Drodzy Przyjaciele i Sympatycy naszych aktywności,
zapraszamy Was na ósmy wywiad w ramach cyklu Manage or Die Interview. Naszym gościem była dzisiaj Sylwia Ponikwia, która zawsze dąży do perfekcji i wyznaje zawodową zasadę, że profesjonalizm przede wszystkim. Sylwia ma swoje zawodowe zasady: szybkość w obrocie danych, cykliczność informacji, łatwość odbioru, przejrzystość formy prezentacji, powtarzalność, konsekwencja, symultaniczność w myśleniu o biznesie. Zapraszamy!
Jaka jest najważniejsza zasada, którą kierujesz się w życiu zawodowym?
Tutaj zacytuję mantrę największych menedżerów świata, z którą zetknęłam się na początku mojego życia zawodowego: „Ludzie nie zmieniają się łatwo. Nie trać czasu na zbieranie tego, co się wysypało. Próbuj raczej wykorzystać to, co pozostało. To i tak jest wystarczająco trudne.”
Co wyróżnia Ciebie jako Menedżerkę?
Mam oczy szeroko otwarte – nie wszystko da się zmierzyć, porównać, dlatego zanim podejmę decyzje na podstawie liczb i faktów, zawsze zastanawiam się co te liczby znaczą i czego nie mówią.
Jaki był przełomowy moment w Twojej karierze zawodowej?
To moment, w który zdałam sobie sprawę, że większość przełożonych, z którymi miałam do czynienia okazywało się być gwiazdorami, megalomanami i egocentrycznymi egotystami. Szale goryczy przeważał brak kompetencji wspomnianych managerów oraz przerzucanie odpowiedzialności za podejmowane decyzję na podwładnych. Obrałam zatem cel, że w najbliższej dekadzie zrobię wszystko aby objąć stanowisko szefa controllingu/ finansów.
Jakie działania podejmujesz, aby kształtować pozytywne relacje w swoim zespole / dziale / firmie?
Przyjmuję rolę katalizatora, skupiam się na mocnych stronach drugiego człowieka, przyspieszam reakcje pomiędzy ich talentami, a celami firmy.
Jakimi innowacyjnymi projektami możesz pochwalić się Ty jako Menedżerka?
Byłam współtwórczynią Grupy kapitałowej w branży meblowej.
Jaki jest Twój przepis na sukces zawodowy?
Docieranie do wnętrza innych i wykorzystywanie ich wyjątkowych talentów.
Co Cię najbardziej motywuje w pracy?
Rozwój zawodowy i pozycja rynkowa firmy, w której pracuję.
Jakiej decyzji najbardziej żałujesz?
Tak naprawdę, to nie żałuję żadnej decyzji. Z perspektywy czasu widzę, że każda z podjętych przeze mnie decyzji zawsze dała mi naukę na przyszłość.
Co jest najtrudniejsze w pracy Menedżera?
Po pierwsze - „Wczoraj było wczoraj, dzisiaj jest dzisiaj."- mnogość i tempo podejmowanych decyzji przez zarząd/ właściciela, czasem odmiennych od tych podjętych "wczoraj”, a manager jako wykonawca musi szybko reagować na te zmiany.
Po drugie - W początkowej fazie bycia managerem, trudnością jest przeprowadzanie rozmów ewaluacyjnych pracownika. Dlatego bardzo ważną rolę odgrywa tutaj inteligencja emocjonalna managera.
A na zakończenie dodam , iż
trudnością dla wielu managerów jest pozostanie sobą. Wielu z nas jest grupą pysznych, aroganckich, zakochanych w sobie narcyzów. Tak - niewątpliwie bycie sobą jest trudne!
Na co nie może sobie pozwolić Menedżerka, Menedżer?
Na obojętność, ignorancję i samozachwyt.
Jako doświadczona Menedżerka, jakie rady dasz młodej, będącej na początku drogi zawodowej, kadrze zarządzającej?
Nie bójcie się ludzi, wystrzegajcie się pacynek i selekcjonujcie źródła informacji, popierajcie różnicę zdań.
Jakbyś miała wybrać jedną osobę / postać z przeszłości lub teraźniejszości, jako swojego szefa to kto to by był i dlaczego?
Przełożony z mojej pierwszej pracy, który pokazał, że tabelki i liczby to tylko ułamek danych do zarzadzania organizacją - przede wszystkim liczą się ludzie.
Na co przeznaczyłaś pierwsze zarobione pieniądze?
Standardowo 😊 – chyba na zakup portfela.
Jaka jest Twoja największa pasja?
Oczywiście, że Moja rodzina, a na drugim miejscu praca.
Co dla Ciebie oznacza „Manage or Die”?
Inspiruj innych albo nie przeszkadzaj!
Dziękujemy bardzo!
Sylwia Ponikwia - krótkie BIO:
Z wykształcenia finansista. Ekspert z piętnastoletnią praktyką w obszarze finansów i controllingu. Doświadczenie w branży produkcyjnej (produkcja i sprzedaż mebli (B2B, B2C), produkcja energii cieplnej i elektrycznej, branża automotive (produkcja turbosprężarek), budowlana (produkcja szyb zespolonych obiektowych), transportowa (transport pasażerski), aerospace (produkcja podzespołów do samolotów) oraz sprzedaż e-commerce. Student międzynarodowych kwalifikacji zawodowych CIMA. Zarządzała działami controllingu i finansowo-księgowym, doświadczony kierownik projektów. Odpowiedzialna za budżet i jego kontrolę, oraz przygotowywanie planów krótko i długo terminowych. Współtwórca Grupy Kapitałowej, wewnętrzny doradca Zarządu oraz katalizator zmian. Odpowiedzialny skuteczny manager, kreator kultury strategicznego dążenia do doskonałości – gotowa podejmować trudne niepopularne decyzje, zdyscyplinowana we wdrażaniu systemów organizacyjnych, procedur, zasad i norm. Myśli symultanicznie o procesach zachodzących w organizacji. Doświadczona w przeprowadzaniu IPO, wdrażaniu hurtowni danych, systemów finansowo-księgowych oraz zarządzania produkcją. Opracowywane przez nią raporty są drogowskazem dla Kierownictwa Firmy. Działa zgodnie ze sprawdzonymi zasadami: szybkość w obrocie danych, cykliczność informacji, łatwość odbioru, przejrzystość formy prezentacji. Zasady te usprawniają przepływ informacji, umożliwiają szybką oraz trafną reakcję biznesową, wprowadzają ład i odpowiedzialność biznesową, a w konsekwencji wzrost rentowności, dyscyplinę kosztową jak również oszczędności.
Chcesz skontaktować się z Autorką, kliknij tutaj.
Cykl wywiadów prezentowany będzie 2 x w miesiącu w następujących miejscach:
FanPage Manage or Die (Facebook)