top of page

15 odkryć menedżerskich - mądre cytaty - apteka inspiracji vol.1


Drodzy Przyjaciele i Sympatycy naszych aktywności,

mija właśnie trzeci rok naszego cyklu wywiadów pt. 15 odkryć menedżerskich.


Idea wywiadów powstała, by stworzyć obszar rozpowszechniania wiedzy, gdzie doświadczone Menedżerki i doświadczeni Menedżerowie, dzielą się swoimi przemyśleniami na temat kariery, życia i wartości, odpowiadając na te same 15 pytań.

Różnorodność odpowiedzi tworzy w tym miejscu wartość samą w sobie.


Znajdziesz w nich m.in. odpowiedzi na pytania:

Jakie są przełomowe momenty w karierach doświadczonych Menedżerek i Menedżerów?
Co robić, by kształtować pozytywne relacje w zespole?
Jaki jest przepis na sukces zawodowy?
Co jest najtrudniejsze w pracy Menedżera i Menedżerki?

i wiele innych, bo jak napisaliśmy powyżej, 15 odkryć menedżerskich, to odpowiedź na 15 ważnych pytań o karierę, wartości, wnioski i doświadczenia menedżerskie.


To już 3 lata i 29 unikalnych wywiadów menedżerskich, które coraz chętniej czytają młodzi adepci sztuki zarządzania!

Rozpoczynając 4-ty rok cyklu postanowiliśmy zrobić podsumowanie, w którym podzielimy się z Wami wybranymi cytatami z pierwszych 10-ciu wywiadów.


Gotowi? Stratujemy!


3........... 2.......... 1............"Życie wynagradza działanie, nie nasze intencje lub marzenia. Drogą do sukcesu jest wytrwałość oraz koncentracja na celach, nie na trudnościach i przeszkodach."


"Zarządzaj albo giń… bardzo trafne sformułowanie. Jeżeli nie będziemy skutecznymi, charyzmatycznymi i dobrymi menedżerami, ktoś zginie-albo zespół, albo firma, albo my sami w tejże roli."


"Ucz się od innych, ale pozostań sobą. Nie warto wkładać masek, choćby były doskonałe."


"Wyznaję zasadę dialogu i partnerstwa. Ze swoim zespołem rozmawiam o wszystkim, nie zawsze tylko o kwestiach zawodowych. Powoduje to większą otwartość i chęć współpracy. Czuję się jak jeden z członków zespołu. Angażuję się we wszystkie zadania w zespole, wspieram i działam. Moi pracownicy wiedzą, że mogą na mnie liczyć w każdej sytuacji."


"Sukces, rzadko jest dziełem przypadku. To najczęściej ciężka praca, wytrwałość, ciągłe odkrywanie nowego, poświęcenie oraz dużo pokory na co dzień."


"...trudnością dla wielu Menedżeróww jest pozostanie sobą. Wielu z nas jest grupą pysznych, aroganckich, zakochanych w sobie narcyzów. Tak - niewątpliwie bycie sobą jest trudne!""Nie każdy będzie akceptował naszą osobowość, sposób pracy, myślenie i sztuką jest nie zatracić własnych przekonań i zasad, kosztem tego „jak mówią inni”".


"Jeśli mówimy o rzeczywistej, trwałej motywacji, warto przypomnieć, to co przedstawił Daniel Pink, w swojej książce „Drive” Zwraca w niej uwagę na nowy paradygmat motywacji we współczesnym świecie, mianowicie siłę motywacji wewnętrznej. Podkreśla w niej znaczenie autonomii, mistrzostwa oraz poczucia celu. To one, w przeciwieństwie do starej szkoły motywacji tj. kija i marchewki (które są co najwyżej krótkoterminowe) są źródłem trwałej motywacji, naszej kreatywności, satysfakcji i spełnienia."


"Motywowanie innych to bullshit. Możesz jedynie stworzyć warunki, żeby ludzie sami byli zmotywowani, żeby rozumieli nie tylko co robią, ale przede wszystkim po co to robią, żeby mieli poczucie sensu, żeby mieli warunki i poczucie, że się rozwijają."


"Wierzę w powiedzenie, że albo Ty zarządzasz swoim życiem, albo życie zarządza Tobą. Wierzę, że Menedżer / Menedżerka to zawód i jako zawód powinien podlegać wewnętrznym regulacjom, np. poprzez kodeks etyczny. Jest to wyjątkowy zawód, ponieważ poprzez swoje działanie Menedżerowie i Menedżerki mają wpływ na tysiące i miliony pracowników w Polsce. Niosą wielką odpowiedzialność na swoich barkach i brak profesjonalizmu w ich przypadku to dramat wielu pracowników."


"Dostrzec potencjał pracownika to nic innego jak zrozumieć czym on się wyróżnia, jaki typ pracy lub zadań lubi, jakie są jego oczekiwania.""Młodzi Menedżerowie najczęściej mają problem z wyjściem z roli specjalisty (którymi byli jeszcze do niedawna). Wiąże się to z naturalną, w tej sytuacji, tendencją do wykonywania samemu prac, które się zna (...) A przecież awans na stanowisko Menedżera oznacza, że trzeba rozwinąć inne kompetencje, że oczekiwania firmy są inne. Trzeba mentalnie przejść do zupełnie nowej roli. To wymaga świadomego przejścia przez zmianę.""Dwa moje główne motywatory to widzenie rezultatów mojej pracy oraz wyzwania, które się pojawiają. Rezultaty budzą we mnie poczucie pewności, a wyzwania pobudzają abym nie myślał, że wszystko już umiem i potrafię."


"Jestem uczciwy i prawdomówny. Ludzie to cenią. Wiedzą, czego mogą się po mnie spodziewać jako szefie. To buduje podstawy zdrowych relacji w zespołach, firmach, którymi zarządzam. Otwarcie także komunikuję problemy (zawsze 1:1) i przyłapuję ludzi na tym, co robią dobrze (mógłbym więcej chwalić). Staram się także w mojej pracy menedżerskiej koncentrować na mocnych stronach moich Współpracowników (budować na zaletach). To daje naprawdę niesamowite efekty."


"Gdybym miał dzisiaj lekko zasugerować młodym osobom kierunek, w którym powinni się udawać po swój sukces, odrzekłbym, że warto być otwartym na zmiany i na ludzi, że umiejętność dostrzegania nowych możliwości w nawet najbardziej skomplikowanej sytuacji może jedynie przybliżyć do odnalezienia nowych ścieżek."


"Mam jednak taką refleksję, że sukces, to nie miejsce, ale stan przejściowy."


"Bez właściwego zespołu i jego zaangażowania, nie zbudujemy i nie utrzymamy trwałej przewagi konkurencyjnej, ani nie osiągniemy sukcesu na dużą skalę."


"Najważniejsi są ludzie. Obowiązkiem lidera jest dbanie o to, „żeby im się chciało chcieć”.


Jeżeli jesteś Menedżerką lub Menedżerem z doświadczeniem i chcesz podzielić się nim z innymi w ramach naszego cyklu wywiadów, koniecznie napisz do nas kontakt@manageordie.org


Cykl wywiadów prezentowany będzie 2 x w miesiącu w następujących miejscach:Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page