top of page

15 odkryć menedżerskich - cykl wywiadów - w.7 - Rafał Wójcik

Zaktualizowano: 9 cze 2021


Drodzy Przyjaciele i Sympatycy naszych aktywności,

zapraszamy Was na siódmy wywiad z kolejnym Menedżerem w ramach cyklu Manage or Die Interview. Dzisiaj naszym Gościem będzie Rafał Wójcik, który jest ekspertem w zakresie zarządzania strategicznego, ekonomistą i negocjatorem międzynarodowym. Buduje i prowadzi zespoły handlowe w różnych branżach. Jest współautorem wielu opracowań strategicznych i programów rozwoju w tym programów rewitalizacji i strategii marketingowych oraz finansowych. Posiada doświadczenie w restrukturyzacji przedsiębiorstw.

Jaka jest najważniejsza zasada, którą kierujesz się w życiu zawodowym?

Jesteś tak silny i efektywny, jak najsłabszy członek Twojego zespołu. Prawdziwe menedżerowanie w mojej ocenie polega na budowaniu i rozwijaniu zespołu / zespołów.

Bez zespołu nie ma menedżera, ale co istotne nie ma również pożądanych wyników, szczególnie w sprzedaży, którą zajmuję się od kilku lat. To co uważam za szczególnie cenne, to możliwość rozwoju poprzez współpracę z zespołami, którymi zarządzam. Uczę się od nich również bardzo dużo. To jest również duże wyzwanie. Każdy członek zespołu jest inny, ma inne oczekiwania.

Co wyróżnia Ciebie jako Menedżera?

Jestem urodzonym leaderem. To w menedżerce bardzo pomaga. Jeżeli leadership jest wrodzony znaczenie łatwiej jest zarządzać nie tylko ludźmi, ale również mieć kontrolę nad procesami. Jestem również tzw. długodystansowcem. Określam sobie ambitne cele i osiągam je. Czasami potrzeba na to więcej czasu, tym bardziej jest ważne aby nie stracić celu z pola widzenia i być wytrwałym. Ja się nie poddaję. Jeżeli widzę, że coś w procesie nie działa to natychmiast to zmieniam. Poszukiwanie najskuteczniejszej, nie zawsze najprostszej drogi to dla mnie codzienność. Gdy pojawiają się problemy, staram się znaleźć ich źródło, gdy tylko zajmiesz się ich genezą, jesteś w stanie sobie z nimi poradzić.

Jaki był przełomowy moment w Twojej karierze zawodowej?

Otrzymałem od żony pakiet szkoleń u Kamili Rowińskiej. Pierwsze, na które się wybrałem było poświęcone sprzedaży. Wtedy mnie ponownie olśniło. Sprzedażą zajmowałem się odkąd pamiętam. Trochę z konieczności, a trochę z wyboru. Po tym szkoleniu zacząłem układać sobie w głowie zupełnie nowy pomysł na samego siebie. Efekt przyszedł bardzo szybko. Praktycznie z tygodnia na tydzień rozpędzałem się nie tylko w zakresie samej sprzedaży, ale również w umiejętnościach menedżerskich.

Szkolenia, a raczej inspiracja wyniesiona z tych szkoleń i oczywiście ciężka praca nad sobą, była taką iskrą, która wyzwoliła ogromny potencjał.Jakie działania podejmujesz, aby kształtować pozytywne relacje w swoim zespole / dziale / firmie?

Dużo słucham i obserwuję. Nie narzucam swojego zdania. Zespoły, którymi kierowałem i kieruję mają dużą swobodę. Jest to jednak możliwe, pod warunkiem, że zespół został zbudowany wg mojej koncepcji i są w nim osoby, które pasują do niej. Oczywiście wyznaczam cele, określam zasady współpracy i mówię wprost o tym, na czym mi zależy, a czego nie akceptuję.

Jakimi innowacyjnymi projektami możesz pochwalić się Ty jako Menedżer?

Od jakiegoś czasu interesuje mnie wykorzystanie rozwiązań informatycznych w rozwoju biznesu. Z uwagi na moje związki z branżą IT, innowację rozumiem trochę inaczej niż spora część menedżerów. Nie wystarczy bowiem zaimplementować nowego CRM, czy innego rozwiązania softwarowego, których mamy ogromny wysyp na rynku. Dla mnie innowacja to przede wszystkim zmiany jakie muszą zajść w organizacji, aby mogła ona w skuteczny sposób czerpać korzyści z dostępnych rozwiązań IT. Bardzo często wiąże się to z koniecznością zmian kadrowych. To trudne decyzje, ale konieczne.


Jaki jest Twój przepis na sukces zawodowy?

Musisz mieć cel i być wytrwały. Każdego dnia musisz myśleć o tym, co masz zrobić, aby być bliżej celu. To mnie bardzo napędza. Wszystkie działania, jakie podejmujesz powinny być związane z tym, co chcesz osiągnąć. To być może trochę brzmi zbyt ogólnie, ale wyznaczenie celu nie jest sprawą banalną. Zdecydowana większość obywateli naszego kraju nie ma celu. To jest tragedia, gdyż żyją oni z dnia na dzień. Nie są w stanie odnieść prawdziwego sukcesu, gdyż nie wiedzą, dokąd mają iść, co mają osiągnąć. Ich stan majątkowy odzwierciedla właśnie ich podejście do tego procesu. Kolejnym elementem, bez którego trudno jest osiągnąć sukces zawodowy to zespół. Sam nie jesteś w stanie osiągnąć zbyt wiele. To ludzie, którymi się otaczasz są w stanie wynieść Cię i wspierać w Twojej drodze do sukcesu. Robią to gdyż Cię lubią, cenią, sami odnieśli sukces lub też nie mają własnego celu. Przyczyn może być wiele. Bez nich jednak nie jesteś w stanie nic osiągnąć.


