top of page

15 odkryć menedżerskich - cykl wywiadów - w.6 - Witold Kulczycki

Zaktualizowano: 3 lip 2023


Drodzy Przyjaciele i Sympatycy naszych aktywności, zapraszamy Was na szósty wywiad z doświadczonym Menedżerem w ramach cyklu Manage or Die Interview. Dzisiaj naszym Gościem będzie Witold Kulczycki, który mentorem przywództwa i doradcą biznesowym. Specjalizuje się we wspieraniu managerów i przedsiębiorców w osiąganiu ich celów biznesowych, kierowaniu ludźmi, budowaniu kultury organizacyjnej opartej na wartościach. Pomaga im w przeprowadzaniu zespołów przez zmiany, w pracy z trudnymi charakterami i rozwiązywaniu sytuacji konfliktowych. Wspomaga osoby z wypaleniem zawodowym, obniżoną motywacją, niepewne co do kierunku dalszego rozwoju kariery.

Jaka jest najważniejsza zasada, którą kierujesz się w życiu zawodowym?

Raczej wartości niż zasada: szacunek, odpowiedzialność, zaufanie.

Ale zasada też: Im więcej dasz, tym więcej dostaniesz.

Co wyróżnia Ciebie jako Menedżera?

Dbanie o rozwój podwładnych, „granie na nich” (podkreślanie ich sukcesów, niepodpisywanie się pod efektami pracy zespołu).

Jaki był przełomowy moment w Twojej karierze zawodowej?

Były dwa: jako młody człowiek dałem się obsadzić w roli dyrektora zarządzającego kilkuosobowej firmy, gdzie de facto rządzili właściciele. Nasze firma pomogła jednej grupie Białorusinów oszwabić drugą grupę Białorusinów. Poczułem, że krzesło pali mi się pod czterema literami, bo mogli w każdej chwili przyjechać do mnie (a może i po mnie). Udało się szybko znaleźć pracę w banku, gdzie całkowicie zmieniłem profil zawodowy i szybko awansowałem.

Kilka lat później (1996) prezes tego banku zaczął prezentować wobec mnie oczekiwania, których nie umiałem zrozumieć. Pewnego dnia straciłem cierpliwość i otworzyłem stronę (w gazecie papierowej) z ogłoszeniami o pracy. Pierwszym ogłoszeniem, które zobaczyłem było ogłoszenie Daimlera, który instalował wtedy w Polsce grupę firm pod marką Mercedes-Benz. Zostałem przyjęty i miałem przyjemność tworzyć sukces tej marki przez kolejne 22 lata.

Jakie działania podejmujesz, aby kształtować pozytywne relacje w swoim zespole / dziale / firmie?

To będzie trochę historia 25 lat w korporacjach, bo od roku jestem przedsiębiorcą indywidualnym.

Wymaganie najwięcej od siebie. I traktowanie osób bardziej ze mną zaprzyjaźnionych prywatnie w bardziej wymagający sposób, żeby uniknąć posądzeń o „kolesiostwo”.

A poza tym dostrzeganie w ludziach ludzi, a nie tylko pracowników.

Jakimi innowacyjnymi projektami możesz pochwalić się Ty jako Menedżer?

Jako pierwsi w Polsce postawiliśmy on-linowy system do oferowania naszych produktów przez wszystkich naszych przedstawicieli w całym kraju. System był przez wiele lat rozwijany przez wewnętrzny zespół programistów i do dziś jest jednym z najlepszych.

Jako pierwsi w Polsce uruchomiliśmy finansowanie zapasów nowych pojazdów w sieci dealerskiej w formie consignmentu. Oczywiście na systemie w pełni zintegrowanym z systemami „korowymi”.

Jaki jest Twój przepis na sukces zawodowy?

Świadomość, że wszystko zależy od moich podwładnych i że to oni są najważniejsi. Obdarzanie ich szacunkiem, zaufaniem i dawanie im jak największej autonomii. Wymaganie najwięcej od siebie i ciągłe kultywowanie przyjaznej ludziom kultury organizacyjnej.

W 2018 roku nasza firma zajęła 1 miejsce w Polsce w rankingu GreatPlaceToWork.

Co Cię najbardziej motywuje w pracy?

Wyzwania, które wydają się niemożliwe do osiągnięcia, a które są jednak potem osiągane.

Jakiej decyzji najbardziej żałujesz?

Żadnej…

Może tej o zakupie motocykla, na którym miałem bardzo poważny wypadek.

Co jest najtrudniejsze w pracy Menedżera?

Dwie rzeczy:

- pogodzenie odpowiedzialności za ludzi w firmie z odpowiedzialnością za siebie, własne zdrowie i najbliższą rodzinę;

- zrozumienie, że awansując na wyższe stanowiska przestaje się być najlepszym technicznie (a po pewnym czasie popada się we frustrację, że się „już nic nie umie”) i trzeba się skupić na rozwoju ludzi, zapewnieniu im najlepszych warunków oraz daniu klarownych oczekiwań i poczucia wpływu.

Na co nie może sobie pozwolić Menedżerka, Menedżer?

Na odejście od zasady „walk the talk”. Na zburzenie zaufania do siebie i wewnątrz zespołu.

