top of page

Books - „Wiesz, kim jestem!". O komunikacji z innymi ludźmi i skuteczności.

Jeżeli komunikujesz się z innymi ludźmi i zależy Ci na skuteczności – to książka dla Ciebie. Jeżeli choć raz w życiu musiałeś lub będziesz musieć poruszać się po rynku pracy – to książka dla Ciebie. Stąd założenie, że to książka dla (niemal) wszystkich. Czyli dla Ciebie też!

Budowanie marki osobistej, zasady słuchania, reguły komunikacji, jak i dlaczego właśnie tak budować CV, elevator pitch i profil na LinkedIn, jak i dlaczego właśnie tak rozmawiać z rekruterami, jak poruszać się po czterech kanałach komunikacji na rynku pracy, jak i dlaczego właśnie tak rozwijać aktywność w sieci. To wszystko w jednym miejscu. Tak praktycznie, konkretnie i na przykładach, że natychmiast możesz zacząć samodzielnie działać. Do tego z bezcenną świadomością, że nie pomijasz niczego istotnego, że komunikacja, szczególnie na rynku pracy, nie ma już dla Ciebie tajemnic.

Książka jest podzielona na pięć części, które Autor opisuje w następujący sposób:


W pierwszej rozważam, czy i dlaczego rozwijanie umiejętności komunikacji jest nam jeszcze w ogóle potrzebne.

Skoro mamy robotyzację, przenosimy się w przestrzeń wirtualną, idziemy w kierunku sztucznej inteligencji, emotikonów i prostoty, to może jednak rozmowa czy kontakt z innymi to już wymierająca umiejętność?


Część druga koncentruje się na uniwersalnych zasadach komunikacji. Ich znajomość jest niezwykle istotna, bo, jak wspomniałem, pozwala nam działać w dowolnej sytuacji, także zupełnie dla nas nowej. Skoro znamy i rozumiemy zasady, szybko i sprawnie dostosujemy przekaz do nowych okoliczności. Punktem wyjściowym będzie tutaj umiejętność… pozostawania niemal w milczeniu, czyli słuchania. Jakże trudna w czasach i społecznościach, które koncentrują się na ekspresji. Zapominamy niekiedy, że jeśli ktoś mówi lub pisze, to musi być ktoś, kto słucha lub czyta ze zrozumieniem. Tego też warto się uczyć. Część ta, jak zresztą każda, zilustrowana jest praktycznymi przykładami i wskazówkami.


W trzeciej części zajmuję się dokładnym opisem pakietu komunikacyjnego z rynkiem pracy (Elevator Pitch, CV, profil LinkedIn, opis przyczyn zmian zawodowych, opis przypadków). To już jest wręcz instrukcja obsługi dla każdego, kto myśli o zmianie i poszukiwaniu pracy lub partnerów biznesowych. Czyli niemal dla wszystkich.

W czwartej części opisuję kanały dystrybucji samego siebie, czyli którędy i jak docierać do osób istotnych z punktu widzenia naszego rozwoju. Istnieją cztery kanały, więc da się je spokojnie przyswoić. Zasady poruszania się w nich są tak spójne i przejrzyste, że można je adaptować do dowolnej innej grupy, z którą zależy nam na nawiązaniu kontaktu (np. inwestorami).

Piąta i ostatnia część nie istniała pierwotnie w planie. Jednak niezwykle dynamiczny rozwój mediów społecznościowych i wzrost ich znaczenia w komunikacji sprawiły, że materiał, który początkowo był porozrzucany w różnych rozdziałach urósł do rangi osobnego. Koncentruję się na najważniejszym dla świata biznesu i rynku pracy portalu, czyli LinkedIn. Dzielę się swoim doświadczeniem i bogatymi, jak sądzę, obserwacjami.
Recenzja:

"Ponad 4 lata temu napisałem recenzję książki Dariusza Użyckiego "Czy jesteś tym, który puka?". Już wtedy rozmawiałem z Dariuszem o drugim tomie, bo w pierwszym czegoś mi brakowało. Nie spodziewałem się tylko, że Dariusz każe mi czekać na książkę następną 4 lata. No ale w końcu jest. Książki tworzą pewną całość, ale możesz je czytać niezależnie.

Książkę można kupić w formie papierowej lub jako ebook`a - witamy w XXI wieku Dariuszu. W końcu :-).

Najpierw test śpiocha. Pierwsze trzy części czyta się super, czwartą średnio, a piąta ciut mnie znudziła. Zresztą piąta część sprawia wrażenie trochę przyklejonej na siłę. Nie jest zła. Ale gorsza od pierwszych trzech części. Muszę się przyznać, że znam sporą część książki z bloga autora i nie raz z nim dyskutowałem na te tematy. Ale jednocześnie autor ułożył to w logiczną opowieść, okrasił dodatkowymi treściami i wyszło mu super. No oprócz tej ostatniej części - nie jest zła ale...

Zauważyłem, też, że autor czasami się powtarza. Zakładam, że to nie efekt demencji, ale celowy zabieg by utrwalić czytelnikowi pewne rzeczy. W sumie z testu śpiocha 4 +.


O czym jest książka?

