top of page

Zarządzanie zmianą - cykl 1 - Step by step, czyli bądź jak pingwin

Zaktualizowano: 2 kwi 2022

"Odkąd pingwiny sięgały pamięcią, zawsze mieszkały na tej właśnie górze lodowej. To nasz dom - powiedziałyby Ci, gdybyś kiedykolwiek odnalazł drogę do ich świata z lodu i śniegu. Powiedziałyby również: To zawsze będzie nasz dom! To wydawałoby się całkiem logiczne z ich punktu widzenia."

To właśnie od tych kilku zdań, John Kotter zaczyna blurb i zachęca nas do poznania opowieści pod tytułem "Gdy góra lodowa topnieje".


Dlaczego postanowiłam napisać ten artykuł?

Obserwując rynek, widzę pojawiające się webinary, szkolenia w zakresie tematyki zarządzania w obecnym kryzysie. Managerowie, Liderzy, Właściciele firm szukają recepty na sukces, tak jakby z dnia na dzień najwybitniejsi myśliciele tego świata i bezprecedensowi teoretycy zarządzania a także wszyscy Guru liczących się biznesów spotkali się na jednej górze podczas kongresu "Góra lodowa topnieje" i napisali ot tak nowy podręcznik ze złotymi radami, przedstawiając nowe modele i rozwiązania, dając nowe narzędzia gwarantujące bycie wybitnym Liderem w czasach pandemii.

Nic takiego się nie wydarzyło... jeszcze ;)


Na ten moment nie ma jedynej, słusznej recepty na sukces jak zostać Liderem ze specjalizacją w zakresie radzenia sobie z kryzysem w 2020+ roku.


Niektórzy na pewno zadadzą sobie pytanie czy w ogóle jest na to czas i miejsce, czy powinniśmy zajmować się teraz przywództwem, czy nie wystarczy tylko krzyknąć "wszystkie ręce na pokład" i założyć, że przecież jest to w jasno pojętym interesie nas wszystkich?

Z pewnością tam gdzie mamy do czynienia ze świadomością i społeczną odpowiedzialnością biznesu będzie łatwiej, ale jak postąpić tam gdzie takiego zrozumienia i dojrzałości wśród pracowników po prostu nie ma...


Znam dwa światy w obecnej rzeczywistości i dostrzegam dwa podejścia. Największe korporacje, instytucje finansowe, z którymi miałam przyjemność współpracować powołują się na CSR i deklarują programy etyczne dla pracowników, brak zwolnień, utrzymanie wynagrodzeń na obecnych zasadach, niejednokrotnie rezygnują z planów sprzedaży na najbliższy kwartał przy zachowaniu premii za sprzedaż. Drugi świat to firmy produkcyjne, gdzie najpierw liczy się ilość wyprodukowanych palet towaru a potem... człowiek.


To właśnie w tym momencie rodzi się historia Lidera... Tu na światło dzienne wychodzi jakie jest Twoje liderskie DNA, gdyż żeby być Liderem pamiętaj, że najpierw jesteś człowiekiem, potem stajesz się liderem, czy skutecznym? ... gdy nadchodzi kryzys on tylko zweryfikuje jakim liderem jesteś naprawdę.Pytanie brzmi więc:

Jak być skutecznym Liderem bez względu na to, czy jest kryzys czy nie?

I dlaczego Pingwin jest bohaterem tego artykułu?

Wiemy już, że nie ma bestselleru z gatunku "Lider w nowej rzeczywistości".


Czy w obecnych czasach Lider musi być wyjątkowy?


NIE!

Dla mnie prawdziwy lider to nie ten co się odniósł sukces w kryzysie, a w normalnej rzeczywistości, jeszcze miesiąc temu, przy pełnym spectrum możliwości po prostu był... Liderem.

To nie jest tak, że jak odnajdujesz się w kryzysie to jesteś Liderem przed duże "L". Pamiętaj! byłeś nim wcześniej, teraz masz po prostu nowe, kolejne wyzwanie.

Pracując z mannedżerami, szefami, codziennie widzę jak stawiane są przed nimi wyzwania, którym muszą sprostać. Czy łatwiejsze na tamten moment... gdyby mieli je oceniać... w minionej rzeczywistości? Fuzje, przejęcia, poszukiwanie nowych rynków zbytu, nowi kontrahenci, nowe produkty, walka cenowa, to te same wyzwania tylko w innej rzeczywistości.


"Czy jesteś Liderem w kryzysie, czy liderem poza kryzysem to musisz mieć ten sam poziom kompetencji"

Andrzej Cichocki podczas webinaru dla Sales Angels.


I z tym się zgadzam, pod tym się podpisuje. To od tego jak mocnych masz liderów, jak mocnym liderem Ty jesteś, tak sobie poradzisz. Uważam również, że przywództwo to coś wyjątkowego, to nie wizytówka ze stanowiskiem liderskim gwarantuje sukces Twojej firmie, gdyż lider to coś więcej, to sposób funkcjonowania, sposób bycia. To wypadkowa Twoich doświadczeń i nauka jaką wyniosłeś ze swoich wcześniejszych lekcji.


