top of page

15 odkryć menedżerskich - cykl wywiadów - w.9 - Andrzej Marton

Zaktualizowano: 9 cze 2021


Drodzy Przyjaciele i Sympatycy naszych aktywności,

zapraszamy Was na dziewiąty wywiad z kolejnym Menedżerem w ramach cyklu Manage or Die Interview. Dzisiaj naszym Gościem będzie Andrzej Marton, który jest Menedżerem z ponad 15-letnim, międzynarodowym doświadczeniem menedżerskim (Polska i CEE region). Specjalizuje się w zarządzaniu oraz tworzeniu skutecznych strategii rozwoju firmy a także w podnoszeniu efektywności operacyjnej i projektach restrukturyzacyjnych firm.

Jaka jest najważniejsza zasada, którą kierujesz się w życiu zawodowym?

Najpierw ludzie.

W codziennych obowiązkach i aktywnościach łatwo zapominamy że to nasi pracownicy i partnerzy zajmują się prowadzeniem naszego biznesu, witają naszych klientów, tworzą produkty czy też prowadzą serwis. Postawienie na pracowników, zwraca się wielokrotnie w ich zaangażowaniu, lojalności oraz jakości ich pracy. Ma to również pozytywny impact na klientów firmy i całą organizację.


Co wyróżnia Ciebie jako Menedżera?

Zwracam dużą uwagę na właściwą komunikacje i współpracę w zespole oraz czytelny podział zadań i obowiązków wraz z odpowiedzialnością za wykonana pracę i wynik. Bardzo sobie cenię indywidualne spotkania one-on-one, moim zdaniem, to nieodzowny element pracy menedżera. Dobrze zaplanowane powyższe, służą zbudowaniu lepszych relacji z naszymi pracownikami, wykrywaniu potencjalnych problemów, identyfikacji wielu usprawnień i innowacji oraz przekazywaniu feedbacku.


Jaki był przełomowy moment w Twojej karierze zawodowej?

Rezygnacja z pracy w charakterze prawnika i przejście do tzw. front office. Studia prawnicze pozwoliły mi poznać i lepiej zrozumieć przepisy i zagadnienia formalne biznesu, ale też nauczyły mnie szybkiej analizy przepisów i oceny ryzyka w biznesie. Jako menedżerowie i liderzy musimy stale uzupełniać i rozwijać swoje umiejętności i wiedzę w nowych obszarach biznesu, a także nieustannie poszerzać swoje horyzonty myślowe. Dlatego moje wykształcenie i doświadczenie prawnicze oraz w późniejszym czasie, skończone studia MBA pozwoliły mi lepiej i skuteczniej poruszać się w nowym, coraz bardziej wymagającym środowisku biznesowym.


Jakie działania podejmujesz, aby kształtować pozytywne relacje w swoim zespole / dziale / firmie?

Kluczowa jest otwarta obustronna komunikacja, zaufanie w zespole oraz stałe wspieranie i docenianie pracowników. Staram się słuchać i obserwować, zadaje pytania. Ważne jest też poczucie humoru i luźna atmosfera. Otwiera to drzwi, do budowy dobrych i trwałych relacji w zespole. Paradoksalnie, problemem w kształtowaniu dobrych relacji, bywa technologia która nas otacza, tzw. „data driven systems”, wówczas często zapominamy o kontaktach osobistych, empatii, zrozumieniu drugiej osoby.Jakimi innowacyjnymi projektami możesz pochwalić się Ty jako Menedżer?

Z mojego doświadczenia, najbardziej innowacyjne projekty to te które powodują znaczące usprawnienia dla istniejących procesów biznesowych, często też, związanych z technologią (jak na przykład: przyspieszenie procesu lub jego usprawnienie, bądź redukcja kosztów). Podstawowym wymogiem jest to, jaką wartość to przynosi klientom oraz firmie i czy przedmiotowa innowacja jest skalowalna. To bywa dość złożone i trudne z uwagi na to, że innowacja wiąże się z nowymi procesami, produktem lub usługą której jeszcze nie ma. Trzeba też pamiętać że większość projektów innowacyjnych które z jakichś powodów się nie udały, nie są raportowane, zatem trudno się uczyć na błędach innych.

