top of page

15 odkryć menedżerskich - cykl wywiadów - w.23 - Maciej Brzeziński


Drodzy Przyjaciele i Sympatycy naszych aktywności,

zapraszamy Was na kolejny wywiad z doświadczonym Menedżerem w ramach Manage or Die Interview. Dzisiaj Gościem naszego cyklu będzie Maciej Brzeziński, jak sam pisze o sobie - Menedżer z pasją. Nastawiony na współpracę, osiąganie celów i ciągłe doskonalenie. Ceniący pracę zespołową i profesjonalizm w codziennym działaniu. W wieku 40+ wciąż głodny nowych wyzwań i ciekawych przedsięwzięć.


Jaka jest najważniejsza zasada, którą kierujesz się w życiu zawodowym?

Szacunek do otaczających mnie ludzi to bezdyskusyjnie najważniejszy punkt na liście wartości, które kształtowały i nadal kształtują moje życie zarówno zawodowe jak i to prywatne. Zdrowe i zrównoważone relacje od zawsze wspierały mój rozwój oraz pomagały w osiąganiu kolejnych sukcesów.

Głęboko wierzę w pracę zespołową oraz siłę grupy, która dobrze skoordynowana i poprowadzona jest w stanie sprostać każdemu wyzwaniu.

Jestem przekonany, że lider jako przywódca jest determinantą efektywności i końcowej wygranej. W rzeczywistości każdy chce być dobrze zarządzany i takie oczekiwanie przyjmuję jako osobiste wyzwanie, które motywuje mnie do ciągłego samorozwoju i doskonalenia.


Co wyróżnia Ciebie jako Menedżera?

Jestem spełniony zarówno na linii zawodowej jak i prywatnej. Oczywiście mam jeszcze wiele planów i ambicje, lecz nie jestem bezgranicznie zdeterminowany, aby je osiągać za wszelką cenę. Taki stan sprawia, że mogę pozwolić sobie na zachowanie dystansu, dzięki któremu mogę doskonalić mój menadżerski warsztat bez zbędnej presji i nadmiernego ciśnienia. Mam komfort obserwowania ludzi i kreowanych przez nich sytuacji bez nadęcia i pośpiechu, lecz z zachowaniem zdrowej dynamiki. Wiedza i doświadczenie powalają mi świadomie istnieć w menadżerskiej przestrzeni, podejmować decyzje i rozwiązywać bieżące problemy. Wspierając i stymulując innych mam poczucie sensu mojej codziennej pracy.Jaki był przełomowy moment w Twojej karierze zawodowej?

Posiadając blisko 20 letnie doświadczenie zawodowe i zarządcze trudno jest wskazać jeden przełomowy moment, który zmienił wszystko. Miałem okazję i przyjemność pracowania z ludźmi, którzy wiele mnie nauczyli oraz wpływali na kierunek mojego rozwoju. Systematycznie i ewaluacyjnie kształtowali mój punkt widzenia oraz kompetencje menadżerskie. Współpracowałem bezpośrednio z kilkoma firmami, które wywarły wymierny wpływ na moją karierę oraz dziesiątkami, które odwiedzałem i audytowałem co pozwoliło mi wykształcić własny system oceny, sposoby reakcji i odniesienia w aspektach organizacyjnych oraz zarządczych zarówno w Polsce jak i poza jej granicami. Każde z zawodowych doświadczeń stanowiło odrębny poligon doświadczeń i wyzwań zarządczych. Każda zmiana wywarła swoje piętno w moim podejściu do ludzi, którzy każdorazowo stanowią swoisty kontrapunkt dla mojego zachowania i nastawienia.Jakie działania podejmujesz, aby kształtować pozytywne relacje w swoim zespole / dziale / firmie?

Jako Menadżer nauczyłem się, iż fundamentalną wartością jest efektywna komunikacja. To od niej zależą relacje i jakość codziennej współpracy. Sklaryfikowanie przekazu przekłada się bezpośrednio na łatwość pokonywania wyzwań, które spotykam na swojej drodze. Konsekwencja, otwartość i szczerość dodatkowo uzupełniają i wzmacniają ten aspekt. Jestem wewnętrznie przekonany, że kreacja sprawnego kanału łączącego nadawcę z odbiorcą oraz eliminacja szumu i zakłóceń jest kluczem kształtowania pozytywnych relacji.Jakimi innowacyjnymi projektami możesz pochwalić się Ty jako Menedżer?

