top of page

Alfabet mitów menedżerskich, czyli o pułapkach bezrefleksyjnego działania


Menedżerowie, trenerzy, konsultanci i inni specjaliści często opierają swoje działania na popularnych koncepcjach czy powszechnych przekonaniach. Takie podejście nie zawsze się sprawdza i stwarza ryzyko podejmowania błędnych decyzji lub działania w chaosie. Na czym więc bazować? Jak uniknąć pułapek i wybrać skuteczne praktyki biznesowe?Autorzy książki bezwzględnie rozprawiają się z największymi mitami spotykanymi w świecie zarządzania. Demaskują nieskuteczne koncepcje, nieetyczne praktyki biznesowe, błędne założenia i nieefektywne działania. Nie tylko jednak kwestionują to, co rutynowe, nieskuteczne i szkodliwe, ale proponują też alternatywne metody działania.

Autorzy „Alfabetu mitów menedżerskich” brawurowo rozprawiają się z różnymi mitami, ale wyłącznie opierając się na danych, dbając o użyteczność końcowych wniosków. Odwaga – rozumiana jako otwartość na zmianę i świadomość konieczności walki z rutyną w myśleniu – którą prezentują w kwestionowaniu prawd oczywistych, albo właśnie mitów, bardzo imponuje. To obowiązkowa lektura menedżera.

Przemysław Budkowski prezes Allegro

Mit to prawda czy fałsz? Zdarzenie realne czy tylko miła historyjka na pograniczu bajki? Co o tym decyduje? Autorzy tej książki, w odniesieniu do kilkunastu tez ogólnie powszechnych w praktyce zarządzania w biznesie, próbują rozstrzygnąć tę kwestię. Stoją twardo na gruncie nauki i badań, aby przybliżyć czytelnikowi, która z tych tez może być prawdziwa, ale która jest tylko przekonaniem – i to takim, z którego jego głosiciele mogli się już wycofać lub które mogli znacząco zmodyfikować.

Ireneusz Dąbrowski przewodniczący Rady Nadzorczej ABC Data

Autorzy nie wypisują prostych recept ani nie obiecują, że stworzyli przepis na zarabianie pieniędzy. Wręcz przeciwnie – w bezwzględny sposób rozprawiają się ze sposobem myślenia, który podpowiada, że znajomość kilku prostych trików zapewni odniesienie sukcesu. Ich książka jest nie tylko pasjonującą lekturą. To cenne narzędzie, które pomoże przedsiębiorcom w podejmowaniu lepszych decyzji.prof. dr hab. Tomasz ZaleśkiewiczUniwersytet SWPS

Zapraszamy do wywiadu z autorami książki.

Zapraszamy także do wysłuchania podcastu. Gościem trzeciego odcinka jest Sławek Jarmuż, który opowie o mitach menedżerskich i charyzmatycznym przywództwie. Z tego odcinka dowiesz się: Jaka jest rola menedżera? Dlaczego tak ważna jest autonomia w pracy i jak wpływa na lubienie pracy? Czy menedżerem się rodzisz, czy stajesz się nim? Jaka jest różnica między przywódcą a liderem? Co to jest transformacyjne i transakcyjne przywództwo? Jak stać się charyzmatycznym przywódcą i kiedy taki jest potrzebny? Co ma lodówka do zmian w organizacji? Dlaczego złe jest silniejsze niż dobre? Czy coaching w ogóle działa? Jak sobie wyznaczać cele, żeby je realizować? Jak korzystać z wizualizacji by przynosiła efekty? Czym jest społecznie odpowiedzialny biznes (Corporate Social Responsibility) i co daje organizacjom?


Mirosław Tarasiewicz - doktor ekonomii w dyscyplinie nauk o zarządzaniu. Praktyk zarządzania, menedżer z dwudziestopięcioletnim doświadczeniem w kierowaniu organizacjami biznesowymi. Przez większość swojej kariery zawodowej związany z branżą nowych technologii, piastował stanowiska menedżerskie w organizacjach polskich i międzynarodowych. Wyróżniony przez czasopismo „Computer Reseller News” prestiżową nagrodą Człowiek Roku w Branży IT. Certyfikowany trener biznesu, absolwent Szkoły Trenerów Biznesu Moderator, członek Polskiego Towarzystwa Trenerów Biznesu. Coach, absolwent Szkoły Coachingu Moderator, zwolennik koncepcji coachingu racjonalnego w biznesie. Sławomir Jarmuż - doktor psychologii, założyciel i współwłaściciel firmy szkoleniowo-doradczej Moderator, trener, coach, konsultant. Autor artykułów naukowych poświęconych osobowości i przywództwu. Absolwent angielskiej i holenderskiej szkoły trenerów (Management for Developmental Foundation, International Resource Development, Polish-English Know-How for Poland). Członek założyciel GLOBE – The Global Leadership and Organizational Behavior Effectiveness Research Program. Współautor Podręcznika trenera i Psychologii dla trenerów. Współtwórca koncepcji Szkoły Trenerów prowadzonej od 2000 roku przez firmę Moderator.

64 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page