Zapytasz, co jak nie odrobiłem tych lekcji, bo biznes kręcił się sam?

lub... Jestem na początku swojej drogi, zaufano mi, jak mam teraz sprostać oczekiwaniom?

...albo po prostu... Jestem świetny w tym co robię! - więc wiesz, że zawsze jest dobry moment aby przypomnieć sobie dlaczego jestem Liderem, wiesz też, że zawsze warto spojrzeć na zagadnienie z innej, nowej perspektywy.


Pamiętaj Liderem się jest! I to nie kryzys weryfikuje, tylko Twoje działania i rezultaty, jakie idą za Twoimi decyzjami.


Więc najwyższa pora aby nauczyć się wprowadzania zmian w każdych okolicznościach.

I tu przychodzi mi z inspiracją mała książka z krótką, a jak bardzo niezwykłą historią. Z tej opowieści, można wyciągnąć ogrom wniosków, mogą być one początkiem bardzo poważnych rozmów o niełatwych sprawach, jak mocno aktualna, prawdziwa i potrzebna każdego nowego dnia. Wprowadzanie procesu zmian czy to w życiu osobistym, czy w biznesie, który został nam powierzony to trudny i wymagający proces.


Potrzeba odwagi i siły woli. Liderze to Twoja rola!

Przywództwo to coś wyjątkowego, pamiętaj jak wiele od Ciebie zależy, ludzie gotowi są za Tobą pójść, jeżeli tylko będziesz potrafił przeprowadzić ich przez zmianę.

Zmianę w swoim stadzie zapoczątkował pingwin Alfred, gdy zobaczył, że jego góra lodowa topnieje...

John Kotter w książce gdzie bohaterem jest pingwin Algred, ukazuje poprzez Metodę Ośmiu Kroków jeden z najlepszych sposobów skutecznego wprowadzania zmian w organizacjach. Dzisiaj przedstawiam Wam metodę w żołnierskich punktach w formie pytań, które rozwinięte zostaną w serii krótkich artykułów jako "step by step" Twojej transformacji.


Pracując z nimi, dowiesz się:


Jak przygotować grunt pod dobry start?
Jak stworzyć zespół odpowiedzialny za kierowanie zmianami?
Jak formułować wizję strategiczną i wyławiać inicjatywy transformacyjne?
Jak prezentować wizję i strategię tak, aby wzbudzały zaangażowanie pracowników?
Jak pokonywać bariery przy jednoczesnym utrzymaniu zaangażowania zespołu?
Jak utrzymać żar nadziei i wiary, że wszystko co robimy ma sens?
Jak postępować w kolejnych krokach do momentu gdy wizja nie przerodzi się w rzeczywistość?
Jak utrwalić zmianę, której dokonaliśmy?

Zainspirowana opowieścią z skutej lodem Antarktyki, w kolejnych odcinkach cyklu zapraszam Cię do refleksji i poszukiwania odpowiedzi na temat wprowadzania zmian w życiu osobistym lub zawodowym - Ty wybierasz.


Zapraszam serdecznie w podróż w głąb siebie po odpowiedź "Czym jest moja góra lodowa" i jak mogę wykorzystać doświadczenie pingwinów by odnieść swój sukces.*Artykuł inspirowany książką "Gdy góra lodowa topnieje" - John Kotter'a. W artykule zostały wykorzystane fragmenty tej książki.Artykuł jest częścią (1 z 9 artykułów) serii pt. O zarzadzaniu zmianą, dedykowanej Menedżerkom i Menedżerom zainteresowanym praktycznym zastosowaniem metodyk wdrażania zmian w biznesie i życiu.

Informacje o Autorce: Małgorzata Lektarska

Ekspertka w obszarze budowania i zarządzania efektywnymi zespołami. Specjalizuje się w szkoleniach dla kadry managerskiej w zakresie kształtowania postaw liderskich ucząc praktycznego wykorzystania narzędzi z zakresu kompetencji miękkich.

Działa w obszarze Lean Management i Lean Manufacturing wspierając rozwój firm co wpływa na efektywne ich zarządzanie. Ponad 15-letnie doświadczenie w zarządzaniu obszarami biznesowymi dla wiodących firm w branży finansowej, zaowocowało praktyczną specjalizacją w zakresie szkoleń sprzedażowych i podnoszniu kompetencji menedżerów i menedżerek.

Rozwijając ludzi, wspiera firmy w udoskonalaniu procesów biznesowych. Jako konsultant zewnętrzny pracuje z firmami nad poprawą procesów ułatwiających i umożliwiających wdrożenie nowoczesnego modelu zarządzania. Wspiera działy HR w budowaniu efektywnej polityki zarządzania zasobami ludzkimi.


94 wyświetlenia0 komentarzy

Comments


bottom of page