top of page

15 odkryć menedżerskich - cykl wywiadów - w.24 - Sylwia Gołuchowska


Drodzy Przyjaciele i Sympatycy naszych aktywności,

zapraszamy Was na kolejny wywiad z doświadczoną Menedżerką w ramach Manage or Die Interview. Dzisiaj Gościnią naszego cyklu będzie Sylwia Gołuchowska, która od ponad 20 lat pełni funkcje menedżerskie w obszarze HR, a od kilkunastu zarządza tym obszarem z perspektywy strategicznej i międzynarodowej (obecnie: Dyrektor HR, kraje Europy Centralnej).


Jaka jest najważniejsza zasada, którą kierujesz się w życiu zawodowym?

Zgrabniej, a i pewnie trafniej, będzie zacytować Stanisława Jerzego Leca: „Za każdym rogiem czyha kilka nowych kierunków”. Z moim HR-wym stanem umysłu też całkiem dobrze koresponduje jeszcze jeden aforyzm (również mistrza Stanisława): „Nie wystarczy mówić do rzeczy, trzeba mówić do ludzi”.


Co wyróżnia Ciebie jako Menedżerkę?

Błędy.

Deklaratywnie, ale i de facto przyzwalam moim zespołom na popełnianie błędów. Oczywiście nie bez końca, a już na pewno nie wciąż tych samych! Jednakże ta przestrzeń akceptacji ma dość nieprawdopodobne skutki:

jeśli ktoś popełni błąd, to primo się do niego przyznaje, secundo szybko go naprawia, tertio bierze własnoręcznie odpowiedzialność na przyszłość za jego niepowtórzenie.
I na dodatek quarto: sam z siebie chce zrekompensować ewentualne negatywne skutki, nawet jeśli tylko w sferze mentalnej i emocjonalnej.


Jaki był przełomowy moment w Twojej karierze zawodowej?

Przełomem był szczyt. Choć tylko struktury organizacyjnej, to jednak w wymiarze międzynarodowym i strategicznym. I potem nastąpiło rozległe plateau.Jakie działania podejmujesz, aby kształtować pozytywne relacje w swoim zespole / dziale / firmie?

Pytanie zawiera tezę, iż pozytywne relacje poddają się kształtowaniu (w dopowiedzeniu pozostaje, iż negatywne również zachowują tę właściwość). Otóż, jest to teza potwierdzona moim doświadczeniem i obserwacjami.

Natomiast własny świadomy wybór, zgodny z moimi wartościami i charakterem, stawia na kształtowanie relacji pozytywnych. Intuicyjnie podpowiada działać w sposób prosty, naturalny i przez to czasem trudny: rozmawiać otwarcie z zespołem, dzielić się wiedzą, mówić o trudnych relacjach w nieinwazyjny sposób, nawet dzielić się wątpliwościami (ale nie za często). Rozwiązywać problemy rzeczywiste, wyimaginowane nazywać wyimaginowanymi. Nawet w negatywnych sytuacjach szanować ludzi i pozwalać na błędy – ale o nich była już mowa.

Powyższe wydaje się osiągalne zawsze i dla każdego. Empiria jednak temu przeczy.Jakimi innowacyjnymi projektami możesz pochwalić się jako Menedżerka?

Pierwsze skojarzenie: projekt jest innowacyjny z natury. Z tego punktu widzenia projekty różnią się tym, w jakim stopniu przynoszą efekt oszołomienia zmianą dla organizacji.

Najbardziej innowacyjne są te, w których rozbieżność pomiędzy stanami ‘organizacja przed projektem’ vs. ‘organizacja po projekcie’ jest największa. Najtrudniejsze z kolei to te, przy których ingerencja w status quo danej osoby jest największa. Większość projektów HR-owych ma tę drugą właściwość: zarządzanie zaangażowaniem, oceny okresowe oparte na kompetencjach i wartościach, nowe systemy bonusowania, reorganizacje, restrukturyzacje i integracje postakwizycyjne. Zwykle duże, trudne i wyczerpujące. Dla wszystkich stron. Ale i tak warto.


