top of page

Co wnosi do organizacji interim manager?


Interim Manager to osoba o najwyższych kompetencjach menedżerskich i biznesowych, wprowadzana do organizacji dla zarządzenia okresem transformacji, zmiany lub kryzysu. Firmy sięgają po Interim Managera w sytuacji, gdy nie ma potrzeby zatrudniania takiej osoby na stałe, lub gdy znalezienie odpowiedniego kandydata na stałe jest czasochłonne, a firma potrzebuje tych kompetencji już w tym okresie poszukiwawczym.

Po rozwiązania interimowe sięgnęli Holendrzy pod koniec lat 70-tych, gdy koszty rozstania z pracownikami etatowymi były bardzo wysokie i zatrudnienie managerów na określony okres czasu było znacznie efektywniejsze kosztowo. W Niemczech rozwiązanie to zyskało na popularności po 1989 roku, gdy nagle wzrósł popyt na doświadczoną kadrę managerską w restrukturyzowanych firmach na terenach Niemiec Wschodnich.

W Polsce interim management nadal jest stosunkowo mało popularny mimo, iż jest to jedno z najefektywniejszych dla organizacji narzędzi poradzenia sobie z kryzysową sytuacją zarządczą.

Interim Managerowie to doświadczeni liderzy biznesowi, którzy przeprowadzają organizację przez zmianę lub transformację albo zapewniają ciągłość w okresie braku osoby stale zatrudnionej na danym stanowisku. Sytuacje takie zdarzają się w przypadku nagłych odejść, choroby lub długotrwałego urlopu osoby z poziomu senior executive.

Polskie firmy częściej przydzielają nowe projekty osobie wewnątrz organizacji, nawet jeśli nie posiada ona wystarczających kompetencji ani doświadczenia w tym zakresie. Często rozdzielają też zadania pomiędzy kilku pracowników lub akceptują długotrwały wakat. Warto rozważyć w takich sytuacjach zatrudnienie Interim Managera, bo jego pojawienie się w organizacji wnosi ze sobą wiele benefitów.

Oto kilka z nich:

1. Szybkość.

Zatrudnienie Interim Managera jest dużo szybsze niż proces rekrutowania osoby na stałe do organizacji. Przy wsparciu wyspecjalizowanych agencji, Interim może znaleźć się na pokładzie firmy nawet w przeciągu kilku dni.

2. Doświadczenie.

Interim managerowie mają często bogatsze doświadczenie i wyższe kompetencje, niż te wymagane do wypełnienia danej roli. Klienci sami często oczekują w tej roli osoby overqualified. Taki poziom doświadczenia przekłada się na wyższą jakość dostarczanej usługi, umiejętność samodzielnego, autonomicznego działania i na zwiększenie szans na końcowy sukces.

3. Efektywność.

Interim managerowie działają o oparciu o twarde cele i wskaźniki i są skoncentrowani na zrealizowaniu postawionych przed nimi zadań. Osiągnięcie uzgodnionych, konkretnych rezultatów biznesowych w określonym czasie, jest dla nich bezwzględnym priorytetem.

4. Obiektywność.

Interim Manager wnosi do organizacji świeże spojrzenie i nową perspektywę. Może pracować i realizować zadania bez obciążenia wewnętrzną polityką, pojedynczymi interesami czy relacjami personalnymi. Ta niezależność i obiektywizm pozwalają mu działać w najlepszym interesie biznesu organizacji.

5. Wymiana wiedzy.

Dopływ „świeżej krwi”, innych doświadczeń i nowej perspektywy, to zawsze wartość dodana w organizacji. Interim manager pracuje ręka w rękę z zespołem klienta, wdrażając go od samego początku we wszystkie działania. Jego wcześniejsze doświadczenia, wiedza, kompetencje i styl zarządzania, wzbogacą pracujący z nim zespół i zostają w organizacji po zakończonym projekcie. Praca u boku doświadczonego, skutecznego lidera to świetny poligon dla pracujących z nim osób.

6. Standardy.

Interim Manager zachowuje najwyższe standardy pracy, bo jego przyszłe zlecenia i projekty zależą od uzyskanych referencji. Sukces projektu i opinia jaką po sobie zostawi w firmie, są dla niego zawodowym „być albo nie być”. Skuteczność i efektywność, to tylko jedne z tych standardów. Równie ważny jest dla niego profesjonalizm, odpowiedzialność, uczciwość, jakość komunikacji czy relacje z zespołem. Klient ma prawo oczekiwać, że Interim Manager będzie klasą managerską samą w sobie.

7. Szczerość.

Interim Manager, mając na względzie przede wszystkim interes organizacji, jej udziałowców i klientów, może pozwolić sobie na absolutną szczerość i otwartość w stosunku do CEO i zarządu firmy. Czasami będzie jedyną osobą, która pozwoli sobie na zadanie trudnych pytań, poddanie w wątpliwość dotychczasowych działań i podjęcie trudnych decyzji. Jego obecność w organizacji może być dużym wsparciem dale CEO, również ze względu na tę szczerość i otwartość, na którą managerowie pracujący z nim na stałe mogą się nie odważyć. Interim może stać się dla CEO cennym sparing partnerem.

Oryginał artykułu ukazał się na stronie: http://blog.nuvadis.com

4 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page