top of page

Books - Cel 1. Doskonałość w produkcji


Alex Rogo, szef fabryki w Bearington należącej do jednej ze spółek holdingu UniCo, otrzymuje od swojego przełożonego ultimatum: w ciągu trzech miesięcy musi radykalnie poprawić funkcjonowanie podległego sobie zakładu. W przeciwnym razie fabryka zostanie zlikwidowana, a całemu miasteczku grozić będzie plaga bezrobocia i zapaść ekonomiczna.

Alex przypadkowo spotyka na lotnisku swojego dawnego wykładowcę fizyki, Jonasza (alter ego Goldratta). Okazuje się, że Jonasz pomaga uzyskiwać firmom wyniki biznesowe, które konwencjonalnie uważane są za niemożliwe, i to w niewiarygodnie krótkim czasie. Jonasz zgadza się pomóc Alexowi uratować zakład poprzez spektakularną poprawę wyników w ciągu trzech miesięcy.

Dzięki pomocy Jonasza, Alex poznaje nową koncepcję zarządzania, teorię ograniczeń, i z powodzeniem wprowadza w życie wynikającą z niej metodę zarządzania produkcją „werbel-bufor-lina” (drum-buffer-rope). Najpierw jednak musi zdobyć zaangażowanie całego zespołu i pokonać absurdy polityki swojej korporacji. W walce z wyrafinowanymi, lecz bezużytecznymi tradycyjnymi koncepcjami zarządzania pomaga mu żelazna logika i zasady zdrowego rozsądku. Nagrodą za fenomenalny sukces, który osiąga Alex Rogo, jest zasłużony awans na stanowisko dyrektorskie.

Książka oparta jest na rzeczywistych historiach kilku zwykłych firm, które uzyskały niezwykłe wyniki dzięki zastosowaniu teorii ograniczeń. Jej lektura umożliwia Czytelnikowi samodzielne wdrożenie metody werbel-bufor-lina w niemal dowolnym środowisku produkcyjnym. Typowe rezultaty, jakich można oczekiwać, to kilkunasto- lub kilkudziesięcioprocentowy wzrost produkcji w ciągu 2—3 miesięcy, bez dokonywania jakichkolwiek inwestycji.

O książce

Fabryka to niezbyt dobre miejsce na akcję powieści, ale ta książka jest potwornie dobra… Tom Peters

Cel I jest książką, która — podobnie jak dzieło Kopernika w astronomii — jest w dziedzinie zarządzania dziełem iście przełomowym, wręcz obrazoburczym.

Do dziś sprzedano ponad 4.000.000 egzemplarzy w kilkunastu językach na całym świecie, od Stanów Zjednoczonych i Brazylii, przez Polskę i Litwę do Japonii, gdzie sprzedaje się lepiej niż Harry Potter.

Książka przedstawia dwie przełomowe metody zarządzania: metodę werbel-bufor-lina zarządzania produkcją oraz metodę rachunkowości przerobowej. Naśladowanie Alexa Rogo daje praktyczną odpowiedź na pytanie:

Jak w ciągu kilku miesięcy podnieść produkcję o kilkanaście—kilkadziesiąt procent, bez dokonywania żadnych inwestycji?

Realizacja zamówień trwa bardzo długo i była zwykle znacznie spóźniona, gromadzą się nadmierne zapasy prac w toku, bardzo wiele produktów długo zalega w magazynie wyrobów gotowych… Co, tak naprawdę jest, przyczyną tych wszystkich obserwowanych przez nas na co dzień zjawisk?

Ze wstępu do wydania polskiego.

46 wyświetleń0 komentarzy
bottom of page