top of page

Miłość a Zarządzanie - część 1 PL


Miłość a Zarządzanie - część 1 PL

Głos w sprawie…

„MIŁOŚĆ I ZARZĄDZANIE... Miłość wydaje się być dziwnym słowem w odniesieniu do zarządzania, ale w moim odczuciu jest jak najbardziej na miejscu. Zazwyczaj kojarzymy ją tylko z obszarami służb publicznych (placówki oświatowe, szpitale, itd.), gdzie współczucie jest drugą naturą, a przecież miłość w biznesie oznacza postępowanie w sposób, który troszczy się o ludzi i świat, w którym żyjemy... Skąd więc to uprzedzenie ??? Mężczyźni zdominowali krajobraz biznesu, więc na miłość w zarządzaniu zabrakło miejsca. Dlaczego ? To proste: miłość, współczucie i duchowość są ogólnie postrzegane, jako typowo żeńskie cechy. Złożyło się na to wiele czynników, takich jak chociażby względy kulturowe i społeczne oczekiwania: mężczyzna w zarządzaniu ma być silny, "bezwzględny", pozbawiony świadomości duchowej... Lord Vader naszego wieku ;) Zarządzanie w dzisiejszych czasach jest po prostu niedostosowane do najbardziej podstawowych potrzeb ludzkości: by kochać i być kochanym... Przecież miłość to również poszanowanie drugiego człowieka, troska, tolerancja, wybaczanie, prawo do błędu, akceptacja, wartości których tak wybitnie brakuje w korporacyjnym świecie.”

Magdalena Smolik

Analogii i inspiracji dla zarządzania możemy szukać wszędzie… …w przyrodzie, w świecie zwierząt, w ludzkich zachowaniach poza firmą.

Trzeba tylko być: uważnym/ą, refleksyjnym/ą, gotowym/ą na zmiany. Taki powinien być współczesny Menedżer.

Menedżer, czyli Kto? Co robi?

Menedżer (ang. manager) jest to osoba, której podstawowym zadaniem jest realizacja procesu zarządzania – podejmowanie decyzji, planowanie, organizowanie i kontrola. Wyrazem "menedżer" można określić każdą osobę, która podejmuje decyzje, lecz najczęściej używa się ten wyraz dla określenia osoby, która jest zatrudniona w różnych firmach lub organizacjach i realizuje lub uczestniczy w procesie zarządzania.

Menedżer, czyli Ktoś ? Kim jest, jakie postawy, jakie zachowania są charakterystyczne?

Osoba, która miałaby zająć się kierowaniem zespołem musi być kimś szczególnym. Menedżer to człowiek posiadający odpowiednie cechy… Umie organizować swój czas, czas swoich współpracowników. Delegując odpowiedzialność i uprawnienia pozwala podejmować decyzję, uczy ich samodzielnego myślenia. Przywództwo to głównie nie to, co się robi, ale to, kim się jest. Człowiek z osobowością lidera jest pewny siebie, zadowolony, asertywny, etc. Oczywiście nie zawsze Menedżer musi być przywódcą… Zachowuje koleżeńskie relacje ze współpracownikami, natomiast także od nich wymaga. Interesuje się sprawami podwładnych i zwraca uwagę na ich postępy, na nich…

Więcej znajdziesz w naszej prezentacji.

Całą prezentację możesz pobrać tutaj: Miłość a Zarządzanie - część 1 PL

36 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page