Co Cię najbardziej motywuje w pracy?

Cele i praca z innymi ludźmi. Cele są ważne, gdyż same w sobie są motywatorem. Szczególnie, kiedy są ambitne. Ja jestem typem zdobywcy, ciągle potrzebuję nowych wyzwań. Cele świetnie się sprawdzają w moim przypadku. Jest tylko jeden warunek. To muszą być moje cele, tzn. muszę się z nimi utożsamiać. Drugim niesamowicie silnym motywatorem są ludzie. Lubię pracę z ludźmi. Duże uczę się od nich.

Jakiej decyzji najbardziej żałujesz?

Nie żałuję swoich decyzji. Uważam, że każda z nich była najlepszą decyzją, jaką mogłem podjąć w danym momencie. Nawet, jeżeli jej skutek jest negatywny, analizuję cały proces, wyciągam wnioski i w przyszłości podejmuję decyzję bazując na tym doświadczeniu. Szkoda czasu na żal po czymś, co już minęło. Zbyt krótkie jest życie.

Co jest najtrudniejsze w pracy Menedżera?

Chyba ciągłe doskonalenie się i praca nad sobą. To wymaga ogromnego wysiłku i poświęcenia. Pracuję nad rozwojem osobistym od wielu lat. To trudna i mozolna praca, bo najtrudniej jest zmieniać samego siebie, ale warto w to zainwestować.

Na co nie może sobie pozwolić Menedżerka, Menedżer?

Na brak zaufania. Zaufanie stało się bardzo rzadką „walutą”, ale bardzo cenną. Na zaufaniu możemy zbudować bardzo dużo, szczególnie w sprzedaży. Myślę o zaufaniu, jakie inni ludzie (współpracownicy, szefowie, klienci) żywią do Ciebie. To dzięki zaufaniu przecież powierza się menedżerom zadania do wykonania. Raz nadszarpnięte zaufanie będzie trudno odbudować.

Jako doświadczony Menedżer, jakie rady dasz młodej, będącej na początku drogi zawodowej, kadrze zarządzającej?

Przede wszystkim nie próbuj udowadniać, że jesteś najlepsza/najlepszy, bo nie jesteś. Pokazuj to, w czym jesteś ekspertem. Młody menedżer powinien też dużo się uczyć i obserwować starszych i bardziej doświadczonych kolegów. Nie namawiam do kopiowania modelu zarządzania, ale do wypracowania swojego własnego, dzięki, któremu będziesz bardziej skuteczny a przy tym bardziej naturalny, co jest dodatkowym atutem.

Jakbyś miał wybrać jedną osobę / postać z przeszłości lub teraźniejszości, jako swojego szefa to kto to by był i dlaczego?

Zdecydowanie Elon Musk. Szef powinien być wizjonerem, inspiratorem i człowiekiem sukcesu.Na co przeznaczyłaś pierwsze zarobione pieniądze?

To było wieki temu. Kupiłem tzw. kaseciak (dla niewtajemniczonych – radioodtwarzacz).

Jaka jest Twoja największa pasja?

Do niedawna to rower. Przejechałem na nim sporą część Europy. Ostatnio odkryłem skoki spadochronowe, które dostarczają oczywiście większej dozy emocji i adrenaliny. Rower i tak pozostanie pasją, gdyż jest on pierwszą pasją i można z niego korzystać praktycznie w każdych warunkach atmosferycznych.

Co dla Ciebie oznacza „Manage or Die”?

Albo będziesz najlepszym w tym co robisz, albo daj sobie spokój. Aby być najlepszym menedżerem musisz się ciągle rozwijać, być inspirujący dla innych, dobrze wyglądać, ale przede wszystkim być leaderem. Ja pracuję nad sobą od dawna i widzę, jak ogromnie pozytywne skutki ma ta praca. Zachęcam Was do tego samego. Ćwiczcie i doskonalcie swoje umiejętności menedżerskie, a sukces przyjdzie szybciej, niż się spodziewacie.

Dziękujemy bardzo!

Rafał Wójcik - krótkie BIO:

Ekspert w zakresie zarządzania strategicznego i ekonomista. Negocjator międzynarodowy. Ukończył studia MBA Executive Master of Business Administration w Instytucie Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk / Wiedeńskim Instytutem Studiów Ekonomicznych.

Specjalizuje się w doradztwie strategicznym, handlowym i finansowym. Uczestniczył, jako ekspert gospodarczy w opracowywaniu wielu dokumentów rządowych o charakterze strategicznym. Jako ekspert doradza przedsiębiorcom w sprawach optymalizacji kosztowej i finansowej.

Buduje i prowadzi zespoły handlowe w różnych branżach. Jest współautorem wielu opracowań strategicznych i programów rozwoju w tym programów rewitalizacji i strategii marketingowych oraz finansowych. Doświadczenie w restrukturyzacji przedsiębiorstw.

Właściciel NBO-LED. Od 5 lat związany również z branżą IT – tworzy i rozwija działy sprzedaży. Obecnie odpowiada za rozwój sprzedaży na rynkach zagranicznych w Grupie e-point, jest również wiceprzewodniczącym Rady Nadzorczej Engave S.A.

Prywatnie mąż i ojciec dwójki dzieci.

Chcesz skontaktować się z Autorem, kliknij tutaj.

Cykl wywiadów prezentowany będzie 2 x w miesiącu w następujących miejscach:

274 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page