top of page

Zarządzanie zmianą - cykl 8 - Konsoliduj zwycięstwa i wprowadzaj zmiany


Kiedy tworzysz wizję, opracowujesz konkurencyjną strategię, rozwijasz zespól lub planujesz lepsze wyniki, tym samym stale posuwasz swoją organizację ku przyszłości. Zmiana to nie jednorazowe zadanie do odrobienia o którym chcemy jak najszybciej zapomnieć, to nasza nowa rzeczywistość w której przyjdzie nam żyć. Więc naszym zadaniem jest zabrać w przyszłość jak największą ilość osób, przekonać jeszcze nieprzekonanych i nauczyć się wspólnie działać w zmianie, gdyż to początek nowej rzeczywistości - świat za chwilę ponownie rzuci nam wyzwanie.Po pierwszych sukcesach przyszedł czas na dalsze, jeszcze efektywniejsze działania.

Kiedy tworzysz wizję, opracowujesz konkurencyjną strategię, rozwijasz zespól lub planujesz lepsze wyniki, tym samym stale posuwasz swoją organizację ku przyszłości.

Zmiana to nie jednorazowe zadanie do odrobienia o którym chcemy jak najszybciej zapomnieć, to nasza nowa rzeczywistość w której przyjdzie nam żyć.

Więc naszym zadaniem jest zabrać w przyszłość jak największą ilość osób, przekonać jeszcze nieprzekonanych i nauczyć się wspólnie działać w zmianie, gdyż to początek nowej rzeczywistości - świat za chwilę ponownie rzuci nam wyzwanie.

Będąc w tym miejscu, wiesz, że osiągnąłeś rzeczy, których nie udałoby się wam osiągnąć w pojedynkę. Zbudowałeś nową kulturę, doskonały zespół, który utożsamia się ze zmianą. Dzięki temu zespół pracuje pełną parą, a także, co może być najistotniejsze, jest w stanie samodzielnie wprowadzać korekty, tak by większość problemów była rozwiązana, zanim Ty w ogóle uświadomisz sobie fakt ich istnienia. To jednak nie jest jeszcze ten moment, w którym będziemy pić szampana i świętować udane wprowadzenie zmiany. Najpierw musisz poprowadzić ludzi do ostatecznego zwycięstwa, bezpiecznie zacumować statek w nowym porcie, pomóc zespołowi w osiągnięciu wspaniałego rezultatu.Dzisiejszy krok, to zaproszenie do refleksji nad rolą i misją lidera.


Lider wywiera znaczący wpływ na swoich ludzi, jeśli chcemy więc z powodzeniem przewodzić innym, musimy też odpowiednio pokierować sobą. Odnoszący sukces liderzy przejawiają bardzo zróżnicowane umiejętności i cechy, w różnorodny sposób się rozwijają, nie ma więc jednej właściwej drogi postępowania jaką powinien podążać przywódca, jest natomiast kilka reguł, którymi warto się kierować.

Wiemy więc też, że nie ma jednej słusznej drogi, jednego najbardziej precyzyjnego komunikatu, który przekona wszystkich zainteresowanych do zmiany. To praca z rodzaju "never ending story" (niekończącej się opowieści). Nawet na tym etapie, gdy zbliżamy się do finału, jest małe, ale jeszcze jest, ryzyko niepowodzenia. Nadal zespół może borykać się z wyzwaniami. Obecna sytuacja jeszcze się nie zadomowiła więc wszystko co się dzieje, nie jest jeszcze w pełni zaakceptowane, co wiąże się z ryzykiem utraty sprzymierzeńców. Zmiana jest blisko ale jeszcze się nie dokonała. Naszym celem jest więc podjęcie kolejnych kroków, które wywołają trwałe, pozytywne skutki w całym naszym otoczeniu.

Wciąż jesteśmy narażeni na ryzyko utraty odwagi.

O co jeszcze więc powinienem zadbać jako Lider?


Członkowie zespołu na pewnym etapie stają się dla siebie nawzajem mentalnymi puzzlami. Ludzie z czasem zaczynają doskonale się uzupełniać i wówczas to, czego jedna osoba nie lubi, w czym nie jest dobra, jest ulubioną czynnością innego pracownika, który potrafi zrobić to doskonale. Dzięki temu zespół staje się lepszy, silniejszy i szybszy. Twoją rolą jako Lidera jest zachęcanie wszystkich do przestrzegania słuchania się nawzajem, debatowania, decydowania i realizacji do tego stopnia, aż będzie można odnieść wrażenie, że cały Twój zespół kieruje się jakby jednym umysłem - staje się idealnie dopasowanymi puzzlami.Aby jednak osiągnąć ten stan musisz dbać i troszczyć się o ludzi, z którymi pracujesz. Liderzy "starej szkoły zarządzania" powiedzą, że to banał i na pewno to nie zadziała w ich rzeczywistości, nie jest potrzebne w tym biznesie, który prowadzą od ponad 20 lat. Jednak Ci którzy wiedzą, że świat się zmienia, że nowe pokolenia to inna mentalność niż reprezentowana przez "baby boomers", osiągną znacznie więcej. Wystarczy tylko, dla niektórych to może być jeszcze "aż", poświęcić czas na włączenie ich sposobu myślenia do swojego i odwrotnie, pokazać im swój sposób myślenia. Dlaczego?