Dobrym przykładem innowacji procesowej jest dobrze znana, firma Zara. Co ciekawe, wydają relatywnie niewielkie środki na marketing, pozostawiając to tzw. marketingowi szeptanemu. Zasadnicza innowacją procesową, jest ich szybka odpowiedź na potrzeby rynku, tym samym również usprawnienie procesu produkcyjnego i działań operacyjnych, tak aby w najbardziej optymalny sposób odpowiadać na potrzeby rynku. Prawie połowa produkcji jest realizowana w szczycie każdego sezonu, tak, aby jak najlepiej spełnić wymagania zmieniającego się rynku oraz coraz bardziej wymagających klientów.

Jaki jest Twój przepis na sukces zawodowy?

Życie wynagradza działanie, nie nasze intencje lub marzenia. Drogą do sukcesu jest wytrwałość oraz koncentracja na celach, nie na trudnościach i przeszkodach.

Trzeba też umieć zaakceptować to, iż porażka jest nieodzowną częścią naszego życia i sukcesu. Nie ma znaczenia, ile razy się nie udało, ile razy upadłeś. To co powinieneś zrobić, to wyciągnąć właściwe wnioski z tego i iść dalej. Walt Disney bankrutował 2 razy zanim zbudował swoje dochodowe, Walt Disney Animation Studios.

Jedna z najważniejszych reguł w biznesie: znajdź, poznaj klienta, zanim rozpoczniesz biznes.

Co Cię najbardziej motywuje w pracy?

Jeśli mówimy o rzeczywistej, trwałej motywacji, warto przypomnieć, to co przedstawił Daniel Pink, w swojej książce „Drive” Zwraca w niej uwagę na nowy paradygmat motywacji we współczesnym świecie, mianowicie siłę motywacji wewnętrznej. Podkreśla w niej znaczenie autonomii, mistrzostwa oraz poczucia celu. To one, w przeciwieństwie do starej szkoły motywacji tj. kija i marchewki (które są co najwyżej krótkoterminowe) są źródłem trwałej motywacji, naszej kreatywności, satysfakcji i spełnienia.

Na lidera czy menedżera nie zadziałają przyznawane dla siebie nagrody, czy tym bardziej nałożone przez nich samych, kary na siebie) Żeby zmotywować siebie i być skutecznym, dobry menedżer powinien zrobić to samo, co robi by zmotywować zespół: określić ambitny realny cel, koncentrować się na obszarze wpływu i motywacji wewnętrznej, stale monitorować wyniki a każde działanie wykorzystywać jako okazję do samodoskonalenia i rozwoju.Jakiej decyzji najbardziej żałujesz?

Doświadczenie pokazuje, że wielu z nas bardziej żałuje tego czego nie zrobiliśmy, niż tego co zrobiliśmy, nawet jeżeli rezultat tego był inny, niż planowaliśmy. Po pewnym czasie, niemal każdy błąd można naprawić, ale często nie można się już cofnąć i zrobić tego o czym się marzyło, co chcieliśmy zrobić ale nie podjęliśmy działania. Receptą na to jest, przestać nieustannie patrzeć do tyłu i skupić się na tym co można zrobić dziś, żeby jutro było lepiej. Jest takie dobre powiedzenie, „żyj tak, żebyś nie żałował, że nie zrobiłeś tego, co mogłeś zrobić”

Jeżeli chodzi o mnie, żałuję że nie miałem takiej wiedzy i doświadczenia w biznesie w wieku 20 lat, miałbym teraz o 20 lat więcej doświadczenia.


Co jest najtrudniejsze w pracy Menedżera?

Zarządzanie ludźmi jest najtrudniejszym zadaniem menedżera, szczególnie aktualnie, przy tzw. rynku pracownika i globalizacji. Każda osoba jest inna, ma inne potrzeby, co innego motywuje ją do pracy i rozwoju. Menedżerowie na każdym szczeblu zarządzania muszą się mierzyć z coraz większymi wyzwaniami w tym zakresie, nieustannie szukać nowych sposobów angażowania pracowników, zarządzania talentami w organizacji oraz właściwego stylu zarządzania i przywództwa. Nie ma przy tym większego znaczenia, jak dobry jest produkt czy usługa.

Bez właściwego zespołu i jego zaangażowania, nie zbudujemy i nie utrzymamy trwałej przewagi konkurencyjnej, ani nie osiągniemy sukcesu na dużą skalę.

Na co nie może sobie pozwolić Menedżerka, Menedżer?

Z całą pewnością nie może pozwolić sobie na okazywanie braku uznania i doceniania dobrze wykonanej pracy, czy projektu, kiedy zarządzasz zespołem albo całą firmą. To bardzo demotywuje, obniża zaangażowanie i lojalność całego zespołu.

