top of page

Books - Czy jesteś tym, który puka?


Czy można napisać książkę, która jest jednocześnie refleksyjna i bardzo praktyczna? W której z humorem porusza się ważne tematy? Która w przystępny sposób przekazuje skomplikowaną wiedzę o zarządzaniu (przede wszystkim sobą)? Która dla czytelnika jest jak prawdziwa i bezpośrednia rozmowa z autorem? Można! Ale do tego potrzeba wieloletniego doświadczenia, autorefleksji, odwagi i lekkiego pióra. Dariusz Użycki spełnia te wymagania. Niewiele osób może taką książkę napisać, ale na pewno wszyscy powinni ją przeczytać. prof. dr hab. Jacek Miroński, SGH

Dariusz Użycki prowokuje i pokazuje, że wszystko jest w naszych rękach – jeżeli działasz, to z pełną świadomością, a jeżeli nie, to… z pełną odpowiedzialnością. Brzmi mocno, ale bardzo konkretnie – bo taka jest właśnie ta książka. A wszystko to podane w pełnej humoru, dystansu (na który stać jedynie człowieka z doświadczeniem) i prostej formie. Przy okazji Autor zachęca do obejrzenia kilku (czasem zapomnianych już) filmów. Agata Jach, HR Director, Członek Zarządu AXA Group, Polska

Żyjemy w coraz szybciej zmieniającej się rzeczywistości, często zapominając o tym, co ważne. W codziennym pędzie pozbawiamy się czasu na refleksję i zatrzymanie, by zadać sobie pytanie, czy faktycznie skupiam się na tematach istotnych i jaki to ma wpływ na moje życie zawodowe i prywatne. Książka Dariusza Użyckiego jest dla mnie przekazaną w sposób naturalny i z poczuciem humoru refleksją Autora nad tym, co proste – a my komplikujemy, nad tym, co naprawdę ważne – a często o tym zapominamy. O pracy, życiu i szukaniu siebie w tych dwóch wszechświatach. Andrzej Borczyk, HR Director, Członek Zarządu, Grupa Żywiec

KIM JESTEŚ, GDZIE JESTEŚ, DOKĄD ZMIERZASZ W ŻYCIU I PRACY

Pozycja dla każdego, kto myśli o harmonijnym życiu i rozwoju na swoich warunkach. Silnie osadzona w polskich realiach.

Autor jest praktykiem biznesu. Dzieli się wnioskami wynikającymi z analizy doświadczeń i przemyśleń tysięcy ludzi, z którymi przychodzi mu się spotykać w praktyce doradczej. Ilustruje to też swoimi życiowymi doświadczeniami, bazującymi na własnych próbach i błędach.

Książka dzieli się na dwie części. Pierwsza dotyczy procesu autorefleksji, która jest niezbędna do zdefiniowania kierunku, w którym chcemy podążać. Druga część dotyczy planowania rozwoju zawodowego i wdrażania tego planu krok po kroku.

Poniżej wybrana subiektywnie, ciekawa recenzja, autorstwa Pani Manager (Agnieszki Giermek):

W napływie wciąż pojawiających się książek dotyczących rozwoju osobistego, budowania kariery czy budowania wizerunku eksperta, wciąż trudno o dobre polskie pozycje. Tym bardziej więc chętnie śledzę wszystkie nowe pozycje z naszego rodzimego podwórka. Każda nowa książka zdecydowanie może liczyć na recenzję na tym blogu. Bo w gąszczu wielu książek,warto skupić się na tych, których przeczytanie faktycznie wnosi coś do naszego dorobku zawodowego.

Recenzja nowej książki Dariusza Użyckiego.

W tym miesiącu na rynku ukazała się książka Dariusza Użyckiego pt.,, Czy jesteś tym który puka?’’ Tytuł książki jest niebanalny, chwytliwy i zdecydowanie przyciąga uwagę. Tym bardziej, że okładka książki jest prosta, oszczędna w swej formie i nie wiele zdradzająca jeśli chodzi o treść. Natomiast dużo bardziej wymowne są recenzje umieszczone na tyle okładki. Co najważniejsze, są to recenzje napisane przez polskich przedsiębiorców reprezentujących topowe polskie marki. To robi wrażenie. Książka wydana jest przez Wydawnictwo Słowa i Myśli. Kosztuje 44 zł i na razie nie jest dostępna w formie ebooka.

Czy Dariusz Użycki jest tym, który puka?

Dariusz Użycki jest doktorem inżynierem nauk technicznych do czego często odwołuje się w swojej książce. Jego zamiłowanie do budowania precyzyjnych wniosków, snucia jasnych i kluczowych analiz jest zdecydowanie jedną z zalet tej publikacji. Poza doświadczeniem naukowym ( o czym szerzej poniżej) autor może pochwalić się ogromnym dorobkiem zawodowym.

Dariusz Użycki pełnił funkcję min. Training Manager’a w Whirpool Polska, Brand Manager’a w Mercuri Urval a także był dyrektorem zarządzającym Deininger Consulting.

Na codzień zajmuje się konsultingiem dla managerów, prowadzi także autorskie programy szkoleniowe na wyższych polskich uczelniach w ramach studiów MBA. Jego teksty były publikowane min. Harvard Business Review. I zdecydowanie, jest tym, który puka. ( nie napiszę Wam nic tutaj o tytule książki, bo jest to tak fantastyczna metafora, że warto poznać ją bezpośrednio z wstępu książki, od samego autora).

