top of page

Zarządzanie zmianą - cykl 5 - Przekaż wizję i zdobądź poparcie

"Upewnij się, że jak najwięcej osób rozumie i akceptuje wizję oraz strategię."


Kiedy chcesz przekonać innych do swojej wizji, bardzo przydatna jest umiejętność opowiadania dobrych historii. Twoim zadaniem na tym etapie będzie umiejętne połączenie wizji zmiany z prawdziwymi ludźmi, sytuacjami i emocjami. Jeżeli uda Ci się stworzyć i opowiedzieć tę historię z serii "powrót do przyszłości", wówczas wszyscy poczują, że ich praca jest ważna a każde działanie, każda decyzja ma wpływ na to co się wydarzy.


Zanim jednak wyjdziesz na scenę lub wybierzesz inną nowoczesną formę przekazu, proszę zatrzymajmy się na chwilę. W książce HBR "o zarządzaniu sobą" w rozdziale jak być lepszym przywódcą i żyć pełnią życia, znajdziemy ideę zarządzania, która opiera się na trzech zasadach, które wg mnie są przepisem na wprowadzanie najtrudniejszych zmian.


Pierwsza zasada - bądź prawdziwy, czyli gdy podejmujesz działanie zachowaj autentyczność, jasno określ cel, powiedz co jest dla Ciebie ważne.

Druga zasada - bądź kompletny, niech Twoje działania cechuje wysoki stopień integralności, okażesz tym szacunek dla całego siebie.

Trzecia zasada - bądź innowacyjny, działaj kreatywnie eksperymentując z różnymi sposobami załatwiania spraw.Jeżeli będziesz wiedział co jest dla Ciebie ważne, jakie wartości wspierają Cię w tej zmianie, będziesz naturalnym nadawcą swojej wizji. Wtedy wsparcie współpracowników, które jest niezwykle cenne na każdym etapie procesu będzie naturalne, nie wymuszone. Uważam, że nowoczesne przywództwo buduje się pod hasłem "relacje a nie władza", gdyż model zarządzania nadzorczego po prostu już dawno przestał się sprawdzać.


Dobrze opowiedzianą historią mamy szansę wywrzeć wpływ na ludzi, zainspirować ich do działania i osiągnąć sukces. Jeżeli zależy Ci aby Twoi ludzie czuli niegasnącą pasję do swojej pracy, żeby czuli, że są częścią czegoś większego, to Liderze przed Tobą satysfakcjonujące wyzwanie - daj szansę poznać swoje "WHY" (dlaczego). Simon Sinek w książce "Zaczynaj od dlaczego" daje nam świetną receptę i pokazuje jak wielcy liderzy inspirują innych do działania.


Opowiedz więc swoją historię w której zainspirujesz swoich pracowników, klientów i kontrahentów. Niech w Twojej wizji znajdą odpowiedź dlaczego warto!


Gdy w Twojej wizji pojawi się "dlaczego" - znajdziesz drogę, która prowadzi do motywacji ludzi przez inspirację. Źródłem spełnienia jest to, dlaczego to robimy.


Gdy w Twojej wizji pojawi się "jak" - poznają wartości, zasady, nowe rozwiązania wg których będą postępować, aby osiągnąć wyznaczony cel. Zrozumieją co odróżnia ich od reszty innych firm.


Gdy w Twojej wizji pojawi się "co" - zrozumieją co będzie rezultatem wszystkich działań aby wizja zmiany zakończyła się sukcesem, gdyż szczęście bierze z tego, co robimy.


Pamiętaj, ludzie nie kupują tego, co robisz, lecz dlaczego to robisz!


To moment, żeby pomóc pracownikom zrozumieć, w jaki sposób nowa wizja jest powiązana z ich pracą oraz osobistymi wartościami i emocjami. Ludzie chcą odnaleźć się w Twojej historii, jeżeli osadzą swoją postać w wizji będę pewni, że chcą brać w tym udział. Ludzie chcą czuć się ważni. Ludzie chcą czuć się potrzebni. Przedstawienie pracownikom wizji zmian oraz wyjaśnienie, w jakim stopniu zmiana dotyczy ich osobiście, zdecyduje o ich zaangażowaniu w prezentowaną zmianę.


