top of page

15 odkryć menedżerskich - edycja 2 - S02E09 - Patrycja Dębska


Drodzy Przyjaciele,

zapraszamy Was na kolejny wywiad z doświadczoną Menedżerką w ramach Manage or Die Interview. Dzisiaj Gościnią naszego cyklu (15 odkryć menedżerskich) będzie Patrycja Dębska, która posiada ponad 20-letnie doświadczenie w zarządzaniu zespołami operacyjnymi, w tym contact centre i zespołami globalnymi. Jako menadżerka kreowała strategie obsługi klienta, wykorzystując badania satysfakcji klientów. Opracowywała ścieżki i metody ich wdrożenia oraz miary jakościowe. Badała potrzeby rozwojowe pracowników i organizacji; współtworzyła programy szkoleniowe odpowiadające tym potrzebom.

Specjalizuje się w indywidualizacji ścieżki karier pracowników, ustawicznej edukacji wszystkich uczestników procesów (w tym sieci sprzedaży, czy zespołów produktowych) i eliminacji marnotrawstwa procesowego.


Jakie są najważniejsze wartości, którymi kierujesz się w życiu zawodowym?

Przede wszystkim szacunek i uczciwość.Jaki był przełomowy moment w Twojej karierze zawodowej?

Nie ukrywam, że było ich kilka. Jednakże jest taki jeden, który zdecydował o wszystkim co wydarzyło się po nim i co doprowadziło mnie do miejsca, w którym jestem. To był początek mojej kariery zawodowej. Pracowałam w międzynarodowej korporacji ubezpieczeniowej, na stanowisku koordynatora zespołu do spraw skarg. Z powodów zdrowotnych moja szefowa musiała spędzić kilka miesięcy na zwolnieniu lekarskim i na jej miejsce szukano zastępcy. Jej ówczesny przełożony ogłosił we wszystkich zespołach, które nadzorował konkurs - 3 proste pytania. Stwierdziłam, że są bardzo proste i że wiem doskonale jak mogłabym rozwiązać przedstawione w nich problemy i sytuacje. Nie wahałam się i ... wygrałam konkurs. Z dnia na dzień stałam się dyrektorem zespołu ds. obsługi klienta i.a. Po powrocie mojej szefowej zostałam jej zastępcą. Miałam 23 lata. I tak zaczęła się moja kariera lidera.Jak z biegiem czasu zmienił się Twój styl zarządzania i dlaczego?

Jestem osobą ceniącą porządek, mam linearne spojrzenie na rzeczywistość, jednocześnie zawsze byłam empatyczna i zależało mi, aby ludzie dobrze czuli się w pracy. Byłam bardzo młoda, kiedy musiałam po raz pierwszy wziąć odpowiedzialność za innych. Pomimo, że byłam dojrzała jak na swój wiek, odpowiedzialna i obowiązkowa, w pewnym momencie zabrakło mi samoświadomości i wnikliwej oceny swoich motywacji. Miałam 3 poważne kryzysy liderskie, ale wszystko zaczęło się zmieniać, gdy przeszłam swój pierwszy life coaching i zostałam dyplomowanym coachem. Moja samoświadomość wzrosła, ale aby w pełni odkryć swój potencjał i prawdziwy, zgodny ze mną styl zarządzania musiałam upaść jeszcze dwa razy i przejść coaching misji życiowej, podczas którego odkryłam, że jestem przywódcą służebnym. Od tamtej pory wiem, że podążam prawidłową ścieżką.Jakie działania podejmujesz, aby kształtować pozytywne relacje w swoim zespole / dziale / firmie?

Przede wszystkim słucham ludzi i nie odmawiam pomocy. Jednakże robię to wtedy, gdy wiem, że taka pomoc nie zabije w nich proaktywności i kreatywności. Staram się być dostępna dla każdego, kto potrzebuje wsparcia. Jestem kreatywna i otwarcie dzielę się wiedzą, doświadczeniem i pomysłami. Uczestniczę w zadaniach, które są z obszaru moich kompetencji nawet jak nie należą do moich obowiązków. I nie zawodzę zaufania, dotrzymuję obietnic. Jestem wiarygodna.Jaki jest Twój największy, dotychczasowy sukces menedżerski?

Nie wiem czy takie w ogóle były, gdyż moja perspektywa nigdy nie zakładała odniesienie sukcesu jakikolwiek by on nie miał być. Za to dumna jestem z kilku wydarzeń: z prowadzenia warsztatów z zakresu wypłat świadczeń do działu sprzedaży, które były prowadzone nawet po moim odejściu, z tego, że są ludzie, którzy wspominają mnie dobrze i nadal twierdzą, że byłam najfajniejszą szefową, z wieloletnich relacji, które nadal mam, i za to, że spełniłam swoje marzenia pracując w globalnych strukturach.Jakiej decyzji menedżerskiej najbardziej żałujesz?

Żałuję, że kiedyś rozpoczęłam proces analizy, które miał mi pomóc podjąć decyzję bez angażowania osoby, która miałaby w niej udział. Miałam to zrobić na kolejnym etapie. Ciąg zbiegów okoliczności i pechowych przypadków (chociaż w te nie wierzę) doprowadził do mojego drugiego kryzysu przywództwa po którym przewartościowałam wiele w swoim życiu, ale jak się później okazało, to nie było wystarczające, aby odbić się od dna.Co Cię motywuje w pracy?