Książka jest o KOMUNIKACJI i składa się z pięciu części:

1) część pierwsza: Po co nam komunikacja? - tu zapamiętam zdanie: "Komunikacja to współpraca"

2) część druga: Zasady Komunikacji

3) część trzecia: Pakiet komunikacyjny

4) część czwarta: Kanały dystrybucji samego siebie

5) część piąta: Jak działać na Linkedln

Autor pisze jak wojskowy inżynier - prosto (ale ciekawie), praktycznie i życiowo.

Merytorykę oceniam na 5 (mimo słabszej części piątej)

Książka stanowi swoisty przewodnik o KOMUNIKACJI. W sumie chodzi, o to że wchodzisz na salę pełną ludzi, np. ekspertów, prezesów (lub kto tam powinien cię znać), nikogo nie znasz ale wszyscy znają ciebie i witają się z tobą. Wiedzą kim jesteś i co reprezentujesz. Sprawdzało mi się na studiach, klubie tańca towarzyskiego i sprawdza się w biznesie. Musisz jednak dawać jakość i zadbać o KOMUNIKACJĘ - strategia, dyscyplina/konsekwencja w stałym działaniu, weryfikacja skuteczności i stałe doskonalenie.


Czy polecam tą książkę każdemu?

Poprzednio odpowiedziałem NIE - nie każdy powinien czytać "Czy jesteś tym, który puka?".

Tym razem odpowiem: TAK, TAK i jeszcze raz TAK - każdy powinien ją przeczytać.

KOMUNIKACJA to podstawa, a Dariusz pisze o niej praktycznie - czytasz i możesz działać. Dostajesz gotową instrukcję z różnymi opcjami i łopatologicznie wyjaśnione co i po co.

Ale wracając do meritum.

Pojawia się pytanie czy warto tą książkę kupić?

Na początek radzę poczytać artykuły na blogu autora. Zobaczyć czy tematyka nas interesuje, a styl autora odpowiada. Jeżeli odpowiedź brzmi dwa razy tak, to warto kupić książkę.

Raz, że tworzy pewną logiczną całość. Dwa materiały, które są tylko w książce, są dosyć ważne. Trzy, możesz się pochwalić książką na półce.


A książce daję mocne 5.

Niech moc literatury będzie z wami."To jest już moja druga rozmowa z Dariuszem Użyckim w podcaście Scenariusze Kariery. Poniżej znajdziesz link do naszego pierwszego nagrania, w którym omawiamy, jak zaplanować strategię swojego rozwoju zawodowego. W tym odcinku idziemy o krok dalej. Kiedy już wiemy, kim jesteśmy, w jakim punkcie swojego rozwoju zawodowego się znajdujemy i wiemy, dokąd chcemy zmierzać, to jest czas na to, aby „ogłosić światu swoją obecność i zaprosić go do współpracy”.

Rozmawiamy z Darkiem o budowaniu swojej zawodowej rozpoznawalności i sztuce komunikacji na rynku pracy w oparciu o najnowszą książkę Darka pod tytułem „Wiesz, kim jestem!”

Dariusz Użycki jest rekruterem, wieloletnim managerem w branży rekrutacyjnej Executive Search, konsultantem rozwoju przywództwa i komunikacji biznesowej, wykładowcą studiów Executive MBA w Polsce, autorem książki „Czy jesteś tym, który puka?”

W tym podcaście usłyszysz o:

🎧 Co zrobić, aby to oni dzwonili do Ciebie?

🎧 Kiedy się zaczyna a kiedy się kończy nasza komunikacja na rynku pracy?

🎧 Jakie 2 główne błędy popełniamy w komunikacji z potencjalnymi pracodawcami?

🎧 Jak budować relacje z rekruterami?

🎧 Co składa się na pakiet komunikacyjny na rynku pracy?

🎧 Jak pisać, aby wiadomość nie tylko została przeczytana, ale również, abyśmy otrzymali odpowiedź? Kiedy jest sens załączać CV?

🎧 Czym zazwyczaj psujemy swoją komunikację na rynku pracy?

🎧 Jak obecność na Linkedin wpływa na karierę?Autor książki "Wiesz, kim jestem!":

Dariusz Użycki — rekruter, konsultant rozwoju przywództwa i komunikacji biznesowej.. Doktor nauk technicznych. Wykładowca studiów Executive MBA w Polsce (CEMBA, MBA-SGH, SGH-WUM). Posiada ponad 30 lat doświadczeń zawodowych, w tym 24 lata w biznesie, a blisko 10 – na stanowiskach dyrektora zarządzającego. Prowadzi procesy coachingowe i mentoringowe dla menedżerów oraz zespołów w Polsce i za granicą. Pracował w wielu krajach: od Francji po Kazachstan i od Szwecji po Egipt. Doradca zarówno zarządów firm, jak i osób indywidualnych planujących swoją karierę.

Autor książki: „Czy jesteś tym, który puka?”, dotyczącej praktycznych metod rozwijania autorefleksji oraz planowania i realizacji ścieżki własnego rozwoju. Współautor publikacji w Harvard Business Review i Przeglądzie Corporate Governance.

Prowadzi analizy rynkowe na temat postaw i zachowań menedżerów, ich samooceny, wypalenia zawodowego, sytuacji menedżerek i pozycjonowania na rynku pracy.

Dużą popularnością cieszy się jego blog na: www.dariuszuzycki.com, dotyczący autorefleksji, przywództwa, komunikacji i rozwoju kariery


Książkę można kupić w wersji papierowej i w formie e-booka na stronie www.wieszkimjestem.pl

35 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page