Niezwykle ciekawe wystąpienie Igora Mroza na cyklicznych spotkaniu APPendix zorganizowanych przez Akademię Psychologii Przywództwa - Jacka Santorskiegow dniu 16 września 2018 r.
MYŚL PRZEWODNIA: Nie możesz skutecznie inspirować, energetyzować i zagrzewać do pracy innych, jeśli sam nie wierzysz w sens przedsięwzięcia, Jeśli sam nie masz wiary ani energii. Dlatego dla lidera, szefa, menedżera bardzo ważne jest mądre i regularne dbanie o siebie, własną energię i motywację.
Strefa wpływu, kontra strefa zainteresowania
Fundamentalną umiejętnością w codziennym życiu jest nauka rozróżniania jednej od drugiej i skupiania się na tej pierwszej.
Jako lider i menedżer zdaj sobie sprawę, że:
Masz wpływ na to, jak zaplanujesz i poprowadzisz projekt, ale nie masz wpływu na to jak on wyjdzie. To częściowo zależy od czynników zewnętrznych i może zakończyć się katastrofą.
Masz wpływ na to, jak odnosisz się do ludzi, jak przygotujesz się do trudnej rozmowy korygującej, ale nie masz wpływu czy owa rozmowa przyniesie żądane skutki.
Wyrzucanie sobie i żałowanie, że nie poszło po naszej myśli coś, co jest poza naszą strefą wpływu, jest prostą drogą do wypalenia. Zamiast tego:
Kiedy coś już się stało – jedynym sensownym pytaniem jest: „czego mnie to nauczyło, co mogę zrobić inaczej następnym razem”. Czasem odpowiedź może brzmieć: „wszystko zrobię tak samo”, ponieważ nie wszystko jest w naszej mocy i czasem coś idzie nie po naszej myśli, mimo że wszystko zrobiliśmy świetnie i idealnie. A wyrzucanie sobie, że nie po naszej myśli poszło coś poza naszą kontrolą jest kompletnie bez sensu.
Kiedy jesteśmy w środku danej sytuacji – jedynym sensownym pytaniem jest „czy mogę zrobić z tym coś konstruktywnego”. Jeśli tak – zrobić. A jeśli nie – odpuścić, bo negatywne nakręcanie się na ten fakt nie da ci nic poza dodatkową dawką frustracji.
Jedną z najbardziej wypalających rzeczy są nasze oczekiwania w stosunku do innych. Często mamy określoną wizję, jak powinni się zachować i bierzemy do siebie, kiedy tak nie robią. To błąd. Na 99% to zachowanie nie było złośliwe, na 90% nawet o Tobie nie pomyśleli. Nie warto brać tego do siebie. Ani Ty, ani Twoja praca nie są tak ważne, jak może Ci się wydawać.
Więcej w materiale video i na stronie www.zerobs.pl