top of page

Employability czyli gdzie kończą się ścieżki kariery - Konwersatorium online Prof. A. Blikle (16.12)


Serdecznie zapraszamy na kolejne konwersatorium Prof. A.J. Blikle (16.12.2021 r.). W ramach tych konwersatoriów, zapraszamy na wystąpienie Doroty Jakubowskiej pod tytułem: Employability czyli gdzie kończą się ścieżki kariery?

16 grudnia 2021 - czwartek, godz. 16:00 - 20:00 Od prowadzącej:

Zacznę refleksji ogólnej. Zwykle za takim podejściem do problemów bieżących nie przepadam, ale cóż, wg mnie obecnie bez spojrzenia szerzej na procesy społeczne i gospodarcze nie da rady sensownie omawiać podejścia do swojego życia opartego na założeniu o ciągłości świata, o ciągłości rozwoju firm i profesji.

Na naszych oczach ujawnia się cykliczność rozwoju: powroty do przeszłości, wiry, sprzężenia zwrotne, cofki i ekstremizmy.

Na nowo definiujemy pojęcie „sustainble growth”.

Przez ostatnie 30 lat mozolnie budowaliśmy ład. Łady korporacyjne, ład światowy, ład klimatyczny. Pomału, ewolucyjnie, sukcesywnie. Cóż to za świetne uczucie – przyczyniać się do powstawania ładu! Tylko że ….wpadliśmy w zawirowania związane ze złożonością systemu – świata połączonego wieloma oczywistymi i nieoczywistymi nićmi. Wprowadzanie zmian coraz bardziej złożonym układzie jest z kroku na krok trudniejsze, budzi coraz większe opory nie tylko u pojedynczych ludzi, ale też w całych środowiskach społecznych, organizmach gospodarczych, narodach i w środowisku naturalnym. Klimat nie poczekał, wirusy nie poczekały, zawiedzeni ludzie w różnych częściach świata nie wykazali, o zgrozo, dość cierpliwości. Wsiedli w przepełnione łodzie, zapisali się do ekstremalnych ruchów albo… popadli w marazm.

Co w takim świecie znaczy konsekwentne budowanie ścieżek karier opartych o specjalizacje czyli coś, co było przez 3 dekady niemal religią wielu ludzi chcących zadbać o porządne emerytury i ciekawe możliwości zawodowe?

Powiem brutalnie: prawdopodobnie wielu z nich ostro przejechało się na złudzeniu stabilności rozwoju zawodowego i niezmienności oczekiwań rynku. Trudno oszacować, jak wielu jeszcze dozna zawodu.

Obecnie w zamian myślenia liniowego o swojej drodze zawodowej warto podejść w duchu employability.

Employability oznacza poruszanie się w szerokim polu możliwości zawodowych jak punkt krążący po sieci, wg logiki szans i potrzeb a nie logiki liniowego wzrostu.

Chodzi o to, aby szybko uczyć się, sprawnie transferować wiedzę z jednej dziedziny kompetencji na inne, pozornie z nią nie związane i nie tyle rozwijać specjalizacje, co przedsiębiorczość. Employability to też zdolność konstruktywnego odpowiadania na zapotrzebowania i szanse tworzone przez ludzi i technologie.

Na poziomie organizacji employability oznacza zatrudnianie ludzi wg potencjałów, a nie tylko wg ich dotychczasowych doświadczeń. To stawianie na różnorodność kompetencyjną i kulturową. Firma w duchu employability daje swoim ludziom możliwości wykonywania kilku zupełnie odmiennych zadań na raz, tworząc tym samym przestrzeń uczenia się i kreatywności. Nie wszyscy to lubią, ale dla wielu to bardzo atrakcyjna oferta. To fakt, organizacja employability „przepala” wiele energii na wprowadzania ludzi w nowe sfery, ale w zamian ma coś w dzisiejszych czasach bezcennego: zaangażowanie, elastyczność i dużo sprawniejsze zarządzanie wiedzą, szczególnie wiedzą ukrytą tzw. tacit. I o wiele lepszą komunikację, bo ludziom znacznie łatwiej wyobrazić sobie, co robią inni.

Czy takie podejście do rozwoju własnego i firmy ma szansę zakorzenić się w naszej praktyce na dobre? O teorii i praktyce employability porozmawiamy na konwersatorium.Wskazówki techniczne:

Od godz. 16:00 pokój jest otwarty dla "pogwarek", a o 16:15 zaczyna się właściwy program. Wszyscy będziemy wdzięczni słuchaczom za uruchomienie swoich kamerek. Skoro nie możemy się spotkać w realu, to choć pozwólmy się zobaczyć.

Zapisy na konwersatoria nie są wymagane. Dawniej wystarczyło przyjść, żeby być i pewnie jeszcze do tego wrócimy. Na razie spotykamy się on-line, ale wstęp jest nadal wolny, choć liczba miejsc ze powodów licencyjnych ograniczona do 100 osób. O przyjęciu decyduje kolejność wejść. Kody wejścia (do odwołania) są następujące:

Wejście przez przeglądarkę (nie trzeba mieć zainstalowanej aplikacji Zoom):

Wejście dla osób mających zainstalowaną aplikację Zoom (zalecane):

Meeting ID: 875 0004 2621 Passcode: 146285


Wejść na spotkanie można dopiero po jego otwarciu przez prowadzącego, które nastąpi o godz. 16:00 w dniu odbywania się konwersatorium.

Zapraszamy serdecznie.


WSTĘP WOLNY! Ilość miejsc ograniczona do 100.

Fundacja Rozwoju Menedżerskiego "Manage or Die" nie jest organizatorem tego wydarzenia. Udostępniamy tą informację, ponieważ wierzymy w jego wartość merytoryczną w procesie inspiracji Menedżerek i Menedżerów i rozwoju poziomu zarzadzania w Polsce.

Pełny zestaw informacji dotyczących wydarzenia znajdziesz na stronie Prof. Blikle - www.moznainaczej.com.pl

43 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Hozzászólások


bottom of page