Przede wszystkim zobowiązanie i poczucie odpowiedzialności. Umowa o pracę jest obietnicą, a ja lubię dotrzymywać obietnic. To taka wrodzona przyzwoitość. Ale motywuje mnie też fakt, że mogę coś zmienić. Jestem wysoko decyzyjną osobą i lubię jak rzeczy się dzieją.Jakiego szefa chciałabyś mieć?

Dojrzałego. Wyrozumiałego i pełnego szacunku.Co najbardziej lubisz w pracy Menedżerki?

To, że mogę komuś pomóc się zmienić lub coś osiągnąć. Uwielbiam patrzeć jak ludzie się rozwijają, odkrywają swój potencjał.Co jest najtrudniejsze w pracy Menedżerki?

Poczucie odpowiedzialności i bycie w zgodzie ze sobą przez cały czas.Jako doświadczona Menedżerka, jakie rady dasz młodym liderom, będącej na początku drogi zawodowej?

Aby zainwestowali w siebie i w samopoznanie. Pierwsza rzecz, której uczę w ramach Akademii Młodego Lidera jest samoświadomość i autentyczność.

Zbyt wiele razy widziałam awanse osób, które nie są przygotowane do pełnienia tej roli i walczą ze sobą i z innymi. Obie strony na tym cierpią.

A nie musi tak być.Jakbyś miała wybrać jedną osobę z biznesu, która imponuje Ci w roli Menedżera/Menedżerki to kto to by był i dlaczego?

Jeszcze nie spotkałam na swojej drodze takiego lidera, który by mi zaimponował. I nawet go nie szukam. Szukam w ludziach inspiracji i kreatywności.Jaka jest Twoja największa pasja?

Może być kilka? Trudno mi zdecydować. Jestem bibliofilem, uwielbiam podróżować oraz... robić na drutach. Z każdego nowego miejsca oprócz magnesu przywożę też lokalną włóczkę.Jak oceniasz dzisiejszą kadrę menedżerską, która Cię otacza? Co byś zmieniła w ich stylu pracy?

Promuję servant leadership i każdego dojrzałego lidera namawiałabym na transformację w tym kierunku.

Za dużo mamy liderów uprawiających mikromanagement, nieświadomych swojego potencjału i ukrywających zbyt wiele wad i kompleksów.

A autentyczność jest jedną z najistotniejszych cech, aby skutecznie budować trwałe i zmotywowane zespoły.Co dla Ciebie oznacza „Manage or Die”?

Jesteś takim menedżerem/ liderem jakim jesteś człowiekiem. Musisz oddać się w pełni temu zadaniu, gdyż przywództwo to wywieranie wpływu na innych. Jeżeli nie możesz być menedżerem na 100% to nie bądź w ogóle.


Dziękujemy bardzo!


doświadczona menadżerka, dyplomowany coach metody TROP, mentorka Fundacji Liderek Biznesu, współwłaścicielka i założycielka Obserwatorium Rozwoju.

Przywódczyni służebna i propagatorka przywództwa wyższego stopnia. Ekspertka w dziedzinie Customer Experience i holistycznego zarządzania procesami operacyjnymi. Szkoleniowiec i kierowniczka projektów, współtwórczyni kultur organizacji oraz programów ich wdrażania. Ekspertka w zarządzaniu zespołami rozproszonymi, w tym międzykulturowymi. Certyfikowana trenerka komunikacji międzykulturowej w Instytucie Richarda Lewis’a.

Posiada ponad 20-letnie doświadczenie w zarządzaniu zespołami operacyjnymi, w tym contact centre i zespołami globalnymi. Jako menadżerka kreowała strategie obsługi klienta, wykorzystując badania satysfakcji klientów. Opracowywała ścieżki i metody ich wdrożenia oraz miary jakościowe. Badała potrzeby rozwojowe pracowników i organizacji; współtworzyła programy szkoleniowe odpowiadające tym potrzebom.

Specjalizuje się w indywidualizacji ścieżki karier pracowników, ustawicznej edukacji wszystkich uczestników procesów (w tym sieci sprzedaży, czy zespołów produktowych) i eliminacji marnotrawstwa procesowego.

Jako coach, mentorka i trenerka specjalizuje się we rozwoju młodych liderów, wspieraniu ich na ich profesjonalnej ścieżce. Jej specjalnością oprócz transformacji w lidera służebnego jest holistyczne szkolenie liderów w takich obszarach jak m.in. komunikacja, zarządzanie przez cele (MBO) motywacja pracowników, rozwiązywanie konfliktów, i wiele innych. Nagrała dwa podcasty: "Przywództwo Służebne" z Małgorzatą Jakubicz i cykl "Praca Marzeń" z Moniką Morys. Publikuje w Głosie Mordoru cykl artykułów o Przywództwie Służebnym.


Zwolenniczka pracy nad autentycznością i samoświadomością managera poprzez poznawanie swoich mocnych stron w tym dzięki talentom Gallupa, metodzie FRIS czy profilowi motywacyjnemu Reiss'a.


Kujawianka z urodzenia, w Warszawie mieszka od 24 lat. Wolny czas poświęca literaturze, podróżom i dziewiarstwu. Prowadzi szkolenia i coachingi w języku angielskim. Mama 19-letniej Matyldy i 12-letniej Klary.
Chcesz skontaktować się z Autorką, kliknij tutaj.


Jeżeli jesteś Menedżerką lub Menedżerem z doświadczeniem i chcesz podzielić się nim z innymi w ramach naszego cyklu wywiadów, koniecznie napisz do nas kontakt@manageordie.org


Cykl wywiadów prezentowany będzie 1 x w miesiącu w następujących miejscach:43 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page