top of page

Autohigiena psychiczna Menedżera / Menedżerki - video


Niezwykle ciekawe wystąpienie Igora Mroza na cyklicznych spotkaniu APPendix zorganizowanych przez Akademię Psychologii Przywództwa - Jacka Santorskiegow dniu 16 września 2018 r.

MYŚL PRZEWODNIA: Nie możesz skutecznie inspirować, energetyzować i zagrzewać do pracy innych, jeśli sam nie wierzysz w sens przedsięwzięcia, Jeśli sam nie masz wiary ani energii. Dlatego dla lidera, szefa, menedżera bardzo ważne jest mądre i regularne dbanie o siebie, własną energię i motywację.

Strefa wpływu, kontra strefa zainteresowania

Fundamentalną umiejętnością w codziennym życiu jest nauka rozróżniania jednej od drugiej i skupiania się na tej pierwszej.

Jako lider i menedżer zdaj sobie sprawę, że:

  • Masz wpływ na to, jak zaplanujesz i poprowadzisz projekt, ale nie masz wpływu na to jak on wyjdzie. To częściowo zależy od czynników zewnętrznych i może zakończyć się katastrofą.

  • Masz wpływ na to, jak odnosisz się do ludzi, jak przygotujesz się do trudnej rozmowy korygującej, ale nie masz wpływu czy owa rozmowa przyniesie żądane skutki.

Wyrzucanie sobie i żałowanie, że nie poszło po naszej myśli coś, co jest poza naszą strefą wpływu, jest prostą drogą do wypalenia. Zamiast tego:

  • Kiedy coś już się stało – jedynym sensownym pytaniem jest: „czego mnie to nauczyło, co mogę zrobić inaczej następnym razem”. Czasem odpowiedź może brzmieć: „wszystko zrobię tak samo”, ponieważ nie wszystko jest w naszej mocy i czasem coś idzie nie po naszej myśli, mimo że wszystko zrobiliśmy świetnie i idealnie. A wyrzucanie sobie, że nie po naszej myśli poszło coś poza naszą kontrolą jest kompletnie bez sensu.

  • Kiedy jesteśmy w środku danej sytuacji – jedynym sensownym pytaniem jest „czy mogę zrobić z tym coś konstruktywnego”. Jeśli tak – zrobić. A jeśli nie – odpuścić, bo negatywne nakręcanie się na ten fakt nie da ci nic poza dodatkową dawką frustracji.

Jedną z najbardziej wypalających rzeczy są nasze oczekiwania w stosunku do innych. Często mamy określoną wizję, jak powinni się zachować i bierzemy do siebie, kiedy tak nie robią. To błąd. Na 99% to zachowanie nie było złośliwe, na 90% nawet o Tobie nie pomyśleli. Nie warto brać tego do siebie. Ani Ty, ani Twoja praca nie są tak ważne, jak może Ci się wydawać.

Więcej w materiale video i na stronie www.zerobs.pl

23 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page