Drugą, niezwykle istotna dysfunkcją zarządzania, jest brak wizji oraz jasnego, realistycznego kierunku działania, a także zdefiniowania w zrozumiały sposób zakresu obowiązków pracowników. Prowadzi to w oczywisty sposób do wielu nieporozumień pomiędzy pracownikami oraz braku wykonania przydzielonych zadań i obniżenia morale całego zespołu.

Gorsze od tego, jest chyba tylko „mikrozarządzanie”.

Jako doświadczony Menedżer, jakie rady dasz młodej, będącej na początku drogi zawodowej, kadrze zarządzającej?

Sukces, rzadko jest dziełem przypadku. To najczęściej ciężka praca, wytrwałość, ciągłe odkrywanie nowego, poświęcenie oraz dużo pokory na co dzień.

Najważniejsze w tym wszystkim, to lubić to co robimy albo czego się uczymy. Wielu ludzi sukcesu których znam, ma jedną wspólną cechę: wierzą w siebie, w swoje pomysły oraz ludzi, z którymi lub dla których pracują. Co ważne, nie boją się popełniać błędów, ponieważ popełnianie błędów jest częścią ich drogi i rozwoju biznesu a także ich samych.

Różnicą pomiędzy ludźmi sukcesu a innymi, jest często nie tyle brak ich kompetencji i mocnych stron lub brak wiedzy, ale zwykle brak determinacji w ich działaniu.


Jakbyś miał wybrać jedną osobę / postać z przeszłości lub teraźniejszości, jako swojego szefa to kto to by był i dlaczego?

Cenie sobie Howarda Schultza, poprzedniego CEO firmy Starbucks, za jego styl przywództwa, pasję i wytrwałość w budowaniu jednej z najlepszych sieci kawiarni na świecie, z ponad 25 tysiącami kawiarni w 80 krajach. Jednocześnie, uczynił ze Starbucks jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek na świecie. Jego wizją było uczynienie trzeciego miejsca dla ludzi, poza pracą i domem. Według Howarda Shultza, za jego sukcesem stoją jego pracownicy, których nazywa partnerami oraz unikalna kultura organizacyjna, wspierająca teamwork i wysoka jakość usług. Ponadto, według niego, zadowoleni i szczęśliwi pracownicy, dostarczają doskonały serwis klientowi co przekłada się na zadowolonych i lojalnych konsumentów oraz dynamiczny rozwój firmy.


Na co przeznaczyłaś pierwsze zarobione pieniądze?

Na studia MBA, naukę języków i zwiedzanie Starego i Nowego Świata.

Jaka jest Twoja największa pasja?

Nieustanne poszukiwanie, odkrywanie i doświadczanie nowych możliwości, miejsc oraz wyzwań na polu edukacyjnym i biznesowym.

Co dla Ciebie oznacza „Manage or Die”?

Żyjemy w coraz bardziej konkurencyjnym otoczeniu, w którym nasza konkurencja może się pojawić w dowolnym miejscu na świecie, poprzez dostęp do coraz tańszej technologii (szczególnie SaaS), może zacząć obsługiwać lub przejmować Twoich klientów. Oznacza to coraz większe wymagania wobec menedżerów i zarządzających szczególnie w kontekście nowej wiedzy, umiejętności i technologii potrzebnych do wykonywania coraz bardziej złożonych zadań. Implikuje to nieustanny rozwój każdego menedżera. Jest takie mądre powiedzenie „jeżeli nie chcesz się rozwijać, nikt nie będzie w stanie Tobie pomóc, ale jeżeli jesteś zdeterminowany pogłębiać swoje kompetencje, nabywać nowe kwalifikacje, nikt nie będzie w stanie Ciebie zatrzymać!”


Dziękujemy bardzo!Andrzej Marton - krótkie BIO:

Chief Exucutive Officer oraz Business Development Director z ponad 15 letnim międzynarodowym doświadczeniem menedżerskim (Polska i CEE region). Specjalizujący się w zarządzaniu oraz tworzeniu skutecznych strategii rozwoju firmy a także w podnoszeniu efektywności operacyjnej i projektach restrukturyzacyjnych wielu firm. Posiada wieloletnie doświadczenie w Radach Nadzorczych spółek publicznych GPW w Warszawie. Absolwent Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, a także programu MBA w Szkole Biznesu Politechniki Warszawskiej i London Business School oraz Zarządzania Finansami w Akademii Leona Koźmińskiego.


Chcesz skontaktować się z Autorem, kliknij tutaj.

Cykl wywiadów prezentowany będzie 2 x w miesiącu w następujących miejscach:

183 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page