prostych, nie wyolbrzymiam błahych i nie istotnych problemów do rangi końca świata.


Jaki był przełomowy moment w Twojej karierze zawodowej?

Mam nadzieję, że taki jeszcze mnie nie spotkał i wszystko co dotychczas wydarzyło się w moim życiu zawodowym to dopiero preludium do tego co ma się wydarzyć. Zarówno wcześniej jak i w obecnym miejscu pracy zawsze podczas rozmów z właścicielami czy zarządem powtarzam, że „jestem głodny biznesu”. W moim znaczeniu tego słowa oznacza to, że chcę stawiać sobie kolejne cele i osiągać kolejne sukcesy.Jakie działania podejmujesz, aby kształtować pozytywne relacje w swoim zespole / dziale / firmie?

Zarówno w postępowaniu z klientem jak i z własnym zespołem stawiam na relację partnerską. Tak samo jak dla klienta nie chcę być tylko dostawcą kolejnej usługi, tak samo dla swojego zespołu nie chcę być tylko szefem. Wychodzę z założenia, że moja rola w zespole polega na zapewnieniu wsparcia, a nie wydawaniu rozkazów. Nie odnalazłbym się w takim zamkniętym środowisku i w takiej relacji.

Rozwijam się jako Menedżer z każdym kolejnym zespołem, z którym mam okazję pracować, uczę się od nich nowych rzeczy, a potem staram się to wykorzystać jak najlepiej przy kolejnych sytuacjach.

Już od momentu budowy zespołu wybieram osoby, które chcą być samodzielne, którym często brakowało takiej możliwości w poprzedniej pracy. Zaoferowanie im tego powoduje, że zespół sam potrafi budować relacje międzyludzkie, a ja jako Manager tylko ich w tym wspieram.


Jakimi innowacyjnymi projektami możesz pochwalić się Ty jako Menedżer?

W moim odczuciu w szeroko rozumianej branży HR ciężko jest o jakąś innowacyjność, a nawet jeśli to co można nią nazwać? Czy rozpoczęcie „sprowadzania” ludzi z nowego rynku to innowacja? Może dla jednych tak, ale zapewne dla innych już całkowicie nie. Nie reprezentuję firmy technologicznej, produkcyjnej czy logistycznej. Często powtarzam na spotkaniach handlowych, że nie budujemy bomby atomowej tylko rekrutujemy ludzi do pracy. Brałem udział w kilku projektach, w których miały być zastosowane „innowacyjne” środki rekrutacyjne, a jednak po jakimś czasie okazywało się, że wracamy do pracy u podstaw naszej branży i mamy z tego lepszy efekt. Za niestandardowymi pomysłami w naszej branży musi również iść chęć korzystania z nich przez osoby, które są ich odbiorcami inaczej nie ma to większego sensu.
Jaki jest Twój przepis na sukces zawodowy?

Uważam, że ostatnia sytuacja z Covid-19 pokazała wszystkim z branży HR, jak ważne jest pracowanie na mocnych biznesowo fundamentach. Codziennie przeglądając choćby Linkedin widzę osoby z działów HR poszukujące pracy w związku z pandemią, którzy do tej pory zajmowali się EB (employer branding) lub pokrewnymi rzeczami. Nagle okazało się, że można się obejść bez tych działań, a najważniejszy dla organizacji jest „stary poczciwy rekruter z doświadczeniem”.

Tą zasadą kieruje się w swoim życiu zawodowym. Oczywiście jestem otwarty na nowe rzeczy czy nowe możliwości, jednak uważam, że najważniejszy jest dobry background nabyty z czasem i warto często po niego sięgać – to pomaga.


Co Cię najbardziej motywuje w pracy?

Tutaj powiem krótko bez zbędnych ideologii: nowe projekty i nowe wyzwania. Jestem osobą która nie lubi stagnacji. Lubię jak coś się dzieje, jak pracy jest więcej niż „mocy przerobowych”. To wszystko powoduje, że staję się jeszcze bardziej skupiony na wykonaniu zadania.

Jakiej decyzji najbardziej żałujesz?

Każda nawet ta zła czegoś nas uczy nowego, więc mogę stwierdzić, że żadnej. Przynajmniej w życiu zawodowym.


Co jest najtrudniejsze w pracy Menedżera?

Potrzeba bardzo interdyscyplinarnej wiedzy. Będąc specjalistą możesz pozwolić sobie na bycie dobrym w jednej, swojej dziedzinie.

Aby być dobrym Menedżerem dla swojego działu musisz mieć również wiedzę choć podstawową z zakresu pracy działów w całej firmie, aby jak najlepiej i efektywniej ułożyć pracę swojego zespołu. Firma to organizm naczyń powiązanych i nie da się w niej funkcjonować osobno.


Na co nie może sobie pozwolić Menedżerka, Menedżer?

Na brak zrozumienia – w szeroko pojętym znaczeniu tego słowa.


Jako doświadczony Menedżer, jakie rady dasz młodej, będącej na początku drogi zawodowej, kadrze zarządzającej?

Prowadź firmę jakby była Twoja, walcz o swój zespół, swoje pomysły i rozwój. Jeśli ktoś nad Tobą tego nie rozumie, to znaczy, że nie szuka Menedżera tylko osoby, która ma wykonywać polecenia. Decyzję czy chcesz być taką osobą zostawiam Tobie.


Jakbyś miał wybrać jedną osobę / postać z przeszłości lub teraźniejszości, jako swojego szefa to kto to by był i dlaczego?

Michał – mój pierwszy korporacyjny szef całkowicie nie pasujący do świata korporacji, dzwoniący do mnie o 11 z pytaniem czy mnie przypadkiem nie obudził. 😊 ... i nie dlatego, tylko z powodu uświadomienia mi co to znaczy rozliczać się za wynik, a nie za pracę.Na co przeznaczyłaś pierwsze zarobione pieniądze?

Nie pamiętam, albo nie chcę powiedzieć.


Jaka jest Twoja największa pasja?

Zagraniczne podróże. Ostatni czas pokazał mi jak bardzo to lubię i jak bardzo w dobie dzisiejszych obostrzeń mi tego brak.Co dla Ciebie oznacza „Manage or Die”?

Prowadź swoją firmę tak żebyś za rok dalej ją miał…


Dziękujemy bardzo!


Piotr Pastwa - krótkie BIO:


Menedżer z 8 letnim doświadczeniem w zarządzaniu oddziałami Agencji Pracy Tymczasowej w Polsce. Obecnie kompleksowo  zarządzający jedną z wiodących Agencji Pracy we Wrocławiu. Wcześniej mocno związany z branżą merchandisingu dla czołowych firm FMCG.

Specjalizuje się w budowie nowych zespołów oraz rozwijaniu firm na lokalnych rynkach. Prywatnie pasjonat podróży.


Chcesz skontaktować się z Autorem, kliknij tutaj.Jeżeli jesteś Menedżerką lub Menedżerem z doświadczeniem i chcesz podzielić się nim z innymi w ramach naszego cyklu wywiadów, koniecznie napisz do nas (kontakt@manageordie.org)Cykl wywiadów prezentowany będzie 2 x w miesiącu w następujących miejscach:

207 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page