top of page

Executive coaching - cykl | Menedżer wśród Perseid i jaśminu

„Ta godzina trwa kilka sekund. To rozmowa, w której porozumiewam się kolorem, kształtem, zapachem, odczuciem, wrażeniem, to podróż w nieznane. Po sesji już nigdy nie będzie, jak wcześniej, dokonuje się przemiana, przeobrażenie, inaczej słyszysz, inaczej czujesz, inaczej zrobisz jutro herbatę…”

To nie słowa wciąż poszukującego sensu i głębi tuż po zażyciu, ani nie poddanej szamańskim rytuałom ofiary. To opis sesji Clean Coaching*. Dokonany przez dojrzałego managera, pracującego od wielu lat na strategicznych pozycjach, w wielokulturowym środowisku, który nigdy nie słyszał o coachingu…Gdy, jako menedżer, jesteś już wysoko w strukturze międzynarodowej korporacji, za sobą masz setki złożonych, wielowątkowych projektów oraz wyzwań ponad miarę, a twoje cv od dawna już nie mieści się na 4 stronach… Przychodzi moment nieokreśloności, gdy niejako znikąd pojawiają się niezadawane dotąd pytania. Mają niejasną etymologię, konsystencję i kontekst. Lecz gdy twoja świadomość wreszcie uchwyci to nieuchwytne, stajesz w obliczu nowego wyboru, podszytego chłodem: 'co dalej?, bo to jednak nie to...'

Kolejne EBITy, akwizycje i transatlantyckie loty bezpowrotnie utraciły aromat świeżości.

Za to kwitnący jaśmin za oknem albo Perseidy na czarnym po widnokres niebie, zaczynają dostarczać nieznanych sygnałów, których ‘zabiznesowany’ dotąd mózg nie rejestrował. Zepchnięta w niebyt prawa półkula, teoretycznie odpowiedzialna za biel jaśminu, wyobraźnię i poezję, zaczyna domagać się uwagi. Powraca, gdy tymczasem wskaźnikowo-analityczna lewa wydaje się już być przepełniona i znudzona.

Ten perseidowo-jaśminowy czas ma jeszcze jedną charakterystykę: przynosi natrętne, lecz nieznośnie domagające się odpowiedzi, pytania egzystencjalne. (O, te to dopiero umieją doskwierać!)


Przywołany tu we wstępie Clean Coaching jest dziwną metodą. Potrafi postawić nasz menedżerski racjonalizm w sytuacji, gdzie uruchamia się pierwotny odruch: zwiewaj, albo walcz.

Wytrwalsi, odważniejsi, ciekawsi – zostają. Ale i oni na początku doznają nieprzyjemnego poczucia aberracji.

Tak, Clean jest dziwną metodą. Lecz jego niewątpliwa magia polega na tym, iż w pełni wydobywa obrazy, zapachy, dźwięki, które dotąd zaryglowane, zaczynają wreszcie oddychać. Co więcej – stanowią sedno pracy coachingowej! A za złocistymi Perseidami i zapachem jaśminu podążają w ariergardzie racjonalne, choć często nieuświadomione odpowiedzi na zadawane egzystencjalne pytania. I na pytania niezadawane. I rzeczowa ocena przyniesionych problemów. I nieprzyniesionych.Oprócz wątku magicznego, Clean dba o poczucie bezpieczeństwa i nienaruszalność. Wszakże pytania o to ‘kim jestem? i czego ja właściwie chcę?’ przynależą do sfery dalece prywatnej managera. Alternatywnie można oczywiście w smętnym nastroju podzielić się nimi, przy różowawym świcie, z barmanem – ale to tylko chwilowy upust. Piękno Clean’u uwidacznia się w dychotomii: pieczołowicie dba o niedotykanie sfery osobistej, jednocześnie bardzo intensywnie z nią pracując. Obrazy zbudowane wokół ciał niebieskich w słodkawym zapachu, skrywają niezwykle intymne obszary. I ta intymność pozostanie w ukryciu, ale tylko dla coacha. Bo dla managera, wraz z zanurzaniem się w ich metaforyczną rzeczywistość, wszystko z czasem stanie się zrozumiałe, twardo osadzone na ziemi, racjonalne. A zadane i niezadane pytania znajdą swoje najprostsze, najbardziej naturalne odpowiedzi.

Tylko herbatę już zrobisz inaczej…


PS 1. Jak to działa – do dziś nie wiem.

PS 2. Moje rozważania oparłam o obrazy kosmiczne i kwiatowe (a w zasadzie kolory i zapachy). W nieskończoności wariantów metafor, jakie przychodzą podczas sesji Clean, te zdarzają się dość często. [Metafora oparta na EBIT lub KPI – nie wystąpiła.]


________________

*Clean Coaching – metoda pracy coachingowej wykorzystująca głęboką metaforę (stymulowanie prawej półkuli mózgu). Nazwa wywodzi się stąd, iż metoda jest całkowicie nieingerująca i niesugerująca, opiera się na 12 ‘czystych’ pytaniach.


Artykuł jest częścią (5 z 7 artykułów) serii pt. O coachingu po ludzku, dedykowanej Menedżerkom i Menedżerom zainteresowanym praktycznym zastosowaniem coachingu w biznesie.

Informacje o Autorce: Sylwia Gołuchowska

HR Director, PCC ICF Executive Coach, Executive MBA

- Od ponad 20 lat pełni funkcje menedżerskie w obszarze HR, od kilkunastu zarządza tym obszarem z perspektywy strategicznej i międzynarodowej (obecnie: Dyrektor HR, kraje Europy Centralnej).

- Wchodząc w skład zespołu zarządzającego odpowiada za kształtowanie kultury i struktury organizacyjnej, startegię komunikacji, politykę wynagrodzeń i zarządzanie efektywnością, uczestniczy w dużych procesach zmiany, przejęcia i integracji, wdrażania innowacyjnych rozwiązań. Szczególnie jednak koncentruje się na rozwoju pracowników: programy rozwoju dla menedżerów, zarządzanie kompetencjami, systemy szkoleniowe, programy talentów, plany sukcesji.

- Posiada wykształcenie menedżerskie, m.in. ukończyła Executive MBA na Aalto University School of Business, Helsinki. Prowadzi prelekcje dla studentów, prezentacje na konferencjach HR w Polsce i Europie, jest autorką wielu artykułów o tematyce coachingu i HR.

- Jest executive coachem PCC ICF, pracuje z międzynarodowa kadrą menedżerską.

76 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentarios


bottom of page