top of page

15 odkryć menedżerskich - cykl wywiadów - w.26 - Karol Turek


Drodzy Przyjaciele i Sympatycy naszych aktywności,

zapraszamy Was na kolejny wywiad z doświadczonym Menedżerem w ramach Manage or Die Interview. Dzisiaj Gościem naszego cyklu będzie Karol Turek, od blisko dwudziestu lat związany ze sprzedażą detaliczną w obszarze operacyjnym i komercyjnym. Pracował na stanowiskach Kierownika Sklepu, Regional Manager, Operation Manager w branży fashion dla marek takich jak Esprit, Aldo, Hugo Boss, New Look i wielu innych. Od 1 października 2021 roku International Retail Director w Groupe SEB dla rynków: (Polska, Ukraina, SCE, Włochy, Hiszpania, Portugalia, Kanada, USA, Korea).


Jaka jest najważniejsza zasada, którą kierujesz się w życiu zawodowym?

Warto być przyzwoitym.


Co wyróżnia Ciebie jako Menedżera?

Nie podejmuję decyzji 😊. I nie myślę o sobie w kategorii menedżer. Przyjąłem rolę lidera, który jest w organizacji po to by pomagać ludziom. Czasami radą, czasami wsparciem, czasami innym punktem widzenia. W kulturze pracy, którą stworzyliśmy (DBAM) rola lidera to głownie rola mentora, trenera, przyjaciela. Więc jestem tym, który z premedytacją nie podejmuje decyzji albo robię to w bardzo małym zakresie, za który odpowiadam przed moim zespołem. Pozwalam decydować osobom, które są bliżej problemów i wspieram ich w rozwoju.Jaki był przełomowy moment w Twojej karierze zawodowej?

Przeczytanie dwóch książek. Legendarna Obsługa Klienta (K. Blanchard) i Pracować inaczej (F. Laloux). Zrozumiałem, że tradycyjny i hierarchiczny model biznesu nie odpowiada dzisiejszym czasom (VUCA) i ludzkiej naturze. Postanowiliśmy zmienić naszą firmę poprzez kulturę pracy (DBAM) opartą o trzy filary: autonomię w podejmowaniu decyzji, odpowiedzialność z precyzyjnie określony obszar i wzajemne zaufanie. To było najlepsze co mogło mnie spotkać.Jakie działania podejmujesz, aby kształtować pozytywne relacje w swoim zespole / dziale / firmie?

Kształtowanie pozytywnych relacji to jeden z moich kluczowych obowiązków. Jestem współtwórcą i wielkim orędownikiem kultury pracy, która wpływa na relacje. Zaufanie, szacunek i sympatia, którą się darzymy w GROUPE SEB / Tefal powoduje, ze nie jest to trudne. W tym miejscu warto pochwalić się konkretnym wskaźnikiem jakim jest indeks Great Place To Work. Nasza firma na całym świecie przeprowadza to badanie co dwa lata. Wynik, który uzyskał dział retail w roku 2021 jest niebotycznie wysoki i wynosi 100% w zespole centralnym i 97% w zespołach sklepowych. To wynik najlepszych firm na świecie. Tym bardziej jestem z nich dumny, że są zasługą całego zespołu w bardzo trudnym (szczególnie dla handlu tradycyjnego ) okresie pandemii.

Odpowiadając jednym zdaniem co robię, aby kształtować relacje : jestem strażnikiem i nauczycielem kultury pracy, która kształtuje pozytywne relacje.


Jakimi innowacyjnymi projektami możesz pochwalić się Ty jako Menedżer?

Nie mogę się pochwalić ja, ale jako zespól Tefal już na pewno tak. Nasza firma jest mocno projektowa i eksperymentująca. W przeciągu ostatnich lat w różnych działach przeprowadziliśmy wiele innowacyjnych projektów. Niektóre zakończone sukcesem, a niektóre porażką, która jest ważna w naszej pracy i nie boimy się jej a cenimy za wartość nauki, którą otrzymujemy.

Aby, odpowiedzieć na pytanie wymienię jeden z ostatnich innowacyjnych projektów przeprowadzony przez zespół. Podczas lockdownu, gdy sklepy w centrach handlowych były zamknięte, zastanawialiśmy się z zespołem co możemy zrobić, aby być bliżej klientów. Wpadliśmy na pomysł nawiązania współpracy z restauracjami i stworzyliśmy projekt pod nazwą „Wspieramy się od kuchni”. Ideą projektu było przekształcenie restauracji działających w trybie sprzedaży na wynos w showroomy Tefal i podzielenie się z restauratorami procentem od sprzedaży. W ciągu jednego dnia udało się nam pozyskać trzy sieci restauracyjne. Kierownicy sklepów, które były zamknięte odwiedzili lokalnie restauracje i podjęli decyzje o miejscach w które wchodzimy i przenieśli tam nasze produkty, sprzęt no i pracowników, którzy obsługiwali te miejsca. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że od pomysłu do pełnej realizacji (stworzenie siedmiu punktów w Polsce) minęło 2 tygodnie. Tak szybkie tempo realizacji wynikało z pełnej decyzyjności i zaangażowania pracowników sklepów co do wyboru miejsca i organizacji.
Jaki jest Twój przepis na sukces zawodowy?

Całkiem prosty.

Lubić to co się robi, wiedzieć DLACZEGO się to robi, służyć ludziom, z którymi się pracuje i dawać klientom firmy więcej niż oczekują.Co Cię najbardziej motywuje w pracy?

Zadowolenie i dobre opinie naszych klientów zewnętrznych i wewnętrznych.Jakiej decyzji najbardziej żałujesz?