Spraw bym poczuł się ważny - mary kay ash

Zaproś też swoich ambasadorów zmian do tworzenia kampanii rozpowszechniania wizji w całym dziale lub firmie, poproś osoby kierujące swoimi zespołami, żeby organizowali zebrania, na których ich podwładni będą dyskutować na ten temat. To przestrzeń aby pracownicy podjęli się inicjatywy, tworząc nowe projekty, angażując się w tematy, za które mogliby zostać odpowiedzialni. To moment w którym nabiorą emocjonalnego stosunku do zmiany i będą chcieli ją oswoić. A wtedy dzieją się cuda a inicjatywa przerasta Twoje oczekiwania, tak jak to miało miejsce na naszej górze lodowej wśród zainspirowanych wizją zmiany pingwinów.


Każdego dnia tygodnia dwadzieścia pingwinów wymyślało nowe slogany, które następnie umieszczano na lodowych taflach zlokalizowanych w różnych punktach wyspy.

Na koniec, na pewno wiesz, że jako szef powinieneś słuchać i znaleźć przestrzeń na słuchanie swoich ludzi. Pamiętaj aby Twoje wystąpienie nie było tylko monologiem. Liderzy mają to we krwi i czują, że jest to naturalne a niektórzy budują nawet na tym swoje strategie. Jednak najwięcej zyskasz wtedy, gdy zrobisz kolejny krok - rozmawiając z ludźmi. Ze zdumieniem odkryjesz, że oczekują od Ciebie mniej i na dodatek czegoś zupełnie innego, niż dotychczas sądziłeś, zaufaj.


O czym warto pamiętać na tym etapie:


Zadbaj o frekwencję czyli adresatów Twojej wizji
Opracuj i zdecyduj jakie metody i narzędzia komunikacji wybierzesz
Zastanów się jak skutecznie przekazać wizję jak najszerszemu gronu odbiorców
Nie bój się zastosować nieszablonowego podejścia - inne nie znaczy gorsze
Przemawiaj wartościami firmy, które są prawdziwe i ludzie się z nimi identyfikują
Naucz się opowiadać inspirujące historie, które wzbudzą chęć otwarcia się na zmianę
Zadbaj o przestrzeń w której odpowiesz na pytania zainteresowanych
Opracuj działania, które będą przypominać Wszystkim o wizji w ich codziennym życiu

Chcesz więcej?


Zapraszam po więcej inspiracji do kolejnych odcinków cyklu.*Artykuł inspirowany książką "Gdy góra lodowa topnieje" - John Kotter'a. W artykule zostały wykorzystane fragmenty tej książki.Artykuł jest częścią (5 z 9 artykułów) serii pt. O zarzadzaniu zmianą, dedykowanej Menedżerkom i Menedżerom zainteresowanym praktycznym zastosowaniem metodyk wdrażania zmian w biznesie i życiu.

Informacje o Autorce: Małgorzata Lektarska

Ekspertka w obszarze budowania i zarządzania efektywnymi zespołami. Specjalizuje się w szkoleniach dla kadry managerskiej w zakresie kształtowania postaw liderskich ucząc praktycznego wykorzystania narzędzi z zakresu kompetencji miękkich.

Działa w obszarze Lean Management i Lean Manufacturing wspierając rozwój firm co wpływa na efektywne ich zarządzanie. Ponad 15-letnie doświadczenie w zarządzaniu obszarami biznesowymi dla wiodących firm w branży finansowej, zaowocowało praktyczną specjalizacją w zakresie szkoleń sprzedażowych i podnoszniu kompetencji menedżerów i menedżerek.

Rozwijając ludzi, wspiera firmy w udoskonalaniu procesów biznesowych. Jako konsultant zewnętrzny pracuje z firmami nad poprawą procesów ułatwiających i umożliwiających wdrożenie nowoczesnego modelu zarządzania. Wspiera działy HR w budowaniu efektywnej polityki zarządzania zasobami ludzkimi.

47 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentários


bottom of page