top of page

Zarządzanie zmianą - cykl 2 - Przygotuj grunt pod dobry start

Zaktualizowano: 19 kwi 2022

"Wywołaj poczucie niezwłoczności działań. Pomóż innym dostrzec potrzebę zmian i konieczność natychmiastowego działania"


Zanim przejdę do meritum dzisiejszego artykuły nadając kontekst poszczególnym częściom składowym pragnę uczulić wszystkich, którzy zainteresowani są przywództwem na najwyższym poziomie, że

najskuteczniejsi liderzy w czasach kryzysu dbają, by ktoś inny zarządzał teraźniejszością, podczas gdy oni sami koncentrują swoją uwagę na dowodzeniu, skupiając się, już teraz, na bardziej obiecującej przyszłości niż tą, którą mamy obecnie.

Lider musi mieć wizje przyszłości, bo co jeżeli nie ma takiego talentu...

Co im powiemy, gdy będą stali przed nami, przytłoczeni bólem? Że mieliśmy nadzieję, że nie dojdzie do tragedii? Że nie należało podejmować żadnych działań, ponieważ nie mieliśmy całkowitej pewności?


Dużo firm temat zarządzania kryzysowego traktowało do tej pory z przymrużeniem oka. Jeszcze niedawno twierdzili - żyjemy w czasach prosperity, stabilizacji, po co szkolić się z tego typu zagadnienia, jest tyle bardziej "sexy" modnych tematów, które są potrzebne moim ludziom, mojej firmie. Teraz zaczęli to doceniać, czy nie za późno...


Dzisiaj opowiem jak zacząć, jak przygotować grunt pod dobry start zmiany?

Przygotowując się do spotkania bądź świadomy, kim są Twoi odbiorcy. Tak, wiem, znasz ich, aż za dobrze. Zaufaj mi - tu chodzi o coś więcej, o pewnego rodzaju kunszt, sztukę, niż posiadanie wiedzy w zakresie: jaką kawę lubią, jaka marka samochodu jest ich niedoścignionym marzeniem i jakie wakacyjne plany mieli na 2021 rok. Zrozumienie ludzkich zachowań to klucz do mądrego zarządzania bez frustracji każdej ze stron.To od Twojego przygotowania będzie zależeć powodzenie misji.

To powinno być coś więcej niż wykład z kilkoma slajdami, pikującymi w dół wykresami czy też notowaniami giełdowymi.

Strach więcej osób paraliżuje niż motywuje, a mózg źle funkcjonuje pod wpływem stresu. Fakty są ważne, są potwierdzeniem - z nimi trudno dyskutować, jednak bez wiatru w żaglach żaden okręt nie wypłynie na szerokie wody...


Pamiętając, że inspirujemy się opowieścią o pingwinach, co zrobił bohater książki (Gdy góra lodowa topnieje) na tym etapie?


"Skonstruował model góry lodowej. Był zrobiony z prawdziwego lodu i śniegu. Nie było to łatwe zadanie"


Efekt zaskoczenia? Na pewno. Punkt dla pingwina za niekonwencjonalne podejście do problemu i wyzwania przed którym po jego prezentacji, stanęła już cała społeczność.


Nie ważne jak mocne masz dowody, jak dużo czasu poświęciłeś na analizy, jak daleko patrzysz w przyszłość i jak trafne do tej pory wyciągałeś wnioski łącząc odpowiednie "kropki". Jeżeli nie zadbasz o dobrą formę przekazu, trafiając do szerokiego grona, szanse na powodzenie misji maleją.

Entuzjazm to nawóz dla naszego mózgu a neurobiologia od dawna wspiera efektywne zarządzanie.

Jako Lider wiesz, że "ta" zmiana jest konieczna i jesteś odpowiedzialny za porwanie tłumu. Co się stanie gdy nie odrobimy tej lekcji, gdy nie zdobędziemy odpowiedniego poparcia osób, które są niezbędne dla osiągnięcia celu, do przeprowadzenia akcji ocalenia naszej "społeczności pingwinów". To się nie może nie udać!


To zdecydowanie najtrudniejszy moment, zawsze przecież powtarzamy sobie, że najważniejsze jest pierwsze wrażenie, najtrudniejszy pierwszy krok - śpiewała Anna Jantar.


Niezbędne kroki na pierwszym etapie podróży :


Zbierz niezbędne i niepodważalne dane
Znajdź sprzymierzeńca, zanim przedstawisz swoją koncepcję szerszemu gronu
Przygotuj się, ucząc się swoich odbiorców, ich stylu pracy, poznaj ich osobowość
Zadbaj o formę przekazu, która trafi do jak największej ilości osób
Zadbaj o kluczowe elementy dobrego expose
Bądź kreatywny, zarażaj optymizmem!

Chcesz więcej?


Zapraszam po więcej inspiracji do kolejnych odcinków cyklu.*Artykuł inspirowany książką "Gdy góra lodowa topnieje" - John Kotter'a.

W artykule zostały wykorzystane fragmenty tej książki.Artykuł jest częścią (2 z 9 artykułów) serii pt. O zarzadzaniu zmianą, dedykowanej Menedżerkom i Menedżerom zainteresowanym praktycznym zastosowaniem metodyk wdrażania zmian w biznesie i życiu.


Informacje o Autorce: Małgorzata Lektarska

Ekspertka w obszarze budowania i zarządzania efektywnymi zespołami. Specjalizuje się w szkoleniach dla kadry managerskiej w zakresie kształtowania postaw liderskich ucząc praktycznego wykorzystania narzędzi z zakresu kompetencji miękkich.

Działa w obszarze Lean Management i Lean Manufacturing wspierając rozwój firm co wpływa na efektywne ich zarządzanie. Ponad 15-letnie doświadczenie w zarządzaniu obszarami biznesowymi dla wiodących firm w branży finansowej, zaowocowało praktyczną specjalizacją w zakresie szkoleń sprzedażowych i podnoszniu kompetencji menedżerów i menedżerek.

Rozwijając ludzi, wspiera firmy w udoskonalaniu procesów biznesowych.

Jako konsultant zewnętrzny pracuje z firmami nad poprawą procesów ułatwiających

i umożliwiających wdrożenie nowoczesnego modelu zarządzania. Wspiera działy HR w budowaniu efektywnej polityki zarządzania zasobami ludzkimi.


49 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page