Jaki jest Twój przepis na sukces zawodowy?

Uwaga!

Tu nastąpi banalna, nieodkrywcza i nużąca odpowiedź: wytrwałość i niepoddawanie się przy porażkach, stałe uzupełnianie wiedzy, niezgoda na naruszanie wartości, mozolna pracowitość. Banał jeszcze pogłębię: entuzjastycznie pielęgnuję i prezentuję swój zawód HR-owca, bo go lubię.Co Cię najbardziej motywuje w pracy?

Przestrzeń do działania, możliwość spożytkowania pomysłów i ambicji, nawet czasem testowanie nowości (jeszcze niesprawdzonych – nowości mają to do siebie). A że zwykle odbywa się to w odniesieniu do sporych zespołów pracowników, to danie mi przestrzeni wymaga zaufania w moją odpowiedzialność, umiejętność przewidywania skutków, minimalizowania błędów i zagrzewania do działania innych, by w końcu wspólnie celebrować sukces. Wszystko to potrafię – i to też mnie motywuje!


Jakiej decyzji najbardziej żałujesz?

Mniej decyzji, bardziej własnej postawy: zdarzyła mi się długotrwała, lekko szaleńcza, zdecydowanie nadmiarowa i wielopłaszczyznowa pogoń za wielkimi marzeniami biznesowymi. Tyle tylko, że cudzymi i dość utopijnymi.Co jest najtrudniejsze w pracy Menedżerki / Menedżera?

Gdy jesteś na szczycie, to de facto jesteś sam.

Na co nie może sobie pozwolić Menedżerka, Menedżer?

[Nieetyczne, pozorowane i obłudne czyny pominę.]

Menedżera nie stać na permanentną niewiedzę, dezorganizację, niedecyzyjność, uległość, lenistwo i omijanie problemów.

Dla złapania własnego oddechu tuż przed rozpędem – można sobie na to wszystko pozwolić, ale tylko incydentalnie.Jako doświadczona Menedżerka, jakie rady dasz młodej, będącej na początku drogi zawodowej, kadrze zarządzającej?

Być autentycznym, ale nie infantylnym.

W kryzysie być dyrektywnym, w czasie spokoju otwartym na opozycyjne pomysły.
A niezbędne minimum: nie wypełniać swoim ego całej przestrzeni.


Jakbyś miała wybrać jedną osobę / postać z przeszłości lub teraźniejszości, jako swojego szefa to kto to by był i dlaczego?

Francisco José de Goya y Lucientes wydaje mi się dobrym kandydatem. Choć podobnoż był człowiekiem tyleż skomplikowanej, co trudnej natury, to estetyczną przyjemność, jaką czerpałabym podpatrując go w pracy, wynagrodziłaby wszystko! (Sztuka liderowania mogłaby wówczas zejść na daleki plan.)


Na co przeznaczyłeś pierwsze zarobione pieniądze?

W liceum wygrałam wojewódzki konkurs plastyczny (to był plakat promujący ekologię – sic!). Tak chwalebnie zarobione pieniądze wydałam na ciuchy w butiku.Jaka jest Twoja największa pasja?

Executive coaching (druga największa).

Profesjonalny, dający przestrzeń na przemyślenie, na krytyczne i jednocześnie pełne akceptacji przyjrzenie się sobie, budujący, stymulujący do działania.

Clean coaching (pierwsza największa).

Obrazowy, różnobarwny, oparty na głębokiej metaforze, plastycznie transformujący, bezpieczny. Alegoryczne remedium na brak pewności siebie, pełne kolorów oparcie przy braku balansu.

Co dla Ciebie oznacza „Manage or Die”?