Miałem to ogromne szczęście, że od początku mojej zawodowej kariery zarządzałem projektami zarówno tymi produktowymi i produkcyjnymi jak i wdrożeniowymi, inwestycyjnymi, R&D, a w ostatnich latach związanymi z obszarem organizacyjnym spółek. Najciekawsze i najbardziej spektakularne przedsięwzięcia jakie miałem okazje koordynować to:

· Kompleksowe wyposażenie technologiczne nowo budowanych i wysoce zautomatyzowanych zakładów produkcyjnych zarówno w Polsce jaki Rumunii- w tym dwa o powierzchni powyżej 12.000 m2; · Budowa w pełni zrobotyzowanej linii produkcyjnej zgodnie ze specyfiką sektora automotive z kompleksowym systemem zarządczym wspomaganym przez autorskie oprogramowanie klasy MES; · Zarządzanie portfelem projektów gdzie główną pozycję zajmuje zaawansowane technologicznie wyposażenie taktyczne najnowszego okrętu do walki minowej klasy „Kormoran”; · Reorganizacja struktury organizacyjnej spółki z typowo funkcjonalnej na macierzową;

Na bieżąco buduję moje portfolio projektowe, a te wymienione pozycje mimo, że znaczące to nadal tylko mały jego fragment. Projekty to moja pasja i przestrzeń gdzie spełniam zawodowe ambicje i cele.
Jaki jest Twój przepis na sukces zawodowy?

Tak naprawdę nie mam przepisu. Życie jest pełne niespodzianek i dynamicznych zwrotów akcji.

Sukces zawodowy to tygiel doświadczenia, wiedzy, zaangażowania, optymizmu, dynamiki z dodatkiem szczęścia i zbiegów okoliczności.

Zawsze tam gdzie spotykamy na swojej drodze ludzi musimy być gotowi na wszystko. To oni w głównej mierze odpowiadają za nieprzewidywalność zdarzeń i to jest chyba najciekawsze.Co Cię najbardziej motywuje w pracy?

Oczywiście każdy sukces napędza kolejny. To one są kołem zamachowym, które popycha mnie do działania. Dodatkowo nakręca mnie poczucie sprawczości w codziennym działaniu. Kreowanie rozwiązań, które rozwijają zarówno mnie jak i zespół, którego jestem członkiem. Podejmowanie nowych wyzwań i wspólne stawianie im czoła. A przede wszystkim spotkanie z ludźmi, którzy są w permanentnej interakcji ze mną i otoczeniem.Jakiej decyzji najbardziej żałujesz?

Z zasady nie patrzę negatywnie w przeszłość. Staram się ją analizować i wyciągać wnioski, ale nie stygmatyzować. Takie podejście powoduje, że nie żałuję tego co za mną. Konsekwentnie idę do przodu starając się, aby popełniane błędy były jedynie kolejnym krokiem w procesie doskonalenia.

Decyzje mają to do siebie, że należy je podejmować. Bywają trafne lub chybione. Uważam jednak, że najgorsze są te spóźnione lub niepodjęte.


Co jest najtrudniejsze w pracy Menedżerki / Menedżera?

Konfrontacja z niekompetencją. Przepychanki i puste dyskusje. Spotkania, które nie kończą się wnioskami i klarowną drogą co dalej. Rozmowy, które nie przesuwają tematu do przodu i nie budują wartości dodanej. Cenię sobie profesjonalizm wymagając wiele od siebie i osób, z którymi współpracuję. Niestety w każdym zespole spotykam osoby, które gro swojej uwagi koncentrują na problemie, a nie jego rozwiązaniu. Zacietrzewiają się w pustych sporach, które jedynie eskalują nie poszukując wyjścia z impasu.Na co nie może sobie pozwolić Menedżer / Menedżerka?

Specyfiką pracy Menadżera jest codzienny kontakt z wieloma osobami, które uważnie obserwują każdy ruch, gest, słowo czy decyzję. Z mojej perspektywy koncentruję się na jakości współpracy. Nie pozwalam sobie na przekładanie negatywnych emocji na ludzi wokół mnie. W każdej sytuacji szukam pozytywów zarażając entuzjazmem moich współpracowników. Jestem przekonany i obserwuję to każdego dnia, że takie podejście buduje przestrzeń kreatywności, otwartości, które bezdyskusyjnie wspierają drogę do sukcesu.Jako doświadczony Menedżer, jakie rady dasz młodej, będącej na początku drogi zawodowej, kadrze zarządzającej?

Jako Menadżer przyjąłem za dobrą monetę sentencję

„Dobry Lider nie powinien pchać ludzi przed sobą lecz sprawiać aby chcieli za nim podążać”.

Uważam jednak, że każdy powinien wypracować własną drogę zgodną z jego charakterem i pomysłem na siebie. Są jednak wartości, które na pewno mogę polecić ponieważ z mojej perspektywy powinny stanowić fundament charakterologiczny Menadżera.

Zachęcam do:

· podejmowania wyzwań zamiast chowania głowy w piasek, · odwagi do popełniania błędów, · szacunku do otaczających nas ludzi, · słuchania i dawanie najpierw od siebie bez oczekiwania natychmiastowej stopy zwrotu, · wejścia na ścieżkę ciągłego doskonalenia, które wymaga czasu i determinacji, · pilnowania aby własne ambicje nie zaburzał jakości współpracy, · inwestowania w dobre relacje ponieważ to one determinują osiąganie sukcesów, · niezachwianą wiara w siłę zespołu pamiętając, że w grupie 2+2 to zawsze więcej niż 4, · słuchania innych ponieważ zawsze mówią coś ciekawego, · pomagania i uczenia ponieważ w takiej relacji rzeczywistym beneficjentem są obie strony.