Autor prowadzi też swojego bloga, na którym publikuje wiele cennych artykułów. http://dariuszuzycki.com

To o czym jest ta książka?

Książka poświęcona jest tematyce planowania kariery zawodowej, przy czym najistotniejszym elementem treści tej książki jest właśnie owe planowanie. Dodałabym jeszcze – rozsądne, przemyślane i spójne z naszymi wartościami budowanie kariery zawodowej. Dariusz Użycki podchodzi do tego zagadnienia niezwykle kompleksowo, dzięki czemu ta książka naprawdę jest wyjątkowa. Pierwsze rozdziały dotyczą autorefleksji i nakłaniają czytelnika do poddawania się takiej przemyślanej, szczerej refleksji na swój temat każdego dnia. Autor podpowiada w jaki sposób oceniać swoje zachowania, jak poszukiwać wiedzy na swój temat i jak na podstawie dostępnych materiałów wyciągać wnioski na temat swojego działania.Kopalnią wiedzy na nasz temat jest…dział kadr naszej firmy i schowane w jego czeluściach raporty na temat naszych postępów. Autor radzi aby zaznajomić się z tym materiałem, poszukać w nim powtarzających się elementów, porobić notatki i zmierzyć się z naszymi wyzwaniami. Natomiast w kluczowym otwierającym rozdziale książkę autor pisze o naszych 4 przestrzeniach na które składa się właśnie nasze ja, rodzina, społeczność i praca. Dzięki krótkim, zwięzłym radom autora życie managera może stać się lepsze. Nie ma tu przegadania i skomplikowanych tyrad na temat tego jak można lepiej żyć. Są za to proste wskazówki jak dbać o siebie aby móc wydajnie pracować.

Jesteś skoczkiem czy może obrosłeś mchem jak głaz narzutowy?

Po tym bardzo ciekawym wstępie, autor podpowiada jak w sposób mądry budować swoją karierę. Co warte odnotowania, robi to jako ekspert zawodowo zajmujący się doradzeniem w tym zakresie. Pisze więc o tym jak konstruować swoje CV tak aby zachęcić potencjalnych pracodawców do zaproszenia nas do rozmowy. Rozprawia się też z wieloma trudnymi pytaniami o to np. Jak długo powinniśmy pracować w jednej firmie. Charakteryzuje też 3 popularne typy karier zawodowych a więc : skoczka, głaz narzutowy i hodowlę. Autorskie typy naprawdę oddają rzeczywistość polskiego rynku pracy i są też pewną formą inspiracji dla pracownika o tym w jaki sposób pokierować swoją karierą albo jak ją przedstawić w CV aby uwypuklić zalety dotychczasowej drogi zawodowej.

Kiedy masz mapę i potrafisz czytać zwarte na niej informacje, łatwiej odnajdziesz cel swojej podróży!

Druga część książki poświęcona właśnie karierze zawodowej jest swojego rodzaju mapą drogową do ukochanego stanowiska. Dzięki pytaniom, które autor każe nam sobie zadać, możemy dojść do bardzo ciekawych wniosków. Nie jest to na pewno łatwa lektura, która dostarcza prostej instrukcji budowania swojej kariery zawodowej, a jedynie, albo aż, bardzo dobra mapa, dzięki której po odczytaniu wszelkich wskazówek, można dotrzeć do upragnionego celu. Pytania które stawia nam autor, rezonują w nas długi czas a odpowiedź na nie, przychodzi w zaskakujących momentach. Co więcej, nie jest to książka na raz. To raczej przewodnik do którego wraca się raz po raz aby skorygować trasę wędrówki.

Zdecydowanie warto po nią sięgnąć po to aby na spokojnie, z prawdziwym namysłem, zbudować swoją drogę zawodową i dokonać autorefleksji gdzie jestem, w jaki sposób się tu znalazłem i czego w życiu zawodowym już dokonałem. Książka zawiera doskonałą matrycę ścieżki zawodowej, która po uzupełnieniu, daje nam odpowiedź na pytanie co jest rdzeniem naszej kariery, w czym się specjalizujemy – pozwala to zbudować trafne podsumowanie naszej drogi zawodowej co będzie z pewnością pomocne w budowaniu CV jak i rozmowach z potencjalnymi pracodawcami. Ogromną zaletą książki są też umieszczone na końcu pytania służące właśnie procesowi autorefleksji – i nie są one bynajmniej łatwe.

Czy zatem warto wydać 44 zł?

Jest to naprawdę świetnie skonstruowana, przemyślana i szalenie konkretna w swojej treści książka, którą każdy manager ( i nie tylko!) poważnie myślący o swojej karierze, po prostu powinien ją mieć. Wierzę, że większość zawartych w niej materiałów, stanowi naprawdę solidną porcję wiedzy jaką otrzymalibyśmy na spotkaniu z doradcą kariery. Dzięki tej pozycji, proces autorefleksji i plan budowania kariery, można zrobić samemu, w dogodnych warunkach za jedyne … 44 zł.

Inne recenzje książki znajdziesz na stronie: Czy jesteś tym, który puka?, w zakładce recenzje.

24 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page