Trzy pełne treści słowa. Lapidarna forma godna mistrza. Rytmiczny wydźwięk. A skonfrontowanie tych trzech słów daje efekt zaskoczenia: alternatywą ‘zarządzania’ jest ‘umieranie’. I odwrotnie. Może alternatywą ‘umierania’ powinno być szydełkowanie, a ‘zarządzania’ leśna jagoda?

Spojrzawszy od strony logiki taka alternatywa jest prawdziwa w trzech wariantach:

(1) gdy ‘zarządzaj’ jest prawdą i gdy ‘umieraj’ jest prawdą,

(2) gdy ‘zarządzaj’ nie jest prawdą, a ‘umieraj’ jest prawdą,

(3) gdy ‘zarządzaj’ jest prawdą, a ‘umieraj’ nie jest. To prowokuje kolejne pyszne fikołki analityczne.

Reasumując: warto zastanawiać się nad znaczeniem słów, związków frazeologicznych i haseł.
Dziękujemy bardzo!


HR Director, PCC ICF Executive Coach, Executive MBA

- Od ponad 20 lat pełni funkcje menedżerskie w obszarze HR, od kilkunastu zarządza tym obszarem z perspektywy strategicznej i międzynarodowej (obecnie: Dyrektor HR, kraje Europy Centralnej).

- Wchodząc w skład zespołu zarządzającego odpowiada za kształtowanie kultury i struktury organizacyjnej, startegię komunikacji, politykę wynagrodzeń i zarządzanie efektywnością, uczestniczy w dużych procesach zmiany, przejęcia i integracji, wdrażania innowacyjnych rozwiązań. Szczególnie jednak koncentruje się na rozwoju pracowników: programy rozwoju dla menedżerów, zarządzanie kompetencjami, systemy szkoleniowe, programy talentów, plany sukcesji.

- Posiada wykształcenie menedżerskie, m.in. ukończyła Executive MBA na Aalto University School of Business, Helsinki. Prowadzi prelekcje dla studentów, prezentacje na konferencjach HR w Polsce i Europie, jest autorką wielu artykułów o tematyce coachingu i HR.

- Jest executive coachem PCC ICF, pracuje z międzynarodowa kadrą menedżerską; wybrane wykształcenie coachingowe: Gallup's Accelerated Strengths Coaching Course; Master of Coaching, Professional Certified Coach (PCC ICF) level, Meritum Coaching School; cykl kursów w ramach szkoły Clean Coaching Bożeny Grabowskiej

- Wybrane projekty:

(1) Programy rozwojowe dla najwyższej kadry menedżerskiej – autorsko opracowałam i wdrożyłam 2-letnie programy w Polsce, w Niemczech i na Ukrainie, ich zakres obejmował m.in. Development Center, wzajemne szkolenia i mentoring, innowacyjne projekty oraz executive coaching.

(2) M&A – przeprowadziłam proces od momentu due diligence do finalnej integracji, projekt odbywał się w 5 krajach europejskich jednocześnie, dotyczył 2,500 pracowników.

(3) Zarządzanie zaangażowaniem – wprowadziłam i budowałam model zarządzania zaangażowaniem, 7-letni projekt obejmował 10,000 pracowników w 11 krajach, cyklicznie mierzony KPI pokazywał stały wzrost zaangażowania.

(4) Diversity & Inclusion (kultura różnorodności) – opracowałam i wdrożyłam koncepcję kultury opartej na różnorodności wiekowej i narodowościowej, połączonej ściśle z obszarem employer branding: pozycjonowanie firmy na rynku pracy przez „diversity”, programy włączające osoby 55+, programy tworzenia międzynarodowych zespołów.


Chcesz skontaktować się z Autorką, kliknij tutaj.


Jeżeli jesteś Menedżerką lub Menedżerem z doświadczeniem i chcesz podzielić się nim z innymi w ramach naszego cyklu wywiadów, koniecznie napisz do nas kontakt@manageordie.org


Cykl wywiadów prezentowany będzie 1 x w miesiącu w następujących miejscach:


594 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page