top of page

Zarządzanie zmianą - cykl 3 - Stwórz zespół kierujący

Upewnij się, że istnieje wystarczająco silna grupa, która może pokierować procesem wprowadzania zmian.


Wprowadzając zmianę, już wiemy, że sami tego nie zrobimy.

Szybciej i efektywniej zadziałamy kreując najlepszy, możliwy zespół. Oczywiście łatwiej to zrobić będąc Liderem w korporacji lub najzwyczajniej, mając do dyspozycji zespół lub zasoby z różnych działów czy departamentów.


Jeżeli na tym etapie straciłeś wiarę w powodzenie wprowadzenia swojej zmiany, głowa do góry.

Pamiętajmy, liderem może być każdy, kto zdoła odrzucić przekonania i ograniczenia a zacznie kreować swoją rzeczywistość.

Wtedy jest szansa na budowanie, wtedy masz wpływ na to co się wydarzy. Oddając stery, nie dopłyniesz tam gdzie zamierzałeś.


Łatwo powiedzieć... a co jak jestem CEO jednoosobowej działalności gospodarczej, prowadzący firmę o nazwie "JA" sp. z o.o.?


Wtedy z odsieczą przychodzą siły zewnętrze, może to będzie forma outsourcing'u, który jest w stanie wykonywać dane procesy efektywniej od nas, gdyż ma po prostu do tego inne niż my predyspozycje czy kompetencje. Niejednokrotnie jednak jest to rodzina, przyjaciele czy osoby z żyłką wolontariatu - chęcią bezinteresownej pomocy, tak... czasami mamy szczęście spotkać na swojej drodze takiego "anioła biznesu". Możliwości i przestrzenie są nieograniczone. Szukając, zawsze znajdziemy ludzi lub narzędzia pomocne przy wprowadzaniu naszych zmian.


Zrób to co możesz, z zasobami które masz, w czasie którym jesteś.

Przyszedł czas na sformowanie silnej koalicji kierującej wprowadzaniem Twoich zmian. To moment na utworzenie zespołu, który będzie dysponował wystarczającą energią, kompetencjami a przede wszystkim talentami, by stać się siłą napędową procesu transformacji.To bardzo odpowiedzialne zadanie, niosące za sobą również konsekwencje źle podjętych decyzji. Sztuką jest dobrać pracowników z odpowiednimi zdolnościami i umiejętnościami pozwalającymi realizować cele strategiczne. Ważne, żeby umiejętności członków formującego się zespołu były różnorodne i nawzajem się uzupełniały.

Jako Lider masz obowiązek i zaszczyt dopasowania osób z różnymi talentami, wykształceniem a także skłonnościami, aby w finałowym odcinku odnieść wspólny sukces.

Lider na każdym poziomie potrzebuje świetnego zespołu, który pomoże mu opracowywać, a potem wprowadzać w życie strategię oraz przyczyniać się do rozwoju organizacji. Dlatego tak ważne jest abyś zadbał, żeby wszyscy jego członkowie dysponowali umiejętnościami niezbędnymi do pełnienia swojej funkcji, a przy tym potrafili współpracować z innymi we wszystkich miejscach, gdzie będzie to potrzebne.


"Stado potrzebuje zespołu ptaków, który przeprowadzi je przez ten trudny okres. Sam nie dam rady nic zrobić. Wierzę, że nasza piątka stanowi najlepszy możliwy zespół."

Kiedy już dobierzesz sobie odpowiednie osoby, pozostaje jeszcze zadanie stworzenia z nich zespołu. Świetny zespół przywódczy osiągający doskonałe wyniki nie powstanie samorzutnie. Jako Lider musisz aktywnie pomagać podwładnym zgrać się ze sobą, jesteś twórcą i osobą nadzorującą wykonanie tego zadania. Jeżeli uda Ci się stworzyć zespół, znacznie wzrośnie prawdopodobieństwo, że osiągniesz znakomity wynik, dzięki zaangażowaniu, lojalności i motywacji działających w nim osób.


"Interesujący skład. Przekształcenie grupy pingwinów w zespół podczas wspólnego polowania i dyskusji."

Mocny zespół będzie miał znacznie większą siłę oddziaływania pracując razem, a ponadto praca zespołowa jest nieodłączną częścią umowy społecznej. Będąc konsultantem dla jednego z banków w rozmowie z pracownikiem usłyszałam "bycie częścią czegoś większego - motywuje mnie".


Niezbędne kroki na tym etapie podróży:


Zdefiniuj wyzwanie, które postawisz przed docelowym zespołem
Przyjrzyj się zasobom ludzkim
Stwórz niezbędną listę cech, talentów, kompetencji, wartości, wpierającą Twój cel
Sporządź listę osób z których chcesz stworzyć zespół kierujący - jakie mają zalety?
Zaproś do zespołu osoby, dzięki którym otrzymasz efekt synergii
Odpowiedz sobie na pytanie: Czy te osoby potrafią pracować zespołowo, współpracować dla jednego większego celu?
W zależności jak odpowiedziałeś na pytanie powyżej zadbaj o to aby grupa stała się zespołem.


Chcesz więcej?


Zapraszam po więcej inspiracji do kolejnych odcinków cyklu.*Artykuł inspirowany książką "Gdy góra lodowa topnieje" - John Kotter'a. W artykule zostały wykorzystane fragmenty tej książki.


Artykuł jest częścią (3 z 9 artykułów) serii pt. O zarzadzaniu zmianą, dedykowanej Menedżerkom i Menedżerom zainteresowanym praktycznym zastosowaniem metodyk wdrażania zmian w biznesie i życiu.

Informacje o Autorce: Małgorzata Lektarska

Ekspertka w obszarze budowania i zarządzania efektywnymi zespołami. Specjalizuje się w szkoleniach dla kadry managerskiej w zakresie kształtowania postaw liderskich ucząc praktycznego wykorzystania narzędzi z zakresu kompetencji miękkich.

Działa w obszarze Lean Management i Lean Manufacturing wspierając rozwój firm co wpływa na efektywne ich zarządzanie. Ponad 15-letnie doświadczenie w zarządzaniu obszarami biznesowymi dla wiodących firm w branży finansowej, zaowocowało praktyczną specjalizacją w zakresie szkoleń sprzedażowych i podnoszniu kompetencji menedżerów i menedżerek.

Rozwijając ludzi, wspiera firmy w udoskonalaniu procesów biznesowych. Jako konsultant zewnętrzny pracuje z firmami nad poprawą procesów ułatwiających i umożliwiających wdrożenie nowoczesnego modelu zarządzania. Wspiera działy HR w budowaniu efektywnej polityki zarządzania zasobami ludzkimi.


43 wyświetlenia0 komentarzy

Comments


bottom of page