...bo mówienie ludziom, co mają robić nie sprawdza się.
Najtrudniejsza kompetencja do praktykowania - słuchanie, najważniejsze zadanie dla lidera - dać głos milczącym.

Lider powinien zrobić wszystko, aby każdy miał możliwość wypowiedzenia się i aby każdy głos był słyszany. Oczywiście można zrobić to na różne sposoby, chcąc zaoszczędzić czas, wielu wybierze spotkania zespołów, wielkie debaty, telekonferencje, etc. One też są ważne, ale niestety nie najważniejsze.

Prowadząc konsultacje dla jednej z firm i przyglądając się co tygodniowym spotkaniom, miałam wrażenie, że Prezes firmy, spotykał się z ludźmi, nie aby poznać ich punkt widzenia, ale aby poprowadzić monolog używając metody "kija", tu nie było mowy o "marchewce". Spotkanie trwało blisko 60 minut i ludzie prawie wcale się nie odzywali, nie było to konstruktywne zebranie, jedynie obrona przed zarzutami, którymi byli atakowani.

Bardzo dużo zmieniło się, gdy zgodził się przeprowadzić rozmowy 1:1 z kierownikami poszczególnych działów.

Rozmowy 1:1 to twoje obowiązkowe spotkania - są najlepszą okazją, by wysłuchać, naprawdę wysłuchać, wszystkich członków zespołu w celu poznania i zrozumienia ich punktu widzenia na to, co działa, i na to, co nie działa. Spotkania te, to również okazja do lepszego poznania swoich podwładnych i kolejna szansa na przekonanie "jeszcze nieprzekonanych". Celem spotkania 1:1 jest wysłuchanie i wyjaśnienie sobie wszystkiego. Ważne jest abyś zrozumiał, w jakim kierunku zmierzają poszczególni pracownicy, co im w tym przeszkadza i jak możesz ich wesprzeć.

Nie ustawaj w inicjowaniu kolejnych zmian, dopóki wizja nie przerodzi się w rzeczywistość.

W celu uzyskania jak najwięcej z indywidualnych spotkań, warto wiedzieć:

  • Nastawienie, ma duży wpływ na przebieg i sukces rozmowy. Im bardziej będziesz naturalny tym lepszą atmosferę zbudujesz, zyskując otwartość i zaufanie. Zamiast oficjalnego spotkania niech będzie to okazja do napicia się wspólnie kawy, zjedzenia lunchu czy pójścia nawet na krótki spacer.

  • Tematyka rozmowy niech będzie ustalana przez pracowników. Kiedy ludzie są odpowiedzialni za temat rozmowy, spotkania z reguły są bardziej efektywne. Wtedy masz szansę posłuchania o rzeczach, które są dla nich ważne. Inna optyka tematu w związku z którym się spotkaliście daje Ci szansę zobaczenia nowych możliwości rozwiązań tego samego zagadnienia ale także poznania nowych zagrożeń, jeżeli takie występują.

  • Pozwól sobie na otrzymywanie konstruktywnej krytyki od swoich pracowników. Jeżeli słyszysz same dobre wiadomości, to znak, że twoi ludzie nie czują się swobodnie i mają obawy aby dzielić się z Tobą swoimi problemami. Mogą również uważać, że nie chcesz lub nie jesteś w stanie im pomóc. Wprowadź na stałe do swojego rytuału spotkań jedno pytanie:

"Czy jest coś, co mógłbym zrobić lub przestać robić, aby ułatwić ci współpracę ze mną?".Chcesz dowiedzieć się więcej?


Zapraszam do kolejnych odcinków cyklu.*Artykuł inspirowany książką "Gdy góra lodowa topnieje" - John Kotter'a. W artykule zostały wykorzystane fragmenty tej książki.Artykuł jest częścią (8 z 9 artykułów) serii pt. O zarzadzaniu zmianą, dedykowanej Menedżerkom i Menedżerom zainteresowanym praktycznym zastosowaniem metodyk wdrażania zmian w biznesie i życiu.

Informacje o Autorce: Małgorzata Lektarska

Ekspertka w obszarze budowania i zarządzania efektywnymi zespołami. Specjalizuje się w szkoleniach dla kadry managerskiej w zakresie kształtowania postaw liderskich ucząc praktycznego wykorzystania narzędzi z zakresu kompetencji miękkich.

Działa w obszarze Lean Management i Lean Manufacturing wspierając rozwój firm co wpływa na efektywne ich zarządzanie. Ponad 15-letnie doświadczenie w zarządzaniu obszarami biznesowymi dla wiodących firm w branży finansowej, zaowocowało praktyczną specjalizacją w zakresie szkoleń sprzedażowych i podnoszniu kompetencji menedżerów i menedżerek.

Rozwijając ludzi, wspiera firmy w udoskonalaniu procesów biznesowych. Jako konsultant zewnętrzny pracuje z firmami nad poprawą procesów ułatwiających i umożliwiających wdrożenie nowoczesnego modelu zarządzania. Wspiera działy HR w budowaniu efektywnej polityki zarządzania zasobami ludzkimi.

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page