top of page

10 zasad dla Menedżerek i Menedżerów przyszłości wg. Forbes.pl


Kiedy myślimy o przyszłości pracy, musimy pamiętać, że nie tylko pracownicy się zmieniają. Menedżerowie także zmienią sposób, w jaki zarządzają. I wszystko wskazuje na to, że w końcu staną się prawdziwymi przywódcami.


Lista grzechów popełnianych przez współczesnych, polskich menedżerów jest długa, ale największym wydaje się to, że nie dają przykładu z góry. Poza tym mają jeszcze problem m.in. z dawaniem i przyjmowaniem feedbacku, biurokracją, kultem celów i dostosowywaniem się do odgrywających coraz większa rolę w życiu i pracy technologii. Ale to się zmieni. Już niedługo menedżerowie zmuszeni zostaną do tego, aby stać się przywódcami. Liderami z prawdziwego zdarzenia. Jeżeli się nimi nie staną, to równocześnie przestaną być menedżerami. 


Przedstawiamy dziesięć podstawowych zasad, dzięki którym Menedżerki i Menedżerowie będą musieli się kierować w niedalekiej przyszłości.1. Staną się liderami.

Długo istniała różnica pomiędzy menedżerami a liderami. Menedżerami byli ci, którzy zarządzali, a liderami określaliśmy wizjonerów. W przyszłości menedżer będzie musiał być równocześnie liderem. Takim, za którym ludzie podążają i któremu okazują szacunek. Bycie menedżerem jest bowiem czymś, co się zdobywa, a nie czymś, do czego zostało się wyznaczonym. Menedżer nie może zajmować wiodącej pozycji tylko dlatego, że wniósł najwięcej pieniędzy do firmy albo najlepiej sobie radzi z delegowaniem zadań.2. Znajdą się na pierwszej linii frontu.

Menedżer musi odpowiadać za usuwanie przeszkód z drogi swoich pracowników. Jest po to, by pomagać swoim ludziom osiągać sukces, a nie po to, by mu ludzie służyli. Kiedy menedżer dowodzi z pierwszej linii, toruje swoim ludziom drogę do sukcesu.


3. Będą rozumieć technologie.

Menedżerowie nie muszą być ekspertami od każdej nowej technologii, która pojawi się na nich drodze. Ale z uwagi na to, że technologie stały się kluczowymi elementami naszego życia i pracy, ważne jest, by menedżerowie „łapali” te technologie, które mają potencjał, by przynieść korzyści organizacji, i które mogą odgrywać znaczenie w przyszłości. W kwestii technologii powinni trzymać rękę na pulsie.4. Będą dawać przykład.

Menedżer musi być pierwszą osobą, która zaprezentuje nowe zachowania, wesprze ważną technologię albo zrozumie nowy koncept. Menedżer nie może zarządzać poprzez delegowanie i rozkazywanie, lecz poprzez demonstrowanie: musi być królikiem doświadczalnym, osobą, która znajduje się na pierwszej linii, i człowiekiem, który wprowadza zmiany.5. Nie będą ukrywać słabości.

Menedżer nie może mieć problemów z proszeniem o pomoc, przyznawaniem się do błędów albo do tego, że czegoś nie wie. Musi czuć się komfortowo, kiedy członek zespołu będzie zadawał pytania i wyrażał swoje opinie, nawet jeśli będą niezgodne z jego własnymi. Okazywanie słabości jest tym, co prowadzi do innowacji. Zdejmuje z menedżerów stereotypową fasadę, która nakazuje im zachowywać się jak bezbłędne roboty, i pozwala im pokazać ludzką twarz. Już teraz mówimy o zastąpieniu wielu pracowników robotami, więc nie róbmy falstartu i nie pozwólmy menedżerom zachowywać się jak roboty. Menedżerowie muszą być ludźmi.6. Uwierzą w dzielenie się i kolektywną inteligencję.

Menedżer musi rozumieć i akceptować to, że może nie znać odpowiedzi na wszystkie pytania, że może czasem podjąć złą decyzję i że nikt od niego nie oczekuje nieomylności. Powinien wiedzieć, że znacznie efektywniejsze jest poleganie na kolektywnej inteligencji zespołu, zamiast podążania za jedną osobą. Musi rozumieć przewagę i wartość dzielenia się informacjami zamiast zachowywania ich dla siebie.7. Będą rozpalać pożary.

Często mówi się, że menedżerowie powinni być ludźmi, którzy gaszą pożary, ale ich rola powinna być całkowicie odwrotna. Powinni rozpalać pożary - tworzyć idee, przełamywać konwencje i eksperymentować.8. Będą na bieżąco okazywać uznanie i dawać feedback.

Każdy menedżer zasługujący na swoje wynagrodzenie wie, że roczne przeglądy nie są skuteczne ani dla firmy, ani dla członków zespołu. Menedżer powinien koncentrować się na ocenianiu pracowników na bieżąco i robieniu krótkich, regularnych podsumowań.9. Zadbają o prywatne granice.

Menedżer powinien wiedzieć, że członkowie zespołu mają swoją własną przestrzeń. To oznacza, że musi respektować granice i być świadomym, kiedy można uczynić kogoś swoim kolegą w mediach społecznościowych i czy nie będzie nic niestosownego w planowaniu prezentacji na 6 rano lub 10 wieczorem, czy wypada wysłać wiadomości e-mail lub informacje o projektach w weekendy albo podczas wakacji. W czasach, kiedy ludzie są nieustannie podłączeni do internetu, menedżer musi wiedzieć, że bycie podłączonym nie zawsze oznacza bycie dostępnym. Znajomość i respektowanie granic powinny być dla niego bardzo ważne.10. Dostosują się do przyszłych pracowników.

Menedżerowie wiedzą, że sposób, w jaki pracujemy i myślimy o pracy, się zmienia. Są otwarci na zmiany i akceptują to, co przynosi czas, a wręcz pomagają w przeprowadzaniu zmian. W przyszłości menedżerowie, którzy będą myśleć w sposób przestrzały, zostaną zastąpieni, ponieważ nikt nie będzie chciał z nimi pracować.Źródło: www.forbes.pl


77 wyświetleń0 komentarzy

Comments


bottom of page