W życiu zawodowym nie ma takiej rzeczy. Wszystkie decyzje a przede wszystkim te błędne, których było wiele były po coś. Dzięki nim wiem więcej.Co jest najtrudniejsze w pracy Menedżerki / Menedżera?

Pewnie dla każdego coś innego. Wiele zależy od tego, w którym momencie rozwoju zawodowego jesteśmy. Zazwyczaj dla menedżerów najtrudniejsze są momenty, w którym muszą kogoś zwolnić z pracy. Jest to szczególnie bolesne gdy wynika np. z restrukturyzacji, oszczędności. To trudny moment i w pewnym sensie porażka. Osobiście nie doświadczyłem takiej sytuacji, ale mogę sobie wyobrazić jej ciężar.Na co nie może sobie pozwolić Menedżer / Menedżerka?

Na brak szacunku i uczciwości wobec pracowników i podwójne standardy.
Jako doświadczony Menedżer, jakie rady dasz młodej, będącej na początku drogi zawodowej, kadrze zarządzającej?

Taką najważniejszą radą ode mnie jest to, aby dobrze zdefiniować swoją rolę wobec zespołu i ją zakomunikować. Jestem wielkim fanem „servant leadership” i taką rolę proponuję początkującej kadrze zarządzającej przyjąć od początku.

Druga rada to nauczyć się poskramiać własne ego i jak najszybciej zrozumieć, że nie jest się w organizacji po to, żeby mieć zawsze racje i decydujący głos.

Być odważnym.

Podejmować decyzje i nie bać się.

Przyznawać się do błędów ( publicznie ) i uczyć się na nich.

To najlepsza szkoła.Jakbyś miał wybrać jedną osobę / postać z przeszłości lub teraźniejszości, jako swojego szefa to kto to by był i dlaczego?

Z moim obecnym szefem mam doskonałe relacje i wspólnie tworzymy fajne rzeczy a w szczególności kulturę pracy. Niebawem ukaże się nasza książka poświęcona tej tematyce „DBAM czyli rebelia w korporacji”, która świetnie opisuje rolę szefa i relacje. Tu nic bym nie zmienił 😊. Myślę, że mamy wypracowany idealny model, który każdemu polecam : Zaufanie, Autonomia, Odpowiedzialność Jeżeli mógłbym trochę popracować z osobą z przeszłości to na mojego szefa wybrałbym by sobie Mahatmę Ghandiego. Niezwykła postać.


Na co przeznaczyłeś pierwsze zarobione pieniądze?

Na wakacje i podróże. Zresztą to śmieszna historia z lat dziewięćdziesiątych. Chciałem zarobić na wakacje pod żaglami. Szukałem wakacyjnej pracy i kolega zaproponował mi, abym stał się „franczyzobiorcą” łóżka polowego na Placu Konstytucji w Warszawie, z którego miałem sprzedawać bieliznę i damskie torebki. Nie miałem doświadczenia w handlu ale wyglądało to na prostą sprawę, w którą postanowiłem "wejść". Szybko okazało się, że odniosłem wielki sukces na ponurym wówczas pl. Konstytucji, gdzie budki z chińskim jedzeniem były poprzetykane łóżkami polowymi handlarzy o zakazanych twarzach. Wówczas wystarczyło być miłym, uśmiechniętym, mieć uporządkowany stragan i … zarobiłem w miesiąc więcej niż obydwie pensje moich rodziców. Wtedy jeszcze nie wiedziałem, że zupełnie przypadkiem handel detaliczny stanie się moją pasją i sposobem na życie. Wakacje się udały 😊
Jaka jest Twoja największa pasja?

Przyroda. Pomimo, że urodziłem się w Warszawie i w tym mieście spędziłem niemal całe życie to moje miejsce jest w Bieszczadach. Kilka miesięcy temu kupiliśmy tam z żoną bardzo stary dom i naszą wspólną pasją jest doprowadzenie tego miejsca do użyteczności. Chcemy się tam przeprowadzić.


Co dla Ciebie oznacza „Manage or Die”?

Nie mam jakieś wybitnego skojarzenia z tym sformułowaniem.Dziękujemy bardzo!


Karol Turek - krótkie BIO:

Tefal Stores, Retail Director Poland & Ukraine Groupe SEB


Od blisko dwudziestu lat związany ze sprzedażą detaliczną w obszarze operacyjnym i komercyjnym. Pracował na stanowiskach Kierownika Sklepu, Regional Manager, Operation Manager w branży fashion dla marek takich jak Esprit, Aldo, Hugo Boss, New Look i wielu innych. Od 10 lat odpowiada za rozwój sklepów Tefal w Polsce i Ukrainie. Od 01.10.2021 International Retail Director w Groupe SEB. Rynki: (Polska, Ukraina, SCE, Włochy, Hiszpania, Portugalia, Kanada, USA, Korea).

Zwolennik turkusowych organizacji, propagator Legendarnej Obsługi Klienta. Współtwórca kultury DBAM. Od dwóch lat aktywnie dąży w stronę samoorganizacji wzmacniającej Customer Experience.


W wolnych chwilach wraz z Żoną, Córką i psem ucieka w Bieszczady.

Chcesz skontaktować się z Autorem, kliknij tutaj.


Jeżeli jesteś Menedżerką lub Menedżerem z doświadczeniem i chcesz podzielić się nim z innymi w ramach naszego cyklu wywiadów, koniecznie napisz do nas kontakt@manageordie.org


Cykl wywiadów prezentowany będzie 1 x w miesiącu w następujących miejscach:


225 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page