top of page

15 odkryć menedżerskich - cykl wywiadów - w.28 - Krzysztof Nawelski


Drodzy Przyjaciele i Sympatycy naszych aktywności,

zapraszamy Was na kolejny wywiad z doświadczonym Menedżerem w ramach Manage or Die Interview. Dzisiaj Gościem naszego cyklu będzie Krzysztof Nawelski, który odpowiada za wdrażanie kultury innowacji, współpracę ze startup'ami i fintechami, scouting usług i rozwiązań finansowych oraz współtworzenie strategii


Jaka jest najważniejsza zasada, którą kierujesz się w życiu zawodowym?

Nie bój się błędów! Od wielu lat zajmuję się innowacjami, a

jedną z fundamentalnych zasad innowacji jest dopuszczenie myśli o popełnianiu błędów.

Im więcej ich popełnisz, tym więcej się uczysz. Nie chodzi o niepopełnianie błędów, bo nie myli się tylko ten, kto nic nie robi, lecz o umiejętne wyciąganie lekcji z tych mniej sympatycznych chwil w życiu. Jeżeli popełniłeś błąd w pracy zawodowej to przyznaj się do tego błędu, ale przede wszystkim wyciągnij z tego błędu wnioski na przyszłość. Co było przyczyną błędu, co zawiodło a co można było zrobić inaczej. Pokaż innym pozytywy z tej lekcji.Co wyróżnia Ciebie jako Menedżera?

Zachęcam pracowników do poszukiwania rozwiązań. Innowacje to znajdowanie odpowiedzi na potrzeby firmy, klientów i pracowników. Wiele z tych rozwiązań pracownicy mają w swoich głowach albo mogą je szybko zdobyć tylko trzeba ich do tego zachęcić, pokazać jak jeden pomysł może mieć przełożenie na całą firmę.

Wykazuję się odwagą menedżerską.

Jedną z głównych cech dobrego menedżera jest jego odwaga menedżerska.

W końcu to ludzie, którzy muszą mierzyć się z problemami, mówić rzeczy takimi, jakimi są, podejmować trudne decyzje i odpowiadać za swoje działania. Rozpoznanie rzeczy takimi, jakimi są, oznacza powiedzenie tego, co należy powiedzieć we właściwym czasie, właściwej osobie i we właściwy sposób. Stawianie czoła problemom jest zasadniczo równoznaczne z upewnieniem się, że patrzy się na rzeczywistość, bez względu na to, jak trudne może być, a następnie udostępnieniem jej zespołowi w celu wspólnego rozwiązania tego problemu.


Mam wizję i komunikuję ją.

Jedną z cech wielkiego menedżera jest umiejętność przekazywania misji innym oraz proponowanie jasnego sposobu myślenia, który może zorientować pracę każdego.

Widzenie to jedno, ale zupełnie inne jest w stanie je przekazać. Jestem odpowiedzialny za swoje decyzje.

Dobry menedżer musi umieć samodzielnie podejmować decyzje i co najważniejsze, musi być w stanie ponosić odpowiedzialność za te wybory, zarówno dobre, jak i złe.

Ważne jest również, aby priorytetowo traktować i rozwijać swoich pracowników, wzmacniając ich przez cały czas.


Jaki był przełomowy moment w Twojej karierze zawodowej?

Ten moment przyszedł po dwudziestu latach mojej pracy jako manager HR zmieniłem obszar zawodowy ukierunkowując się na innowacje. Wiele osób mówiło mi, że może niepotrzebnie taką decyzje podejmuję, że w HR już wszystko wiem i nikt mnie już niczym nie zaskoczy, ale ja jednak chciałem podzielić się wiedzą, kompetencjami i umiejętnościami, w którym czułem się pewnie i wiedziałem, że to jest połączenie mojej pracy zawodowej z pasją.Jakie działania podejmujesz, aby kształtować pozytywne relacje w swoim zespole / dziale / firmie?

Staram się znaleźć czas na kształtowanie relacji ze współpracownikami. Rozmawiać z nimi nie tylko o zadaniach i odpowiedzialności ale również zadawać pytania i słuchać.

Usiłuję oferować więcej pomocy i wsparcia, ale również wiedzieć kiedy poprosić o wsparcie i pomoc od innych.

Doceniam każdą rolę i zadania pracowników i dążę to tego aby dotrzymywać swoich zobowiązań i obietnic.


Jakimi innowacyjnymi projektami możesz pochwalić się Ty, jako Menedżer?

Jako Dyrektor ds. Innowacji od wielu lat tworzę i rozwijam działania zmierzające do rozwoju kultury innowacyjności w mojej firmie. W ciągu ostatnich kilku lat było wiele takich projektów. Jednym z nich był z pewnością program rozwoju kompetencji cyfrowych pracowników oparty o technologie wykładnicze. Wykorzystaliśmy okres pandemii na intensyfikacje działań rozwojowych pracowników w tych obszarach, które uważałem za najbardziej pożądane na rynku i które staną się kompetencjami jutra. Na co dzień wspieram pracowników w budowaniu przestrzeni do rozwoju innowacyjnych rozwiązań. Jako osoba, która przeszło 20 lat pracowała w obszarze HR

wychodzę z założenia, że innowacje to nie tylko nowe produkty i usługi ale przede wszystkim to ludzie, które te nowe produkty tworzą i wdrażają.


Jaki jest Twój przepis na sukces zawodowy?

Wybierz pracę, którą kochasz, daj z siebie wszystko, wykorzystaj możliwości i zostań członkiem zespołu. Nawet jeżeli po wielu latach pracy w swoim zawodzie dojdziesz do przekonania, że chcesz coś zmienić to zrób to. Skup się na tym co sprawia Ci przyjemność. Połącz pracę z pasją. Nie męcz się kolejnych lat aby potem na emeryturze nie żałować.

