top of page

15 odkryć menedżerskich - cykl wywiadów - w.14 - Sylwia Petryna

Zaktualizowano: 22 wrz 2023


Drodzy Przyjaciele i Sympatycy naszych aktywności,

zapraszamy Was na kolejny wywiad z doświadczonym Menedżerem w ramach Manage or Die Interview. Dzisiaj naszym Gościem naszego cyklu będzie niezwykła kobieta, Menedżerka - Sylwia Petryna. Sylwia, to Menedżerka z ponad 15-sto letnim doświadczeniem w zarządzaniu. Autorka książek i propagatorka kobiecej siły w zarządzaniu i biznesie. Od wielu lat zajmuje się rozwojem pracodawców i pracowników wdrażając programy mentoringowe.


Jaka jest najważniejsza zasada, którą kierujesz się w życiu zawodowym?

Znajdź jedną rzecz, w której jesteś dobry i buduj na niej swój sukces. Tej zasady trzymam się od lat i działa :) Poza tym stawiam na uczciwość, budowanie długotrwałych relacji. I własny rozwój – bo jak się nie rozwijasz, to się cofasz :)


Co wyróżnia Ciebie jako Menedżerkę?

Skuteczność – w działaniu. Umiejętność pracy w czasie tzw. kryzysów i trzymanie głowy na karku w przypadku różnych „niespodziewanych” sytuacji (covid to jeden z kryzysów, które „przeżyłam” w ponad 15-letnim doświadczeniu menedżerskim). I długodystansowość w relacjach. To dla mnie szczególnie ważne, uważam, że relacje międzyludzkie w biznesie, zarządzaniu, są kluczowe. Bez długofalowych relacji, opartych na komunikacji, zrozumieniu i szczerości, z pracownikami oraz partnerami biznesowymi – nie spodziewaj się dobrych efektów swojej pracy.


Jaki był przełomowy moment w Twojej karierze zawodowej?


Na pewno odejście z tzw. etatu (w jednej spółce byłam Dyrektorem Sprzedaży, w drugiej Menedżerem kreatywnym) i założenie własnej firmy. To był skok na głęboką wodę, masa nauki, trudnych doświadczeń, zmiany postrzegania wielu kwestii. Szkoła życia i biznesu na żywym organizmie :), czyli na mnie. Natomiast doświadczenie menedżerskie bardzo się przydało „na swoim”. Obecnie szkolę innych menedżerów i jestem mentorem w obszarze zarządzania firmami o złożonej strukturze.Jakie działania podejmujesz, aby kształtować pozytywne relacje w swoim zespole / dziale / firmie?

Mój zespół jest niewielki, więc mamy dość bliskie relacje. Organizuję regularne spotkania, podczas których omawiamy najważniejsze kwestie związane z bieżącą działalnością, takie burze mózgów, a że zespół jest w 100% kobiecy, więc jest przy tym mnóstwo śmiechu i wstawek z naszego życia prywatnego. Zawsze jemy wspólne śniadanie. I staramy się na bieżąco wyjaśniać wszelkie problemy. Nie ma nic gorszego, niż wzajemne pretensje czy konflikty (chociaż czasami się zdarzają). Natomiast zdrowe i oparte na zaufaniu relacje na szczęście eliminują takie zjawiska.Jakimi innowacyjnymi projektami możesz pochwalić się Ty jako Menedżerka?

Moim „dzieckiem” i dumą są moduły edukacyjne do autorskiej Szkoły Mentorów, którą stworzyłam ponad rok temu. Generalnie programy mentorskie i edukacja, jak wiele mogą dobrego przynieść firmom, to od wielu lat jeden z głównych tematów, na których się skupiam. Uważam, że wciąż jest to niedoceniane rozwiązanie, a przecież w kulturze zachodniej mentoring biznesowy jest czymś powszechnym. Cieszę się, że mogłam także współtworzyć Kuźnię Talentów, a wcześniej kilka platform internetowych. Otworzyłam Akademie Edukacyjną VCC.

Jaki jest Twój przepis na sukces zawodowy?

Uwielbiam takie pytania :) Pewnie nic odkrywczego nie powiem – po prostu: zaangażowanie, odpowiedzialność, własny, nieustanny rozwój. I nie zamykanie się tylko w obszarze biznesowym. Z chęcią uczestniczę w różnych inicjatywach pro-kobiecych, m. in. jestem członkiem Wałbrzyskiej Rady Kobiet, kilku organizacji działających na rzecz kobiet. Angażuję się chętnie wszędzie tam, gdzie propaguje się przedsiębiorczość wśród kobiet.

Moim ostatnim projektem jest książka, którą napisałam wspólnie z innymi współpracującymi ze mną kobietami pod wymownym tytułem: „Ma name is Woman … BiznesWoman”.
Co Cię najbardziej motywuje w pracy?

Napędzają mnie wszelkie projekty rozwojowe, budowanie czegoś od podstaw, nowe pomysły, innowacje. Czasami sama je inicjuję, a czasami coś mi wpadnie w ręce i jeżeli tylko zaświecą mi się oczy – wchodzę w to. Wtedy jest ta energia i specyficzny rodzaj euforii. Myślę, że wyzwalanie kreatywnego potencjału może być bardzo motywujące…


Jakiej decyzji najbardziej żałujesz?

