top of page

Interesujące postacie dla świata zarządzania - Alexander Osterwalder

Alexander Osterwalder (ur. 1974) jest szwajcarskim teoretykiem biznesu, autorem książek, mówcą, konsultantem i przedsiębiorcą, znanym z pracy nad modelowaniem biznesowym i rozwojem Business Model Canvas.


Zdjęcie pochodzi ze strony: www.nbforum.com


Podczas gdy biznes nadal mocno koncentruje się na wyniku finansowym, rynki XXI wieku postawiły na głowie wiele starych konwencji udanego biznesu. Brak zysków, a czasem nawet przychodów, nie przeszkodził w przejęciu Instagrama o wartości miliarda dolarów, upublicznieniu Snapchata lub dążeniu Amazona do stania się najcenniejszą firmą na świecie. W środku nowego modelu biznesowego stoi Alex Osterwalder. Szwajcarski przedsiębiorca i autor, którego zainteresowania wywodzą się z politologii,

jest dziś uważany[AO] za jednego z czołowych światowych autorytetów w zakresie modeli biznesowych i projektowania propozycji wartości.

Polityka nie jest zbyt odległa od modeli biznesowych. Firmy są instytucjami, a instytucje są takie, jakie są, ponieważ my je uczyniliśmy takimi, jakimi są. Tak więc, ucząc się politologii, nauczyłem się, jak instytucje stają się tym, czym są. To interesująca podstawa do myślenia o tym, jaki jest biznes” – mówi.

Narzędzia wizualne robią różnicę

Po obronie doktoratu w 2004 roku i pracy nad modelami biznesowymi z profesorem Yves'em Pigneur'em, przełom Osterwaldera w świecie biznesu nastąpił w 2010 roku, kiedy jego narzędzie do planowania strategicznego, The Business Model Canvas, ujżało światło dzienne. Wizualny wykres, który pomaga organizacjom nakreślić ich obecny model biznesowy lub zaprojektować nowe kierunki rozwoju, został szczególnie dobrze przyjęty przez startupy poszukujące bardziej zwinnych sposobów dokumentowania swoich planów biznesowych.


Dziś Business Model Canvas jest używany przez miliony ludzi, od początkujących przedsiębiorców, po prezesów dużych firm.

„Wiedzieliśmy, że to działa, ale fakt, że tak bardzo się rozprzestrzenił, jest wielką satysfakcją”,

mówi Osterwalder, ciesząc się, że tak wiele firm korzysta z jego wynalazku.


Biorąc pod uwagę ponad 6000 książek wymienionych na Amazon w kategorii strategia i konkurencja, atrakcyjność książki Osterwaldera i Pigneura "Tworzenie modeli biznesowych" – która zawiera Business Model Canvas i wskazówki, jak najlepiej je wykorzystać – jest łatwa w użyciu i uniwersalna.


Według Osterwaldera ich celem było uczynienie wszystkiego niezwykle praktycznym, intuicyjnym i prostym: Kiedy projektowaliśmy Business Model Canvas, przeprowadziliśmy nawet pewne badania, aby zrozumieć, dlaczego to naprawdę działa. Dzieje się tak, ponieważ jest wizualny, intuicyjny, praktyczny i tworzy wspólny język, i lepszą komunikację.


Jako zwolennik modelu freemium, Osterwalder udostępnił Business Model Canvas do pobrania na licencji Creative Commons. „Firmy konsultingowe tradycyjnie nie oddają swoich narzędzi, ponieważ chcą zarabiać pieniądze. W naszym przypadku jest inaczej. Chcemy, aby ludzie z nich korzystali, ponieważ chcemy, aby wykonywali lepszą pracę. Pieniądze zarabiamy w inny sposób" – mówi.


Nazwisko Osterwaldera często pojawia się w rozmowach na temat Metodologii Rozwoju Klienta Steve'a Blanka czy The Lean Startup Erica Riesa.

Blank, kultowa postać na scenie startupowej Doliny Krzemowej, zapoznał się z twórczością Osterwaldera, czytając jego rozprawę doktorską, a później wykorzystał Business Model Canvas w swojej książce The Startup Owner’s Manual. „Business Model Canvas jest jego punktem wyjścia i służy do mapowania hipotezy, którą chcesz przetestować” — wyjaśnia Osterwalder.


Osterwalder wkrótce odwdzięczył się, włączając prace Blanka i Riesa w jego następnej książce Value Proposition Design, którą napisał wspólnie z Pigneur'em, Gregiem Bernardą i Alanem Smithem. Pracując razem, Osterwalderem, Blank i Ries chcieli współtworzyć narzędzia, których ludzie potrzebują do lepszej pracy.


Ale dlaczego firmy miałyby sięgać po narzędzia wizualne, a nie tylko tradycyjne biznesplany i notatki? Sam Osterwalder widzi wyraźną korzyść w wizualizacji planów i utożsamia planowanie biznesowe z pracą architekta, który nie byłby w stanie zaprojektować nowego budynku bez dobrze opracowanego planu wizualnego.


Jeśli jako zespół umieścisz coś na ścianie i o tym porozmawiasz, uzyskasz bardziej konkretny wynik niż tylko rozmowa. Myślę, że anomalią jest to, że ludzie biznesu nie używają narzędzi wizualnych, ponieważ w wielu innych zawodach wykonujemy wizualizacje” – podkreśla.


Mapowanie problemów klienta z propozycją wartości

Aby firmy i startupy odróżniły się od swoich bezpośrednich konkurentów i odnosiły sukcesy, nie tylko powinny przyjrzeć się temu, jak sformułować i opowiedzieć o swojej propozycji wartości, ale, co ważniejsze, jak ją zaprojektować.


Osterwalder wykorzystuje Mastercard, jako przykład firmy, która stosuje na dużą skalę zarówno kanwę modelu biznesowego jak i inne narzędzie strategiczne, kanwę propozycji wartości. Ponad 15% całego personelu Mastercard jest przeszkolonych w zakresie korzystania z tych narzędzi, ponieważ chcieli prowadzić bardziej wartościowe rozmowy na temat tworzenia wartości. „Busienss Model Canvas pozwala im mówić o tym, jak tworzą wartość dla swojej organizacji, a kanwa propozycji wartości pozwala im opisać, w jaki sposób tworzą wartość dla swoich klientów”, mówi Osterwalder.


Wiele firm może jasno mówić o wydajności swojego produktu, ale Osterwalder zwraca uwagę, że naprawdę ma znaczenie, jak ich produkt sprawuje się w kontekście probleów i korzyści klienta. „To, co robimy z kanwą propozycji wartości, polega na tym, że łączymy sposób, w jaki produkt działa i zaspokaja potrzeby klientów oraz tworzy zyski dla klientów w kontekście tego, co jest dla nich ważne”, mówi.


Jako przykład firmy, która nieustannie wprowadza innowacje w swoim modelu biznesowym, Osterwalder wskazuje na Amazon. Internetowa księgarnia przekształciła się w sklep oferujący wszystko, jednocześnie oferując klientom usługi w chmurze i oryginalne filmy nagrodzone Oscarem.


Jednak nie wszystkie firmy starają się wymyślać na nowo. „Nestle istnieje od 150 lat. Zbudowali Nespresso, ale nie sądzę, żeby systematycznie wymyślali siebie na nowo” – kończy Osterwalder.
Dane pochodzą m.in. ze strony Nordic Busienss Report


87 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page