Jako doświadczony Menedżer, jakie rady dasz młodej, będącej na początku drogi zawodowej, kadrze zarządzającej?

Najważniejsi są ludzie. Obowiązkiem leadera jest dbanie o to, „żeby im się chciało chcieć”.

Motywowanie innych to bullshit. Możesz jedynie stworzyć warunki, żeby ludzie sami byli zmotywowani, żeby rozumieli nie tylko co robią, ale przede wszystkim po co to robią, żeby mieli poczucie sensu, żeby mieli warunki i poczucie, że się rozwijają.

No i docenianie. Tak jak obowiązkiem rodzica jest kochać dziecko, tak obowiązkiem managera jest doceniać podwładnych.

Znajdź kogoś, z kim będziesz mógł/mogła porozmawiać o swoich dylematach i rozterkach. Steve Jobs, Jeff Bezos i wszyscy wielcy mieli swoich coachów i mentorów. W Polsce większości managerów wydaje się, że albo sami wiedzą wszystko najlepiej, albo, że są skazani na „samotność”, co jest wyczerpujące psychicznie na dłuższą metę.

Jakbyś miał wybrać jedną osobę / postać z przeszłości lub teraźniejszości, jako swojego szefa to kto to by był i dlaczego?

Mój pierwszy szef z Mercedes-Benz Leasing Polska. Dżentelmen. Z magią człowieka, wokół którego zawsze zbiera się najwięcej osób.

Obdarzył mnie pełnym zaufaniem i razem przez lata rozwijaliśmy firmę we wspaniałej start-upowej atmosferze.

Na co przeznaczyłaś pierwsze zarobione pieniądze?

Pewnie na oranżadę – pierwsze pieniądze zarobiłem w szkole podstawowej pisząc kolegom wypracowania z rosyjskiego.

Jaka jest Twoja największa pasja?

Uwielbiam się uczyć, odkrywać, „łączyć kropki” i wykorzystywać tą wiedzę, żeby pomagać innym: ostatnio techniki NLP w coachingu.

A z drugiej strony życia: dom, słońce, żeglarstwo, narciarstwo.

Co dla Ciebie oznacza „Manage or Die”?

Po moich doświadczeniach z coachingiem ludzi długotrwale poszukujących pracy stwierdzam, że właśnie ich opisuje ta alternatywa: jeżeli nie znajdą pracy, to wpadają w depresję i dosłownie grozi im śmierć. Często nikogo nie obchodzą. Są przez całe miesiące odrzucani przez wszystkich. Nawet prawo pracy dyskryminuje bezrobotnych.

A w biznesie „Manage or Die” to mocno przesadzona metafora – tam zawsze jest pole do poszukiwania rozwiązań. To wyświechtane stwierdzenie, ale prawdziwe: każdy upadek jest okazją do nauki.

Dziękujemy bardzo!

Witold Kulczycki - krótkie BIO:

Witold Kulczycki specjalizuje się we wspieraniu managerów i przedsiębiorców w osiąganiu ich celów biznesowych, kierowaniu ludźmi, budowaniu kultury organizacyjnej opartej na wartościach. Pomaga im w przeprowadzaniu zespołów przez zmiany, w pracy z trudnymi charakterami i rozwiązywaniu sytuacji konfliktowych. Wspomaga osoby z wypaleniem zawodowym, obniżoną motywacją, niepewne co do kierunku dalszego rozwoju kariery. Od września 2018 jest partnerem amerykańskiej firmy Crestcom oferującej globalny program wspomagania firm poprzez rozwój umiejętności managerskich i przywódczych kadr zarządzających. Witold przez 9 lat, do czerwca 2018, pełnił funkcję Prezesa Zarządu Mercedes-Benz Bank Polska. Na początku 2018 roku kierowana przez niego firma zajęła 1. miejsce w polskim rankingu Great Place to Work. Osiągnięcie to nabiera szczególnego znaczenia wobec osiągania dwucyfrowych wskaźników wzrostu biznesu i wydajności przez 7 kolejnych lat przez Grupę Mercedes-Benz Financial Services.

Witold rozpoczął swoją zawodową karierę w 1989 roku od pracy w firmie handlowej, w 1992 dołączył do zespołu polsko-francuskiego banku BISE, gdzie objął kierownictwo obszaru controllingu, w 1996 roku został członkiem zespołu tworzącego firmę Mercedes-Benz Leasing Polska, będąc początkowo odpowiedzialnym za obszar finansów i księgowości. W 2000 roku kierował uruchamianiem działalności operacyjnej w Mercedes-Benz Bank i objął stanowisko COO w Grupie, w której później w 2014 nadzorował projekt uruchomienia firmy Mercedes-Benz Ubezpieczenia. Mając szeroki zakres odpowiedzialności i doświadczenie z wielu obszarów biznesu Witold zawsze przywiązywał szczególne znaczenie do rozwoju managerów oraz satysfakcji z pracy ich podwładnych. Zaufanie i wzajemny szacunek to podstawowe wartości na których budował sukces swoich zespołów.

Chcesz skontaktować się z Autorem, kliknij tutaj.

Cykl wywiadów prezentowany będzie 2 x w miesiącu w następujących miejscach:

274 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page