Nie ma takiej, wychodzę z założenia, że każda decyzja – zła czy dobra – jest „jakaś” i czegoś mnie nauczyła. Decyzje są sumą naszych doświadczeń, przeżyć, czasami nawet tego, co wydarzyło się w dzieciństwie, gdy mieliśmy 5 czy 10 lat. O tym piszę w mojej książce, aby uświadomić, że nie wiemy niczego na pewno i z góry, musimy podejmować decyzje, wybory, ryzykować – ale to są nasze wybory i nasze ryzyka. Nie warto żałować tylko wyciągać wnioski :)


Co jest najtrudniejsze w pracy Menedżerki / Menedżera?

Bycie szefową i koleżanką bywa trudne ;)

Na co nie może sobie pozwolić Menedżerka, Menedżer?

Nieetyczne zachowania. Zwalanie na kogoś winy, brak odpowiedzialności, kierowanie zespołem na zasadzie „napuszczania” na siebie pracowników. To w moich oczach całkowicie przekreśla słowo „menedżer”.


Jako doświadczona Menedżerka, jakie rady dasz młodej, będącej na początku drogi zawodowej, kadrze zarządzającej?

Doceniaj wiedzę swoich pracowników i ucz się dobrze zarządzać tą wiedzą i doświadczeniem. Pamiętaj, że zarządzasz zespołem, ale także reprezentujesz interesy firmy. Bez firmy nie byłbyś/byłabyś menedżerem. Menedżer to przedłużenie ręki właściciela / zarządu i z tego powodu spoczywa na nim ogromna odpowiedzialność. A także ciągła nauka… bo zmieniają się czasy, żyjemy pod presją czasu. Złapanie dystansu to dobra rada w wielu sytuacjach 😉


Jakbyś miała wybrać jedną osobę / postać z przeszłości lub teraźniejszości, jako swojego szefa to kto to by był i dlaczego?


Moją szefową mogłaby być Jacinda Ardern. Premier Nowej Zelandii stworzyła sprawny rząd, oparty w dużej części na kompetentnych kobietach. W Polsce dużo mówi się o parytetach i równouprawnieniu, ale wciąż na wysokich stanowiskach, czy to w administracji, czy biznesie – kobiety stanowią niewielki procent.Na co przeznaczyłaś pierwsze zarobione pieniądze?


Na komputer i prawo jazdy.

Jaka jest Twoja największa pasja?

Numer 1: Edukowanie innych :) Zanim zaczęłam na tym zarabiać, robiłam to dla przyjemności w zasadzie już od podstawówki. Lubię przekazywać wiedze, dzielić się nią i obserwować, co dobrego z tego wynika dla „obdarzonego” wiedzą.

Numer 2: Podróże – wyjście z „czterech kątów” swojego domu, kraju i poznawanie świata, który jest tak niesamowicie ciekawy. Podróże pobudzają otwartość na innych i uczą akceptacji oraz zrozumienia.

Co dla Ciebie oznacza „Manage or Die”?

Pokonaj słabości, czasami układy ;) i zarządzaj w oparciu o kompetencje. Poznaj siebie, wypracuj własny styl i rób to profesjonalnie.

A w kontekście obecnej sytuacji – pamiętaj, by dostosować styl zarządzania do zmian, bo to, co działało kiedyś, nie musi działać teraz.

Zmiana to obecnie jedyna stała w naszym życiu :)Dziękujemy bardzo!Sylwia Petryna - krótkie BIO:


Zarządza, kreuje, motywuje, inspiruje. Kobieta orkiestra, menedżerka, trenerka, coachka, społecznik. 17 lat temu stworzyła i sprawnie zarządza Petra Consulting. Z powodzeniem łączy umiejętności miękkie (jest akredytowanym coachem ICF, trenerką i mediatorką) oraz twarde (związane z inwestycjami).

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej i Politechniki Warszawskiej. Ekspertka w ramach RPO w latach 2007-2013, ekspert w ramach Osi priorytetowej II „E-Administracja i otwarty rząd” Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, RPO Województwa Dolnośląskiego i Śląskiego (dziedziny: Innowacje i transfer technologii w przedsiębiorstwach, Technologie informacyjno-komunikacyjne w przedsiębiorstwach, Technologie informacyjno-komunikacyjne), POWER w nowej perspektywie unijnej. Od wielu lat zajmuje się rozwojem pracodawców i pracowników wdrażając programy mentoringowe. Jest praktykiem Kaizen. Współautorka 6 książek edukacyjnych:

Lean Office,

Własny biznes – jak otworzyć i prowadzić działalność gospodarczą, Zarządzanie projektami,

Trener (prowadzi akademię edukacyjną dla trenerów),

Mentoring – Odkrywanie i rozwijanie potencjału osobistego i zawodowego oraz My name is Woman...BiznesWoman.

Jak sama podkreśla – przeżyła wiele kryzysów, a każdy był napędem do pozytywnych zmian. Jej motto to: ZMIANA determinuje rozwój.

Kobieta spełniona zawodowo i rodzinnie, pasjonatka podróży, zaraża optymizmem i jedynym w swoim rodzaju śmiechem.


Chcesz skontaktować się z Autorką, kliknij tutaj.


Jeżeli jesteś Menedżerką lub Menedżerem z doświadczeniem i chcesz podzielić się nim z innymi w ramach naszego cyklu wywiadów, koniecznie napisz do nas kontakt@manageordie.org


Cykl wywiadów prezentowany będzie 2 x w miesiącu w następujących miejscach:

125 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page