Miej odwagę na zmianę.


Co Cię najbardziej motywuje w pracy?

Możliwość dokonywania zmian na lepsze. Ciągłe poszukiwanie nowych rozwiązań, usprawnianie tego co już istnieje, szukanie alternatyw, zderzanie się z wyzwaniami.


Jakiej decyzji najbardziej żałujesz?

Najbardziej żałuje tych wszystkich niepodjętych decyzji, które mogłem zrealizować, a nie miałem odwagi. Mogłem je podjąć wcześniej, może byłyby złe lub mogły odmienić moje życie zawodowe ale nie podjąłem ich i teraz mogę mieć żal do siebie, że nie wykorzystałem potencjalnych okazji.Co jest najtrudniejsze w pracy Menedżerki / Menedżera?

Nikt nie chce być nosicielem złych wieści, ale ciężar zwykle spada na menedżera, aby pracownicy wiedzieli, co jest nie tak. Mogą to być zwolnienia, być może projekt, który przyniósł słabe wyniki, a może wysokość premii na koniec roku. Ale trzeba umieć pracownikom to powiedzieć. Czasami osobiście, prosto w twarz, wiedząc, że ktoś nie chciałby tego usłyszeć, wiedząc jaka będzie reakcja.Na co nie może sobie pozwolić Menedżer / Menedżerka?

Menedżer, która zarządza grupą ludzi, nie może sobie pozwolić na nieśmiałość ani niepewność w podejmowaniu działań i decyzji. Zadaniem menedżera jest sprawienie, żeby zespół czuł się bezpiecznie, dokładnie wiedział, w którym kierunku zmierza firma i mógł zaufać swojemu przełożonemu w kwestiach biznesowych. Pewność siebie buduje szacunek i profesjonalizm, bez których nie można stać na czele skutecznego zespołu, osiągać celów ani podejmować trafnych decyzji.


Jako doświadczony Menedżer, jakie rady dasz młodej, będącej na początku drogi zawodowej, kadrze zarządzającej?

Nie kontroluj całej pracy swoich podwładnych, daj im swobodę podejmowania decyzji i wykonywania zadań tak długo jak realizują ustalone cele. Nie wykonuj całej pracy sam. Wyraźnie komunikuj się. Skoncentruj się na właściwych rzeczach. Nie zabieraj ludzi do wykonywania niewłaściwych rzeczy. Nie obiecuj rzeczy, których nie możesz dostarczyć. Słuchaj więcej niż mówisz.


Jakbyś miał wybrać jedną osobę / postać z przeszłości lub teraźniejszości, jako swojego szefa to kto to by był i dlaczego?

Jest wielu liderów, których podziwiam, ale jedną z osób, których trajektoria zawodowa i przywództwo naprawdę mnie zainspirowały, jest Jeff Bezos, CEO i założyciel Amazon.com. Prawdziwy przedsiębiorca, który stał się pionierem handlu elektronicznego, Bezos porzucił pracę w finansach i odkrył niewykorzystaną kopalnię złota w księgarniach internetowych. Po zaledwie roku i 300 znajomych wykonujących testy beta, Bezos uruchomił Amazon.com.

„Jeśli nie chcesz być nigdy krytykowanym, to na Boga nie rób nic.”
„Ludzie, którzy mają często rację, także często zmieniają zdanie.”

Te cytaty uosabiają wysiłki prawdziwego przywództwa: uznanie konieczności niepowodzenia w celu rozwoju, możliwość obejrzenia tych nierówności na drodze, aby skupić się na wizji.


Na co przeznaczyłeś pierwsze zarobione pieniądze?

Pierwsze pieniądze zarobiłem jeszcze podczas studiów. Wtedy większość wydatków przeznaczałem na studenckie wyjazdy zagraniczne. Zawsze uwielbiałem podróżować, zwiedzać inne kraje, poznawać nową kulturę i poszerzać swoje spojrzenie na świat.


Jaka jest Twoja największa pasja?

Jestem pasjonatem kreatywności. Uwielbiam wymyślać nowe rozwiązania dla starych problemów. Każdy może być kreatywny tylko trzeba ćwiczyć swoją kreatywność. Im więcej ćwiczysz kreatywności, tym bardziej będziesz pewny, że będziesz w stanie skorzystać z niej, gdy jej potrzebujesz.


Co dla Ciebie oznacza „Manage or Die”?

Zarządzaj lub zgiń. Ale aby dobrze zarządzać trzeba się w tym cały czas doskonalić. A doświadczenie zdobywa się przez praktykę. Kto nie próbuje ten szybciej lub później zginie.Dziękujemy bardzo!


Krzysztof Nawelski - krótkie BIO:

Praktyk w obszarze innowacji oraz zarządzania zasobami ludzkimi legitymujący się przeszło 20-letnim doświadczeniem zawodowym w międzynarodowych korporacjach. W latach 1998 - 2006 pracował dla firm produkcyjnych, mi.in z sektorów automotive, farmaceutycznego oraz sektora usług. Od 1998 roku pracuje w Santander Consumer Banku. W chwili obecnej na stanowisku Dyrektora ds. Innowacji w Santander Consumer Banku odpowiada za wdrażanie kultury innowacji, współpracę ze startupami i fintechami, scouting usług i rozwiązań finansowych oraz współtworzenie strategii Banku.


Chcesz skontaktować się z Autorem, kliknij tutaj.


Jeżeli jesteś Menedżerką lub Menedżerem z doświadczeniem i chcesz podzielić się nim z innymi w ramach naszego cyklu wywiadów, koniecznie napisz do nas kontakt@manageordie.org


Cykl wywiadów prezentowany będzie 1 x w miesiącu w następujących miejscach:


168 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page