Mi pomogły w znalezieniu się tu, gdzie jestem na mojej zawodowej ścieżce oraz w życiu prywatnym. Jestem przekonany, że właściwie interpretowane i zaimplementowane mogą pomóc również innym.


Jakbyś miał wybrać jedną osobę / postać z przeszłości lub teraźniejszości, jako swojego szefa to kto to by był i dlaczego?

Pracując w środowisku zarządczym spotykamy na swojej drodze osoby zarówno te pozytywne jak i negatywne. W ostatnich latach miałem przyjemność i szczęście w znaczącej większości blisko współpracować z tymi pierwszymi. Byli to Prezesi i właściciele, którzy wywarli istotny wpływ na moje zawodowe życie. Wizjonerzy zaangażowani w tematy, którym oddawali się bez reszty. Samorodni specjaliści w branży. Top menadżerowie, którym zawdzięczam to kim dziś jestem. Każdy z nich przekazał mi inny pierwiastek, a mi udało się zbudować z tego dobry związek. Wyjątkowo ciepło wspominam jednak osobę, która pomimo swojej stanowczości nauczyła mnie widzieć nie pracownika tylko drugiego człowieka. Bezcenne. Dziękuję.


Na co przeznaczyłeś pierwsze zarobione pieniądze?

To było tak dawno, że trudno powiedzieć aczkolwiek w tamtym okresie moje zapatrywania nakierowane były raczej na tematy niezwiązane ze świadomą karierą zawodową. W tamtym czasie moje oczy i serce jak również zarobione pieniądze skierowane byłe na żeglarstwo, które stanowiło i nadal pozostaje moją pasją oraz pierwszą miłością. Pracując jako instruktor windsurfingu, a wcześniej jeszcze jako ratownik wodny poza pracą spełniałem się w życiu towarzyskim, które jest dość kosztownym zajęciem. ;-)Jaka jest Twoja największa pasja?

Moje zawodowe spektrum zainteresowań rozproszone jest w trzech obszarach, które jednak wzajemnie się przenikają i są to:

· zarządzanie strategiczne i operacyjne, · zarządzanie projektami, · inżynieria systemów produkcyjnych.

Prywatnie (jak już wspominałem) od wielu, wielu lat (praktycznie od kiedy pamiętam) związany jestem z żeglarstwem. To on budowało moje podejście do pracy zespołowej, podstawy dobrej współpracy, planowania, taktyki, współzawodnictwa jak również świadomego przyjmowania porażek, które są częścią każdego sukcesu.


Co dla Ciebie oznacza „Manage or Die”?

Jako hasło jest potwierdzeniem tego co sam uznaję za determinantę przetrwania organizacji.

Jako Fundacja Rozwoju Menedżerskiego "Manage or Die" uważam, że jest to ciekawy projekt.


Dziękujemy bardzo!


Maciej Brzeziński - krótkie BIO:

Dynamiczny i profesjonalny manager z kilkunastoletnim stażem zarządczym. Przygodę w zawodowym świecie zaczynał w 1999 roku jeszcze podczas studiów na Politechnice Gdańskiej jako początkujący przedsiębiorca w Polsce, a później w Niemczech. W kolejnych krokach przechodził ścieżkę Kierownika Projektów (nowe technologie produkcyjne, automatyzacja procesów i robotyka oraz wdrożenia produktowe), aż po pozycję Dyrektora Zarządzającego w firmie dostarczającej innowacyjne rozwiązania technologiczne dla partnerów na całym świecie oraz Członka Zarządu w spółce inżynieryjno-produkcyjnej. Obecnie współpracuje w roli Dyrektora Operacyjnego z podmiotem będącym w GK PGZ koordynując portfel i duże projekty z obszaru R&D i produkcji o specjalnym znaczeniu dla obronności kraju jak również w kooperacji z parterami strategicznymi UE i NATO.

Doświadczony praktyk, który stale doskonali warsztat zarządczy zarówno od strony merytorycznej (Executive MBA, studia kierunkowe oraz kursy specjalistyczne z obszaru Zarządzania Projektami) jak również biznesowej. Nastawiony na współpracę, osiąganie celów i ciągłe doskonalenie. Ceniący pracę zespołową i profesjonalizm w codziennym działaniu. W wieku 40+ wciąż głodny nowych wyzwań i ciekawych przedsięwzięć.


Chcesz skontaktować się z Autorem, kliknij tutaj.


Jeżeli jesteś Menedżerką lub Menedżerem z doświadczeniem i chcesz podzielić się nim z innymi w ramach naszego cyklu wywiadów, koniecznie napisz do nas kontakt@manageordie.org


Cykl wywiadów prezentowany będzie 1 x w miesiącu w następujących miejscach:


166 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page